کد خبر: ۱۷۰۱۹۲
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۲
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وقتی تیم بسکتبال بریتانیا وارد زمین می شود، اعضای تیم یک سلاح مخفی را با خود حمل می کنند، این سلاح مخفی صندلی های اسفنجی است که توسط مهندسان شرکت BMW با استفاده از فناوریهای پیشرفته طراحی کرده اند.

این مثال تنها یک نمونه از فناوری های پیشرفته ای است که در بازیهای پارالمپیک امسال به چشم می خورد.

به گزارش مهر،دستکش روح که تکنیکها را با ارائه بازخورد لرزش در حالت قرارگیری درست ورزشکار منتقل می کند و یا اسکلت انسانی کامل که قدرت یک ابرانسان را فراهم می کند از دیگر فناوریهای پیشرفته ای است که ورزشکاران می توانند از آن استفاده کنند.

 چنین فناوریهایی می توان در بازیهای پارالمپیک بعدی شاهد حضور دونده های نابینا باشیم که با کمک هدستهایی که می توانند موانع را ببینند و دستورالعملهای راست و چپ را فراهم کنند وارد زمین شوند، شاید در آینده شاهد نسل جدیدی از دونده ها روی لبه تیغ خواهیم بود که می توانند از فناوری پیشرفته برای حرکت خود به جلو استفاده کنند.

فناوری به خوبی با بازیهای سال 2012 ادغام شده است به طوری که دونده هایی که روی تیغ راه می روند بارزترین نمونه از کمکهای فناوری هستند.

این اندام مصنوعی کنونی برای دوندگان که با فیبرهای کربنی ساخته شده، چون تیغهایی که توسط اسکار پیستوریوس استفاده شده می تواند انرژی ارتجاعی را تا 92 درصد منتقل کند که این میزان در مقایسه با 95 درصد انرژی قرار می گیرد که تاندونهای طبیعی انسانی منتقل می کنند.

ارتباط میان بدن و اندام مصنوعی در سالهای اخیر بهبود یافته است، ارتباطی که به تدریج با پیشرفت فناوری توسعه یافته است.

بعید به نظر می رسد، پیشرفتهایی که در این بازیهای پارالمپیک صورت گرفته در حد همین بازیها باقی بماند. کمیته بین المللی پارالمپیک در دستورالعملهای خود تصریح کرده است که سازندگان تمام تجهیزات بازیهای پارالمپیک لندن 2012 باید به هزینه و در دسترس بودن محصولات خود توجه کنند و اطمینان حاصل کنند که این تجهیزات به یک گروه خاص محدود نشود.
صندلی های چرخ دار فیبر کربنی سبکتر که با سرعت بیشتری حرکت می کنند درحال حاضر در بازارهای تجاری موجود است اما قیمت آن به بیش از 3 هزار دلار می رسد. درحالی که این فناوری توسط مهندسان ورزشی رشد می کند تا این تجهیزات در اختیار ورزشکاران نخبه قرار بگیرد، احتمال می رود در دسترس بودن آن نیز در آینده روند رو به رشدی را طی کند.

دیگر فناوری که به شرکت کنندگان در پارالمپیک کمک می کند چارچوبی برای ورزشکاران پرتاب دیسک، پرتاب وزنه و پرتاب نیزه است.

این چارچوبها زمانی صندلی بودند اما برای پارالمپیک 2012 بسیاری از ورزشکاران از مهندسان خواسته اند که طراحیهای خود را در این عرصه ارائه کنند.

چارچوبی که درک درنالگی ورزشکار پرتاب دیسک بریتانیا از آن استفاده می کند دارای یک قاب آلومینیومی است که جایگاه ویژه ای برای اندامهای مصنوعی وی در نظر گرفته است، این وسیله به درک 37 ساله این امکان را می دهد که انرژی خود را بدون از دست دادن تعادل به کار بگیرد.

تیمهای دومیدانی از سخت افزارهای پیشرفته ای برای حضور در این رقابتها برخوردار بودند. دیوید ویر که مدال طلا این رشته را در روز یکشنبه این دریافت کرد، لباس ویژه ای پوشیده بود که به صندلی چرخدار وی متصل شده بود، براساس گزارشهای منتشر شده هزینه این لباس و صندلی چرخدار 8 هزار دلار بوده است.

وی در این رابطه گفت: در حقیقت صندلی های ما شبیه اتومبیلهای فرمول یک هستند و از آخرین فناوریها برخوردارند.

در پارالمپیک سال 1948 وزن صندلیهای چرخدار به 23 کیلوگرم می رسد اما در نتیجه پیشرفتهای فناوری و مهندسیهای دقیق با استفاده فیبرکربنی این صندلی ها در حال حاضر تنها 2 کیلووزن دارند.

هفته گذشته برخی رسانه ای بریتانیا از صرف هزینه ای بیش از 1 میلیارد دلار برای تحقیق و نوآوری در عرصه ورزش خبر داده بود.

آلیسون ماکفرسون از محققان بخش ورزش در بریتانیا با اشاره به شگفت انگیز بودن پشرفتها اظهار داشت: ما تحقیقات بسیاری برای بهبود فرصتهای کسب مدال ورزشکاران انجام دادیم اما در نهایت تنها استعداد و سخت کوشی آنها است که برنده شدن در یک رشته ورزشی را رقم می زند.

شرکت BMW با استفاده از تجربه فرمول یک خود صندلیهای چرخدار ویژه ای برای تیم بسکتبال بریتانیا طراحی کرده است.

ورزشکاران درحالی که روی صندلی های نرم نشسته بودند با استفاده از اسکنرهای سه بعدی ، اسکن شدند تا فرآیندهای طراحی رایانه ای که برای اتومبیلهای فرمول یک استفاده می شود حالت قرارگیری آنها را با دقت 1 میلیمتر اسکن کند و دستگاه های چاپگر سه بعدی بتواند صندلی ها را مطابق با بدن هر ورزشکار بسازد.

در نهایت برای اولین بار این صندلیها ورزشکاران را قادر ساخت تا هنگام حرکت با صندلی خود یکی باشند و از هم جدا شوند. {$old_album_170192}
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین