کد خبر: ۱۴۴۶۶۱
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۲
معاون امور گمركی گمرک:
گمرک اختیاری برای بازرسی بدنی ندارد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: معاون امور گمركی گمرک گفت: خروج سكه از كشور در زمان حاضر به هیچ‌وجه مقدور نیست و در گذشته نیز این امكان تنها با مجوز بانک مركزی میسر می‌شد. 

محمدرضا نادری روز جمعه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در پاسخ به وضعیت خروج سكه و ارز از كشور، افزود: سكه طلا جایگاهی برای خروج از كشور ندارد و خروج طلا و زیور‌آلات نیز برای مسافران خانم حداكثر تا میزان 150 گرم امكان‌پذیر است.

وی با بیان آنكه، بر اساس سیاست ها و مقررات بانك مركزی ، میزان ارز قابل خروج توسط هر مسافر 5 هزار دلار است، اظهار داشت: هر چند امكان ورود هر میزان ارز به كشور وجود دارد اما باید افراد اظهارنامه ارزی تسلیم كنند.

معاون امور گمركی كشور تصریح كرد:بر اساس اختیارات ویژه نمایندگان ریاست‌جمهوری و تصمیمات اتخاذ شده، هم اكنون امكان خروج صرفا معادل 5 هزار دلار توسط هر مسافر وجود دارد و افراد می توانند بخشی از آن را از طریق سیستم بانكی انجام دهند.

نادری تصریح كرد: هر فرد در زمان ورود تنها می تواند 5 هزار دلار همراه خود وارد كشور كند و گمرک باید مازاد آن را به بانک‌ها تحویل دهد تا حساب ارزی در بانک افتتاح شود.

وی ادامه داد: اگر فرد خواستار انجام واردات باشد می تواند از حساب ارزی استفاده كند در غیر این صورت می تواند معادل ارز مذكور ریالی كه توسط بانک مركزی تعریف شده از بانک‌ها دریافت كند.

به گفته وی، بخشنامه مربوط در هفته گذشته صادر و به گمركات مسافری ابلاغ شده است.

نادری در خصوص چگونگی شناسایی میزان ارز همراه مسافر گفت: از آنجایی كه بازرسی بدنی در زمان خروج جزو اختیارات گمرک نیست این امر به دستگاه های امنیتی محول شده است.

معاون امورگمرک گمرک ایران اظهارداشت: در جلسه ای با وزیر كشور مقرر شد تا كنترل هایی در زمان خروج انجام شود ضمن آنكه در زمان ورود نیز به طور معمول ارز افراد در كیف و لباس قرارداده می شود كه گمرک اختیاری برای بازرسی بدنی ندارد اما اگر كشف شود و فرد قبلا اظهار نكرده باشد به طور قطع قاچاق محسوب می شود.

وی درباره تجارت ارز نیز گفت: این افراد نیز بیش از 5 هزار دلار و یا معادل آن نمی تواند به داخل كشور ارز وارد كنند و مازاد آن را باید در بانک‌های مستقر در مبادی ورودی قرار دهند.

وی اظهار داشت: بر همین اساس قاچاق چمدانی ارز از بین می رود.

نادری بابیان آنكه، اظهار ارز مسافری درآمدی برای گمرک ندارد، گفت: مگر آنكه كالای همراه مسافر جنبه تجاری داشته باشد و گمرک موظف است با حفظ جنبه تجاری فراتر از سقف 80 دلار حقوق ورودی دریافت كند كه قطعا آن درآمد به خزانه واریز می شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین