کد خبر: ۱۷۹۷۳۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۵
محبوبیت کریمی بی‌دلیل نیست/ هنر لابی کردن ندارم
حمایت نکنند، زودتر می‌روم
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی کفاشیان در ۵ سال ۲ بار جایزه بهترین فدراسیون فوتبال قاره آسیا را کسب کرد. موفقیتی که در سایه‌ نتایج ضعیف تیم ملی ایران کمرنگ جلوه داده شد. کفاشیان بعد از بازگشتش از مالزی و شرکت در مراسم انتخاب برترین‌های قاره آسیا به سوالات خبرگزاری فارس به شرح زیر پاسخ داد؛ 

به عنوان فدراسیون برتر انتخاب شدید. معیارهای این انتخاب چیست؟

بر اساس معیارهای مختلف و عملکرد کمیته‌های مختلف امتیازی دهی و ارزیابی فدراسیون‌ها این انتخاب صورت می‌گیرد. رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت که می‌خواستیم بدانیم ایران در بخش‌هایی که اعلام کرده‌ایم مثل سیمنارها، آکادمی، پزشکی، فستیوال‌ها، بانوان و... چه کارهایی انجام داده است. سرعت رشد ما در این انتخاب خیلی مهم بود. البته ژاپن در بخش‌های مختلف برترین شد؛ از تیم بانوانش تا ورزشکار، مربی و ... که نمی‌توان ایراد گرفت.

ژاپن در همه بخش‌ها سرمایه گذاری زیادی انجام داده است. تیم بانوانش در جهان اول شده است. با این حال سرعت رشد ایران خیلی مهم بود. 

این دومین بار بود که فدراسیون برتر شدید؟

بله، مرتبه اول که این عنوان را کسب کردیم گفتند با بن همام دوست بوده‌ایم. یک سال دیگر جز کاندیداها نبودیم و ۲ سال دوباره در فهرست برترین‌ها قرار گرفتیم و امسال هم فدراسیون برتر شدیم. این نشان می‌دهد که راه‌مان را درست انتخاب کرده‌ایم و نقشه راه داریم. مثل ساختمانی که نقشه خوبی برای ساختش داریم اما در نیمه راه در ساختش می‌مانیم. باید دید چرا چنین می‌شود؟ از این به بعد کارمان سنگین‌تر است. نیاز به حمایت داریم تا همچنان رو به جلو حرکت کنیم. حمایت مردم و رسانه‌ها تا ما را تشویق کنند و بگویند مثلا چرا کند حرکت می‌کنیم. آیا فدراسیون ضعف دارد؟ آیا کفاشیان ضعیف است یا امکانات مالی؟

نباید مدام بگوییم باید تغییر و تحول بشود. باید بر اساس نقشه راه حرکت کنیم. کار مشکلی هم در پیش داریم. 

اکنون که برای دومین مرتبه این جایزه را گرفتید. چه اقدام‌هایی می‌خواهید برای آینده انجام بدهید؟

ما اکنون خودمان را شناخته‌ایم و اینکه در چه بخش‌هایی توانمندی داریم، در چه بخش‌هایی ضعیف هستیم، چه بخش‌هایی بیمار هستند و نمی‌توانند پیشرفت کنند. بر اساس این شناخت باید برای بخش‌های ضعیف و خراب دنبال راه چاره باشیم. اینکه این همه هجمه علیه فدراسیون بشود و بگویند این فدراسیون برود و یک فدراسیون دیگر بیاید راهش نیست. 

راهش چیست؟

مهم‌ترین مشکل ما نظام باشگاه‌هداری است. باشگاه‌های ما هزار و یک مشکل دارند و اکنون فقط به ۳۰ تا ۴۰ درصد از استانداردهای خود رسیده‌اند. بسیاری از باشگاه‌های ما تیم‌های پایه ندارند و سیستم آموزشی، اداری، تجاری و قوانین‌شان مشکل دارد و باید این نظام باشگاه‌داری را تقویت کنیم. باید سازه و ساختارش را درست کنیم و نقشه راه داشته باشیم. باید این مسایل را در دولت و مجلس به تصویب برسانیم. مردم فوتبال را دوست دارند و ارزش دارد که این کار را انجام بدهیم. اگر این کارها را نکنیم باید علاقه مردم را یواش یواش کم کنیم و فوتبال را هم تعطیل کنیم. چون فوتبال مدرن این فوتبالی نیست که تعریف می‌کنیم. ما راه را فهمیدیم و باید به جلو برویم و فدراسیون به تنهایی نمی‌تواند این راه را طی کند و باید همه حمایت کنند، مخصوصا رسانه‌ها، دولت و ... همه باید کمک کنند وگرنه خداحافظ! تعطیل! 

اما شما بعد از بازگشت به ایران گفتید که رسانه‌ها دوست ندارند ایران بهترین شود؟

نه من این حرف را نزدم. از من سوالی پرسیده شد که برخی می‌گویند با لابی بهترین فدراسیون شدید گفتم آنهایی که این حرف را می‌زنند حتما دوست ندارند ایران بهترین شود. من لابی کردن بلد نیستم و هنر لابی کردن ندارم. همیشه علیه ما لابی می‌کنند. وقتی تیم‌های ایران برنده می‌شوند افتخارش متعلق به کشور است و همه از ورزشکاران تقدیر می‌کنند.اکنون که در زمینه ساختاری اول شدیم هم همین مسئله است نگفته‌اند که کفاشیان خوش تیپ است به عنوان فدراسیون اول انتخابش کنیم. این انتخاب به دلیل مجموعه فعالیت‌های فدراسیون است. جوانان، نوجوانان، آسیا ویژن، استان‌ها و... 

می‌گویند یکی از دلایل انتخاب فدراسیون کفاشیان به عنوان فدراسیون برتر این است که برای استقلال فدراسیون فوتبال جنگیدید؟

نه، اصلا کنفدراسیون فوتبال آسیا به چنین چیزی توجه ندارد. شاید یکی از معیارهایشان اصلاح اساسنامه‌ها بوده اما آنها اصلا در ریز مسایل داخلی نیستند و بر اساس گزارش‌هایی که خودشان از فوتبال ما تهیه می‌کنند و بازرسی‌هایی که انجام می‌دهند ارزیابی می‌کنند. من همین جا اعلام می‌کنم که فدراسیون فقط با «استقلال» کاری نمی‌تواند بکند و استقلال تنها یعنی کشک! 

بهروان گفته اگر مشکلات سخت افزاری چند ورزشگاه نبود ۴ سهمیه مستقیم می‌گرفتیم؟

تنها دلیلی که ما از قطر و عربستان کمتر امتیاز گرفتیم این است که برخی ورزشگاه‌های ما از نظر اسکوربور و نور مشکل داشتند. این ایرادها سخت افزاری است و آنها پول بیشتری خرج کرده‌اند و سهمیه بیشتری گرفته‌اند. ما هم بیشتر تلاش خواهیم کرد و به باشگاه‌ها برای کامل شدن امکاناتشان فشار می‌آوریم. اکنون باشگاهی مثل گهر بهتر شده است. باشگاهی که هیچی نداشته ولی اکنون سرمایه گذاری خوبی می‌کند. 

انگیزه شما بعد از گرفتن جایزه بیشتر شده، اما برخی می‌گویند خرداد ماه از فدراسیون می‌روید؟

خیر، انگیزه‌ام کمتر هم شده است، چون باید روز به روز بهتر شویم ولی امکانات ما ضعیف است. شاید با این شرایط زودتر از خرداد بروم. 

چرا؟

من برای مجمع فراخوان می‌گذارم و از آنها می‌خواهم که تکلیف فدراسیون را مشخص کنند. اگر دست به دست هم نمی‌دهیم تا رو به جلو حرکت کنیم نباید رو به عقب هم باشیم و فراخوان می‌گذارم و از مجمع فدراسیون می‌خواهم که یا دست به دست هم بدهند و همه کمک کنند تا فوتبال پیشرفت کند یا کار را متوقف کنند و آن را به فرد دیگری بسپارند. 

علی کریمی نیز یکی از سه گزینه برتر مرد سال آسیا بود، اما انتخاب نشد. نظرتان در این زمینه چیست؟

بله، او مورد استقبال زیادی قرار گرفت. همین که او در بین سه گزینه برتر قرار گرفت افتخاری است. کریمی فقط به دلیل اینکه کمتر بازی کرد این جایزه را نبرد. باشگاه کره‌ای هم قهرمان شده بود و محصص در این کمیته بود و گفت که کریمی با اختلاف کمی برترین بازیکن قاره نشد و او نشان داد که بی‌مورد نیست که در ایران این همه کریمی را دوست دارند و او بازیکن محبوبی است. 

تیم زیر ۱۶ سال دختران ایران ۳ بر صفر سریلانکا را در کشور خودش شکست داد که نشان از پتانسیل بالای بانوان در فوتبال دارد.

بله، این تیم با شرایط بدی هم به مسابقات رفت و حریف تمرینی نداشت. با این حال باید برای بانوان هزینه کرد تا در آینده روز به روز بهتر شوند. 

جایزه فدراسیون را به چه کسی تقدیم می‌کنید؟

جایزه فدراسیون فوتبال متعلق به مردم ایران است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
0
0
من بعید می دانم که فد راسیون ایران برترین در آسیا باشد. باید کاسه ای زیر نیم کاسه باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین