کد خبر: ۱۴۴۶۰۵
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۲
با بزرگداشت ۵ سینماگر قدیمی کشور
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مراسم بزرگداشت ۵ سینماگر قدیمی کشور در افتتاحیه سی‌امین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برگزار شد. 

در آخرین بخش از افتتاحیه سی‌امین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر که دقایقی پیش در تالار وحدت برگزار شد، از داود رشیدی، جمال شورجه، محمد بزرگ‌نیا، علیرضا زرین‌دست و حسین زندباف تقدیر شد. 

در ابتدای این بخش کلیپی برای بزرگداشت داوود رشیدی، بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر ایران که توسط رسول صدرعاملی ساخته شده بود، پخش شد. در این کلیپ صدرعاملی با داود رشیدی و همسرش صحبت کرده بود. پس از پخش این کلیپ داوود رشیدی در میان تشویق بسیار زیاد و ایستاده حاضران روی سن آمد و ضمن تشکر از همه افرادی که در سالن حاضر بودند، گفت: استقبال شما بغض به گلویم و اشک به چشمانم آورد. لازم است در این جا از همه مردم ایران، از همه شما عزیزان که در سالن حاضر هستید، از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای دکتر حسینی، از آقای جواد شمقدری و از دوست عزیزم آقای خزاعی که بنده را لایق تقدیر دانستند، تشکر کنم. 

این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: دهه فجر جشن ملی ماست و متعلق به همه است. من داود رشیدی حائری عضو خانه سینما هستم و عقیده دارم موقعیت امروز سینمای ایران حاصل تلاش سینماگران و حمایت مدیران بوده است و حالا جز با همدلی، با هم بودن و دوری از پراکندگی نمی‌توان راه پرافتخار گذشته را ادامه داد. ما هنوز راه بسیاری در پیش داریم و پیمودن این مسیر به اتحاد نیاز دارد. 

رشیدی در پایان سخنانش به حضور جوانان در سینمای ایران اشاره و اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد حضور جوانان پرشوری بوده‌ایم که باعث دلگرمی و احساسی برای آینده درخشان سینما هستند. قدر این‌ها را بدانیم و یادمان نرود در کنارشان پیشکسوتانی هستند که به دلگرمی و رسیدگی مالی و عاطفی نیاز دارند. 

سپس رسول صدرعاملی و جواد شمقدری برای اهدای جایزه او روی صحنه آمدند. صدرعاملی کارگردان فیلم بزرگداشت این بازیگر سینما در سخنانی با ابراز خرسندی از اینکه کارگردانی این فیلم به او سپرده شده بود، گفت: خوشحالم که امشب در این مراسم و در کنار بازیگری که پایه‌گذار تئاتر نوین در ایران و پرورش‌دهنده بهترین بازیگران عرصه تئاتر است، هستم. من اولین کارم را در خدمت او بودم و امیدوارم توانسته باشم با این فیلم ادای دینی کنم. 

به گزارش ایسنا، جمال شورجه سینماگر دیگری بود که بزرگداشتش در این بخش برگزار شد. در فیلم شورجه که توسط حسن نجفی ساخته شده بود، وی شرایط امروز را شرایط جنگ فرهنگ‌ها دانست و دوربین را به تفنگ تشبیه کرد. 

پس از این کلیپ، این کارگردان سینما روی سن آمد و در ابتدا ضمن تبریک ایام دهه فجر، از سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سینمایی و دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر تشکر کرد. 

او در ادامه متنی را به شرح زیر قرائت کرد:
«خدایا تو می‌دانی من در حد و اندازه کسانی که برای اعتلای نام نظام جمهوری اسلامی و این کشور، فرزندان، پدران، مادران و تکه‌ای از وجودشان را داده‌اند یا کسانی که در زندان‌های ستمشاهی زجر بسیار دیده‌اند، حتی سر سوزنی به این مردم خدمت نکرده‌ام. پس استغفار می‌کنم از آنچه می‌توانستم و انجام ندادم. 

قدر نعمت انقلاب‌مان را آن طور که باید ندانستم و سرباز خوبی برای رهبرم نبودم. در برابر این جمع کثیر از تو طلب یاری دارم که من را در راه خدمت به این نظام که برگزیده‌ام یاری کنی و دعای رهبر و مولایم را بدرقه راهم کنی». 

پس از سخنان شورجه، حسن نجفی، کارگردان فیلم بزرگداشت او روی سن آمد و از انگیزه‌اش درباره ساخت این فیلم گفت. 

نجفی با بیان اینکه این فیلم را برای شخصیت بزرگ جمال شورجه ساخته است، گفت: من این فیلم را برای خوشایند کسی نساختم. هر سیاستمداری وقتی کارها را خراب می‌کند می‌گوید همه‌جا جار بزنید که این سیاست‌مدار آدم بااخلاقی است، اما جمال شورجه است که اخلاق دارد. سیاستمدارها و سینماگرها هم سعی کنند از جمال شورجه استفاده کنند. 

در پایان بزرگداشت جمال شورجه سید احمد میرعلایی - مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی - روی سن آمد و جایزه او را اهدا کرد. 

بزرگداشت سوم متعلق به محمدرضا بزرگ‌نیا بود. در این بخش ابتدا فیلمی از آثار سال‌های گذشته بزرگ‌نیا که توسط واروژ کریم مسیحی ساخته شده بود، نمایش داده شد. پس از آن بزرگ‌نیا روی سن آمد و اظهار کرد: از تمام کسانی که من را لایق این بزرگداشت دانسته‌اند تشکر می‌کنم. لازم است اینجا از همه مدیران فرهنگی که کمک کردند این فیلم‌ها را بسازم و همچنین همه دوستان و همکارانم که جلو و پشت دوربین من را یاری کردند نیز تشکر نمایم. همچنین باید اینجا از همسرم که همیشه یار و یاورم بود نیز سپاسگزاری کنم. امیدوارم عمری باشد که راهم را ادامه دهم و فیلم‌های بهتری بسازم. 

در این بخش داوود میرباقری روی سن آمد تا جایزه محمد بزرگ‌نیا را به وی اهدا کند. میرباقری نیز در هنگام اهدای جایزه بزرگ‌نیا از وی به عنوان یک کارگردان بزرگ یاد کرد و گفت: هنوز طعم کشتی آنجلیکا زیر زبانم است. امیدوارم شرایطی پیش بیاید که بزرگ‌نیا با همان اقتدار کشتی آنجلیکا، سینمای ایران را به جایی که لایقش است برساند.
سپس جایزه این بخش توسط میرباقری و سیدمحمد حسینی به محمد بزرگ‌نیا اهدا شد. 

علیرضا زرین‌دست، فیلمبردار باسابقه سینمای ایران، چهارمین سینماگری بود که در افتتاحیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از او تقدیر شد. در ابتدای بخش بزرگداشت از زرین‌دست فیلمی از وی که کارگردانی آن‌را محمدعلی باشه آهنگر بر عهده داشت، پخش شد. 

وی سپس روی سن آمد و ضمن تقدیر از وزیر ارشاد، معاون سینمایی و دبیر جشنواره، اظهار کرد: امیدوارم که این بزرگداشت برای بعضی از افرادی که باید این بزرگداشت‌ها در حق‌شان گرفته شود نیز برگزار شود؛ در این جا یاد می‌کنم از آقایان ناصر تقوایی و بهرام بیضایی.
جایزه علیرضا زرین‌دست را در این بخش محمدعلی باشه آهنگر و مجید انتظامی - آهنگساز - به او تقدیم کردند. 

آخرین بزرگداشت نیز به حسین زندباف، تدوینگر باسابقه سینمای ایران اختصاص یافته بود. در فیلم زندباف که توسط کمال تبریزی ساخته شده بود، کارگردانان بسیاری مانند داریوش فرهنگ، فرزاد مؤتمن، علی رویین‌تن، مهدی فخیم‌زاده و شهریار بحرانی حضور داشتند و آن‌ها به صورت نمادین مواد خام یک غذای لذیذ را به او می‌دادند تا وی با دستپخت خوبش غذایی مطبوع را برایشان فراهم آورد. 

بخش‌هایی از این فیلم بارها از سوی تماشاگران مورد تشویق قرار گرفت و آن‌ها را به وجد آورد. 

پس از نمایش این فیلم حسین زندباف دست در دست یدالله صمدی دوست دیرینه‌اش روی سن آمد و در سخنانی بیان کرد: امیدوارم این پیوندی که در فیلم دیدیم برای همه مبارک باشد. دلم درد است برای اینکه مسائلی وجود دارد که نمی‌توانم نگویم. 

زندباف سپس از دوستان و بزرگان عرصه تدوین کشور مانند مهدی رجاییان، عباس گنجوی، منوچهر اولیایی و داوود یوسفیان یاد کرد. 

در ادامه ابوالقاسم طالبی برای اهدای جایزه زندباف روی سن آمد و قبل از دادن جایزه به او گفت: امروز اول دهه فجر است. دوست دارم به این اشاره کنم که زندباف علاوه بر اینکه به گردن سینما و همه‌مان حق دارد، قبل از انقلاب نیز زندانی سیاسی بوده و زجر زیادی کشیده است. 

در ادامه مراسم افتتاحیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، از کارگردان چهار انیمیشن حاضر در این دوره با حضور جواد شمقدری، محمد خزاعی، جهانگیر الماسی و سید علیرضا سجادپور تقدیر شد.
همچنین رضا یزدانی به عنوان پایان‌بخش مراسم افتتاحیه سرود ای ایران را برای حاضران به اجرا گذاشت. 

قرار است مهمانان پس از پایان صرف شام، شاهد مراسم نورافشانی ویژه آغاز سی‌امین جشنواره فیلم فجر باشند. 

در این مراسم سینماگرانی چون لیلی رشیدی، علی سرتیپی، سید جواد هاشمی، مهناز افشار، پیمان معادی، فرهاد آییش، شفیع آقامحمدیان (مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، هاشم میرزاخانی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)، سید ضیا هاشمی، مصطفی زمانی، سعید سعدی، حبیب کاوش، سامان و ساسان سالور، رضا عطاران، مهدی کرم‌پور، مهدی مسعودشاهی، محمدحسین فرح‌بخش، مجید مظفری، همایون ارشادی، سروش صحت، محمدرضا شریفی‌نیا، مهراوه شریفی‌نیا، علیرضا رییسیان و مهناز افشار نیز حضور داشتند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین