کد خبر: ۱۵۳۲۱۹
تاریخ انتشار : ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس پژوهشگاه باروری و ناباروری ابن سینا گفت: برای نخستین بار طی آمارگیری که بین ۱۷ هزار زوج ایرانی در سراسر کشور انجام شد مشخص شد که 2/2۰ درصد زوجین ایرانی نابارورند که از میانگین جهانی بالاتر است. 

محمدمهدی آخوندی امروز در نشست خبری طرح ملی وضعیت باروری و ناباروری در کشور که در ساختمان جهاد دانشگاهی برگزار شد اظهار داشت: برای شناسایی و راست‌آزمایی میزان ناباروری در کشور پژوهشگاه رویان طرح آمارگیری را در سراسر کشور انجام داد.

وی گفت: با استفاده از متخصصان در سراسر کشور اطلاعات مفیدی را به دست آورده‌ایم که دستگاه های اجرایی و بخش سلامت کشور می‌توانند از آن استفاده کنند.

آخوندی به تبعات بارور نشدن یک زوج و تاثیر سوء آن در خانواده اشاره کرد و گفت: بارور نشدن عوارض فرهنگی اجتماعی را مانند طلاق، چند همسری، خشونت خانگی به دنبال دارد و حتی در برخی موارد خودکشی ناشی از نابارور بودن گزارش شده است.

بیمه‌ها درمان ناباروری را در لیست زیبایی قلمداد کرده‌اند

به گفته رئیس پژوهشگاه باروری و ناباروری ابن سینا معمولاً کشورهایی که جمعیت زیادی دارند بیشتر در باب کنترل جمعیت برنامه ریزی می‌کنند و به درمان ناباروری توجه چندانی ندارند که کشور ما هم از این مسئله مستثنی نبوده است. به طوری که اگر مصوبات بیمه را بررسی کنید متوجه می‌شوید که درمان ناباروری را مشابه پرداخت هزینه خدمات زیبایی قلمداد کرده‌اند و درمان ناباروری منع پرداخت دارد.

وی تصریح کرد: البته دولت توجه بیشتری به درمان ناباروری داشته و زمینه توسعه بیمه برای درمان ناباروری را تا حدی فراهم کرده است.

برای درآوردن آمار ناباروری 200 میلیون تومان هزینه کردیم

این متخصص درمان ناباروری با اشاره به اینکه برای پیاده کردن طرح ملی آمارگیری میزان ناباروری در کشور چیزی حدود 200 میلیون تومان هزینه شده است گفت: جهاددانشگاهی به تنهایی این هزینه را متقبل شد و علی‌رغم تلاش‌هایی که برای جذب بودجه از وزارت بهداشت داشتیم اما کمکی دریافت نکردیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت شیوع ناباروری در کل دنیا 12 تا 15 درصد گزارش شده است که این آمار در کشوری مانند انگلیس 7 درصد و در کشورهای آفریقایی 30 درصد گزارش شده است و اینکه ایران در کجای این آمار قرار دارد چالشی بود که ما همواره با آن مواجه بودیم.

آخوندی تاکید کرد: ما نمی‌دانستیم طبق چه مستندی بگوییم چه میزان زوج نابارور داریم با اینکه تحقیقات مستندی در کشور انجام شده بود و آمار 7 تا 27 درصد ناباروری را گزارش می‌کرد که قابل استناد نبود.

پرسش از مسائل سری هر زن ایرانی کار دشواری بود

رئیس پژوهشگاه باروری و ناباروری ابن سینا آمارگیری در امر ناباروری را کاری بسیار دشوار دانست و افزود: اینکه بخواهیم به در هر خانه‌ای مراجعه کنیم و حدود نیم ساعت با بانوی آن خانه راجع به سری ترین مسائل زندگی‌اش صحبت کنیم کار مشکلی بود به خصوص مناطقی در کشور داشتیم که پرسشگر به دلیل فرهنگ خاص آن منطقه جرئت مراجعه به در منازل را نداشت و همه اینها را با تمهیدات جهاد دانشگاهی برطرف کردیم.

به گفته آخوندی استفاده از روش مطابق با استانداردهای دنیا یکی دیگر از محاسن طرح ملی آمار ناباروری در کشور بود.

ناباروری در بین روستاییان بیشتر از شهرنشینان است

وی میزان ناباروری در کشور را طی آمار رسمی برای نخستین بار در کشور 20.2 درصد اعلام کرد و گفت:‌ متاسفانه این آمار از میانگین سازمان جهانی بهداشت بالاتر است که در مناطق شهری میزان ناباروری 19.9 و در مناطق روستایی 22 درصد است.

میانگین سن ازدواج زنان ایرانی 20 سال و مردان 25 سال است

آخوندی میانگین سن ازدواج زنان را در کشور 20.1 سال و میانگین سن ازدواج مردان ایرانی را 25.4 سال عنوان کرد و افزود: میانگین سن اولین بارداری در زنان ایرانی چیزی حدود 21 سال است.

این برای نخستین بار است که آمار رسمی از میزان ناباروری در کشور توسط یک مرکز معتبر و با استفاده از تیم 400 نفره آماده و اعلام می‌شود.

به گزارش فارس، پیش از این در تمام برنامه ریزی‌ها آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت یعنی چیزی حدود 14 تا 15 درصد در بخش سلامت کشور لحاظ می‌شد.

قرار است طی امسال آمار ریزتری از تاریخچه ناباروری در کشور و به تفکیک هر استان از سوی پژوهشگاه باروری و ناباروری ابن سینا اعلام شود.بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین