کد خبر: ۱۴۸۴۷۳
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۷
رئیس مجلس:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی لاریجانی با اشاره به شرایط کشور و الزامات رشد اقتصادی تصریح کرد: برخی از مسایل کشورمان طی ۳۳ سال گذشته پیشرفت‌های علمی و فناوری داشته است و در برخی از جنبه‌ها نیز دارای ظرفیت‌های بالقوه برای جهش هستیم که با برنامه‌ریزی صحیح ‌می‌توان به آن دست یافت.

رییس مجلس در همایش «جهاد اقتصادی با تاکید بر محوری ملی» که صبح امروز در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، با بیان اینکه امروز تولید ناخالص ملی ما ۸۰۰ میلیارد تومان است و از این لحاظ جزء ۲۰ کشور اول دنیا قرار داریم، افزود: جمهوری اسلامی از نظر ضریب جینی نیز نسبت به گذشته وضع بهتری پیدا کرده اما در عین حال وضع کنونی ما مطلوب هم نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی در بیان دو موضوعی که موجب برخی نارسایی‌ها و رنجش‌ها ‌می‌شود، گفت: امروزه وقت‌های پرت به ما آسیب ‌می‌رساند و همچنین از نظر مدیریتی نیز باید تلاش کرد بخش‌های خصوصی و نیروهای جوان را وارد عرصه و در چرخه توان کشور قرار داد.

وی با اشاره به تاثیر انقلاب اسلامی در خیزش‌های منطقه و با بیان اینکه این موضوع موجب عزت اسلام و نیز مردم ایران ‌می‌شود، تصریح کرد: البته هدف ایران ایجاد امپراطوری و توازن قدرت در منطقه نیست، زیرا این‌ها حرف‌هایی هستند که از سوی غرب مطرح ‌می‌شوند تا تصورات دیگران را نسبت به انقلاب ایران تغییر داده و به اشتباه بیاندازند، بعضا نیز کشورهای منطقه به اشتباه افتاده‌اند.

لاریجانی با اشاره به سنگ اندازی‌های غرب در مساله هسته‌ای ایران و با بیان اینکه اعمال فشار برای دشمنان ما سودی ندارد، گفت: شنیده‌ایم که ‌می‌خواهند مذاکرات خوبی را با ایران داشته باشند، اما باید توجه کنند که اگر بخواهند مذاکرات را با فشار دنبال کنند همچون گذشته چیزی نصیب آن‌ها نمی‌شود.

وی با بیان اینکه رفتار دوگانه غرب در قبال مساله هسته‌ای ایران نسبت به کشورهای هم پیمان خود که داری بمب اتمی نیز ‌می‌باشند زیر ذره بین است، افزود: چنین رفتاری تنها ملت‌ها را بیدار‌تر و نسبت به آمریکا و اسراییل عصبانی‌تر ‌می‌کند‌. همچنین ما یقین داریم که برخورد غرب با مساله هسته‌ای ایران ماجراجویانه بوده و در واقع مشکل اصلی آن‌ها فعالیت هسته‌ای ایران نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: پس از مطرح کردن ادعاهای واهی در رابطه با حمایت ایران از تروریسم و همچنین پیش کشیدن برخی از موضوعات از جمله حقوق بشر، امروز نیز دشمنان ‌می‌خواهند با فشار اقتصادی شرایط را در ایران تنگ کنند.

وی اختلاف افکنی میان شیعه و سنی و راه اندازی دعواهای مذهبی را از دیگر پروژه‌های در حال اجرای آمریکا و صهیونیسم در رابطه با ایران عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در رابطه با انقلاب‌های منطقه هم از انقلاب‌های کشورهای سنی نشین حمایت کرد و هم از انقلاب مردم شیعه بحرین.

لاریجانی با تاکید بر اینکه پایداری در زمینه اقتصادی نیازمند استراتژی به هم پیوسته از نظر فرهنگی‌، سیاسی و اقتصادی در درون کشور است، گفت: رویکرد ما باید به سمت تولید داخلی و صادرات به کشورهای دیگر پیش رود.

وی با اشاره به افزایش نرخ ارز و طلا طی ماههای اخیر گفت: در بحران ارز و طلا اقدام رسانه‌ها تاثیر کمی داشت، اما اصل مساله این نبود زیرا رشد نقدینگی زیادی در کشور وجود داشت و از آنجایی که ریسک سرمایه‌گذاری بالا بود کسی به سمت سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تولیدی نرفت و حجم بالایی از نقدینگی وارد بازارهای زودبازده شد.

رییس مجلس اضافه کرد: خیلی اوقات واردات به تولید داخلی لطمه ‌می‌زند و تولیدکننده را مایوس ‌می‌کند، بنابراین در حوزه اقتصاد باید به تمام ملزومات فعالیت اقتصادی از جمله تسهیلات و روان سازی زمینه سرمایه‌گذاری توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه باید فضای کسب و کار را در کشور مردمی کنیم، گفت: حضور مردم در اقتصاد موجب جهش ‌می‌شود و البته باید ملزومات سیاسی‌، فرهنگی و اقتصادی این امر نیز رعایت شود.

وی تاکید کرد: گاهی اوقات دعواهای سیاسی بر بخش‌های اقتصادی سایه ‌می‌اندازد، بنابراین اگر ‌می‌خواهیم اقتصاد رشد کند و جلوی سنگ اندازی‌های دشمن را نیز بگیریم باید از عقلانیت برخوردار شویم.

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد رسانه‌ها در زمینه برخی از مسایل اقتصادی، گفت: رسانه‌ها باید فرهنگ سازی کرده و وظیفه خود را به درستی انجام دهند‌.

لاریجانی اضافه کرد: از نظر سیاسی نیز باید وحدت درونی کشور حفظ شده و دعوا‌ها و تشنجات کم شود، زیر برخی از دعواهای حیدری و نعمتی نفعی برای کشور ندارد و تنها آرامش کشور را بر هم ‌می‌زند.

وی با تاکید بر اینکه البته وقت برای دعواهای سیاسی و اوقات تلخی‌های سیاسی وجود دارد، گفت: متاسفانه بعضی از نزاع‌های سیاسی ما بیشتر جنبه کینه توزانه دارد و من در آن‌ها نشانی از صدق نمی‌بینم.

به گزارش ایلنا، لاریجانی در پایان گفت: اگر انسان بداند که ملت ایران چه ترازی امروزه در جهان پیدا کرده است، باید خودش را جمع و جور کند و شرایط را برای حرکت جهادی آماده کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین