کد خبر: ۱۵۹۴۵۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۵
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مهناز افشار که با «شور عشق» اسمش بر سر زبان ها افتاد، حالا دیگر نقش ثابت فیلم های عامه پسند نیست؛ بلکه با کارنامه ای که در سال های اخیر برای خودش تدارک دیده، هم می تواند سرمشق بازیگران جوان تر باشد و هم الگویی برای ما که به بهانه های دیگری، از او درس بگیریم.



● از ضعیف تر ها حمایت می کند

اسفند ۱۳۸۶، مهناز افشار در حمایت از کودکان کار، بخشی از دستمزد یکی از فیلم های خود را به آموزش این کودکان هدیه کرد. مهناز افشار از کلاس های درس بچه هایی که به دلیل حضورش شاد و هیجان زده بودند بازدید کرد، ساعتی را پشت نیمکت های آنها نشست و شاخه ای گل و کارت تبریکی به مناسبت سال نو به کودکان هدیه داد. گرچه خیلی ها گمان می کنند حضور هنرمندان در این شرایط تنها تلاشی برای کسب شهرت بیشتر است اما مهناز افشار می گوید: «از نظر من این تنها گام اول است. کودکان باهوش و استعدادی که در این انجمن دیدم نیاز به حمایت بیشتر و مستمر دارند تا بتوانند با وجود اینکه متاسفانه مجبور به انجام کار و کسب درآمد هستند اما دست کم از پیشرفت تحصیلی هم بازنمانند و آینده بهتری برای خود بسازند.»



● همیشه به دنبال پیشرفت است

حضور مهناز افشار در فیلم «سعادت آباد» نگاه خیلی از منتقدانش را نسبت به او تغییر داد. گرچه برای بازیگری که «آواز قو» را در کارنامه اش داشته، فیلم هایی مثل «دعوت» و «سعادت آباد» می توانستند شهرت بیشتر و کمی غرور را به همراه بیاورند اما مهناز افشار به دنبال موفقیت های بیشتر است. فیلمی مثل «سعادت آباد» را اوج کار حرفه ای اش نمی داند:«باز هم از جایگاه خودم راضی نیستم که نه شعار است و نه ادا و اصول، بی شک همیشه راه باز است و هیچ وقت پیشرفت متوقف نمی شود. دیگر زمان درجا زدن نیست. حالا دیگر می خواهم کارنامه خوبی داشته باشم. به همین دلیل خیلی پرکار نیستم اما معتقدم که مخاطبم را باید همچنان حفظ کنم.»



● دور خودش دیوار نمی کشد

بعضی ها می گویند دور بودن بازیگران از آدم های کوچه و خیابان به دلیل غرور است و بعضی ها هم می گویند آنها هم مثل بقیه حق زندگی دارند و ممکن است گاهی از این توجهات همیشگی و آزاد نبودن خسته شوند اما حاضر نشدن بازیگران در جمع های عمومی و پاسخگو نبودنشان به سوال های طرفدارانشان، از موضوعاتی است که خیلی از هنرمندان ما با آن درگیر شده اند. با وجود این، مهناز افشار در هر مکانی که حاضر شود، لبخندش را فراموش نمی کند، با طرفدارانش عکس یادگاری می اندازد و هر سوالی که خبرنگاران کوچک و بزرگ داشته باشند را پاسخ می دهد.



● سختی های کارش را می پذیرد

نمره های مهناز افشار در کارنامه بازیگری اش مثل هم نیستند. او که در چند فیلم آخرش، مورد توجه گروهی تازه از سینمارو ها قرار گرفت، موفقیتش را مدیون کنار آمدن با شرایط می داند و می گوید هیچ وقت کارش را به دلیل سختی های احتمالی اش کنار نمی گذارد. او در این مورد توضیح می دهد: «در فیلم «دعوت» از ۷صبح تا ۳صبح باید پلانی را می گرفتیم که من باید در زیر آب می بودم. زمستان هم بود وقتی آخر کار حدود ساعت ۳صبح از استخر بیرون آمدم آقای حاتمی کیا می گفت خیلی خوشحالم از اینکه برخلاف آنچه می گویند اصلا بازیگر عروسکی نیستی، یعنی بازیگری نیستی که راحت طلب باشی و نخواهی زجر بکشی.



● آرزوهایش را به خاطر دیگران کنار نمی گذارد

این بازیگر موفق اینگونه بیان می کند:«بازیگری را زمانی شروع کردم که خانواده ام مخالف با کارم بودند. از فضای خانواده ای آمدم که می گفتند تو باید دکتر یا مهندس شوی. خانواده من مذهبی/ روشنفکر هستند که بازیگری را برای من مناسب نمی دیدند.» مهناز افشار با وجود چنین شرایطی به دنیای بازیگری آمد و در این حوزه هم ماندگار شد. او که سختی قانع کردن دیگران را به جان خرید و به جای دکتر و مهندس شدن بازیگری را انتخاب کرد، می گوید: «معتقدم شما می توانید هر شغلی را که موردعلاقه تان است انتخاب کنید. می توانید یک فروشنده باشید و در عین حال از کارتان لذت ببرید. من اگر به هر دفتری می روم که برایم احترام قائل می شوند، با خودم زمزمه می کنم؛ خدا رحمتت کند که من را اینگونه تربیت کردی یا مادرم، متشکرم از شما که معیارهایی را برای زندگی به من آموختید و یک چارچوب برای من ساختید. به همین دلیل تغییر مسیر دادم تا سرم را هم مقابل مردم و هم منتقدان بی غرض بالا نگه دارم.»



● نقاط ضعفش را می پذیرد

نخستین بازی های مهناز افشار، انتقادهای بسیاری از اهالی سینما را درپی داشت. گرچه حضورش در سینمای عامه پسند و فیلم های پرفروش گیشه، توانست نامش را خیلی زود برسر زبان ها بیندازد اما در مقابل باعث شد تا سال ها از او به عنوان بازیگر فیلم های پرفروش یاد شود اما مهناز افشار از هیچ کدام از تجربه هایی که در دنیای بازیگری داشته پشیمان نیست و می گوید؛ توانسته از همه تجربه هایش درسی تازه بگیرد. او که از پذیرفتن بازی های ضعیفش هم طفره نمی رود، توضیح می دهد: «من از ۱۸ سالگی وارد سینما شده ام و معتقدم فیلم های خوب و بدم برای من تجربه و پله ای بود تا امروز به اینجا برسم؛ در واقع همه کارهایم در اینکه به اینجا برسم، نقش داشته اند. ممکن است فیلم هایی در کارنامه من باشد که من از نتیجه اش اطلاع نداشتم و خوب درنیامده باشد آن هم به هزار دلیل. الان که فکر می کنم، می بینم هر انتخابی که کرده ام آن لحظه دلیلی برای خودش داشته و دوست داشته ام. تمام فیلم هایی که در کارنامه ام هست به دلیل وقت و انرژی که برایشان گذاشتم برای من قابل احترام هستند، چه بسا که ممکن است بعضی هایشان هم نتیجه خوبی نداشته باشند.»



● روراست و انعطاف پذیر است

مهناز افشار تنها یک بازیگر مشهور نیست. پیشرفت روزافزون او در دنیای بازیگری هم تنها به دلیل ظاهر یا حتی مهارتش در این حوزه نیست. دوستان و همکارانش او را به انعطاف پذیری و مهربانی می شناسند و خودش هم در این مورد می گوید: «دوستان و خانواده ام به من می گویند خیلی روراست هستم. درست است که من هم مثل همه آدم ها بدی هایی دارم، ولی یاد گرفته ام که اگر ضرری می رسانم به خودم برسانم و نه به دیگران.»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
0
1
براش همیشه ارزوی موفقیت های بیشتر دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۵
0
1
ماشاالله به این ادبیات!!

تولد ۳۵ سالگی؟؟!!
میلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
0
0
امیدوارم همیشه سلامت و شاد و موفق باشند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین