کد خبر: ۱۵۴۹۶۱
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: امشب همسایه همیشگی زمین ۱۶ درصد بزرگ‌تر و درخشان‌تر به نظر خواهد آمد و فاصله آن در نزدیک‌ترین فاصله‌اش تا زمین به ۳۵۶ هزار و ۹۵۵ کیلومتر خواهد رسید، ‌ یعنی ۱۵ هزار و ۳۰۰ مایل نزدیک‌تر از فاصله همیشگی تا زمین. دلیل این تغییر فاصله بیضی شکل بودن مدار ماه است، ‌ مداری که یک سوی آن (حضیض) ۵۰ هزار کیلومتر از سوی دیگر (اوج) به زمین نزدیک‌تر است.

در نزدیکی حضیض، ‌ ماه معمولا ۱۴ درصد بزرگ‌تر و ۳۰ درصد درخشان‌تر دیده خواهد شد، ‌ حالتی که می‌تواند علاوه بر افزایش زیبایی‌های شب، ‌ منجر به وقوع جزر و مدهای حضیضی شوند. از ویژگی‌هایی که «ابرماه» امشب را متفاوت از سال‌های گذشته این است که ماه امشب ابتدا وارد مرحله حضیض می‌شود و با فاصله کمی به ماه کامل تبدیل می‌شود، ‌ در واقع فاصله میان کامل شدن ماه و نزدیک شدن مدار آن به زمین تنها یک دقیقه خواهد بود. بهترین زمان برای دیدن بزرگ‌تر شدن ماه، ‌ زمانی است که ماه در افق قرار دارد زیرا در این زاویه ماه بزرگ‌تر از حد عادی دیده می‌شود.

ماه زمین را تهدید می‌کند؟

درست مانند بسیاری از پدیده‌های غیرعادی دیگر طبیعت، بزرگ‌تر دیده شده ماه در آسمان امشب نیز می‌تواند عاملی برای شایعه پراکنی در وب سایت‌های مختلف اینترنتی باشد، ‌ بسیاری این رویداد را عامل وقوع سیل یا زمین لرزه‌های شدید یا فوران آتشفشان می‌دانند. با این همه همانطور که «ابرماه» سال گذشته بر روی زمین هیچ جنجالی به بار نیاورد، ‌ امشب نیز قرار نیست هیچ زمین لرزه‌ای رخ دهد، ‌ آتشفشانی فوران کند و یا فاجعه‌ای رخ دهد، ‌ دست کم مطمئن باشید چنین رویدادهایی به خاطر بزرگ‌تر شدن ماه رخ نخواهند داد!

Super Moon

در شرایط عادی، ‌ ماه به اندازه‌ای به زمین نزدیک هست که بتواند سنگینی حضورش را به این سیاره تحمیل کند، ‌ همین موضوع باعث وقوع جزر و مد در اقیانوس‌ها می‌‎شود. به گفته دانشمندان، ‌ نیروی گرانش ماه حتی می‌تواند عامل حرکت‌های خفیفی در میان قاره‌ها شود که به جزر و مد زمینی شهرت دارد.

به گفته «جان ویدال» لرزه‌شناس دانشگاه واشنگتن جزر و مدهای زمینی و دریایی شدید گاهی می‌توانند باعث وقوع زمین لرزه شوند. ماه و خورشید هردو به زمین فشار وارد می‌‍کنند و اگر با دقت بررسی شود می‌توان در زمان قرار گیری ماه و خورشید در یک خط، ‌ افزایش کوچکی را در فعالیت‌های تکتونیکی زمین مشاهده کرد، ‌ با این همه معمولا در زمان ظهور ماه نو و کامل در آسمان، ‌ کمتر از یک درصد به میزان فعالیت‌های لرزه‌ای و در حدود یک درصد به فعالیت‌های آتشفشانی افزوده می‌شود.

Super Moon

به گفته ویدال در دوره حضیض میزان کشش گرانشی ماه بر روی زمین به اندازه‌ای نیست که بتواند منجر به وقوع فجایع طبیعی شود. مطالعات زیادی بر روی این موضوع انجام شده و آن را تایید کرده‌اند. دانشمندان تاثیر «ابرماه» بر روی زمین را در جایی میان «هیچ تاثیری ندارد» و «تاثیر به اندازه‌ای کوچک است که دیده نمی‌شود» دسته بندی می‌کنند. از این رو دیگر نگرانی برای تاثیر ماه بزرگ بر روی آغاز یک زمین لرزه ویرانگر وجود ندارد، ‌ امشب در ‌‌نهایت آرامش به آسمان چشم بدوزید و زیبایی‌های ماه را از فاصله‌ای نزدیک‌تر تحسین کنید. 

همشهری‌آنلاین
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۶
0
0
به نام خدا ، فقط میشود گفت :
خدایا ، جهان پادشاهی تو راست
ز ما خدمت آید ، خدائی تو راست
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۱
0
0
ها من دیدیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین