کد خبر: ۱۸۱۳۹۴
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۱ - ۱۸:۰۴
تعداد نظرات: ۷ نظر
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: از مولایم آموخته‌ام که اگر کسی گرسنه خوابید خواب راحت نداشته باشم.


به گزارش فارس، سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی امروز (سه‌شنبه) طی سخنانی در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به سؤال محمدحسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مردم مشهد در مورد اینکه بانک مرکزی با چه مجوزی اقدام به فروش ارز به نرخ مرجع کرده است، اظهار داشت: موضوع ارزی و سیاست‌های ارزی به جهات مختلف همیشه یکی از مهمترین حوزه‌های سیاست‌گذاری در کشور است.


وی به مواد ۸۸ و ۸۹ برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و افزود: همانطور که سیاست ارزی شناور مدیریت شده یکی از برنامه‌های مورداشاره در قانون برنامه پنجم بود، بر اساس همین قانون هم ریاست دو رکن مهم بانک مرکزی از وزارت اقتصادو دارایی گرفته شد.


حسینی ادامه داد: حل مسئله ارز نیاز به مسئولیت‌پذیری یکایک تیم اقتصادی دولت دارد و حتماً من وزیر اقتصاد هم باید در این رابطه دغدغه داشته باشم؛ من از مولایم آموخته‌ام که اگر کسی شب گرسته خوابید راحت نخوابم.


وزیر اقتصاد با بیان اینکه بانک مرکزی از وزارت اقتصاد جدا شده است، گفت: در باب اینکه همه ما باید بیشترین تلاش خود را معطوف به حل مشکلات کنیم شکی نیست.


حسینی با بیان اینکه آنچه که در مورد آن سؤال شده بحث سیاست شناور مدیریت اقتصادی کشور است، اظهار داشت: بر اساس قانون برنامه نظام ارزی کشور شناور مدیریت شده است.


وی ادامه داد: زمانی که این سیاست تصویب شد، بانک مرکزی تحریم نشده بود و فروش نفت ما به ۵۰درصد کاهش نیافته بود؛ واقعیت‌های امروز اقتصاد ایران با شرایط تدوین برنامه در باب مسائل اقتصادی متفاوت است.


وزیر اقتصاد اضافه کرد: سیاست مدیریت شناور به اعتقاد ما بهترین سیاست است و وقتی از نظام رژیم ارزی صحبت می‌کنیم باید بدانیم که نرخ ارز چگونه تأمین می‌شود؛ در نظام مدیریت شناور نرخ ارز توسط بازار تعیین می‌شود و ما باید به این مسأله توجه داشته باشیم.


وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: تخصیص آزادانه ارز به ما اطمینان لازم برای تأمین اقلام ضروری را می‌دهد؛ امروز ما پذیرفته‌ایم که برای کالاهای لوکس ثبت سفارش انجام ندهیم.


وی اظهار داشت: مجموعه تلاش‌ها منجر به این شده که ما در واردات تأمین اقلام پایه توفیق داشته باشیم؛ در هشت‌ماهه اول سال ۹۰ اقلام پایه که کالاهای اساسی بود ۱۳درصد از حجم واردات محسوب می‌شد ولی در هشت ماهه اول امسال ۲۳ درصد از حجم واردات به کالاهای اساسی اختصاص داده شده است.


حسینی تصریح کرد: در یک مقطعی فضا به گونه‌ای شد که بانک مرکزی نتوانست سیاست مورد نظر را اجرا کند.


حسینی ادامه داد: سال گذشته در چنین ایامی بانک مرکزی سه نرخ ارز یعنی مرجع، غیرمرجع و مداخله‌ای داشت و در نهایت سیاست به این سمت رفت که تعدد نرخ‌ها کم شود.


وزیر اقتصاد اضافه کرد: یکی از اقداماتی که ما کردیم این بود به تلاش کنیم تا نوسانات را به حداقل برسانیم و بحث بازار ارز مبادله‌ای برای همین منظور طراحی شد.


وی گفت: دولت هم سیاست ارزی شناور مدیریت شده را قبول دارد و هم بر اجرای آن الزام دارد و تمام تلاش بر این است که در این سمت حرکت کنیم.


حسینی با بیان اینکه امروز تعدد نرخ ارز کاهش یافته است، گفت: بنده اختلاف نظری با آقای بحرینی که این سؤال را مطرح کرده‌اند ندارم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
-
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
0
خداوندا به همگی بندگان خود طریق راست و پیمودن انرا عنایت بفرما!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
0
بابا
شما راحت باش مسئله ارز مگه حل نشده؟
تا اونجایی که من میدونم حل شده فقط یه دو هزارو صد تومنی از پارسال گرونتر شده
اونم چیزی نیست فدای سرت اگر غصه بخوری پیر میشی ها
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
0
اقاي وزير پس من به اطلاعت مي رسانم كه جامعه پرررررررررر از گرسنه است. البته نه تنها فقر غذايي بلكه همه نوع فقري كافي هر روز كه به محل كارت مي روي بيرون را هم نگاه كني اولين چيزي كه به وضوح خواهي ديد بچه هاي سر چهار راه هستند كه با اطمينان مي گويم كه حتي حاضر نيستي شيشه ي ماشين را پايين بكشي كم ان طرف تر چهره ي رنگ پريده ي مردم به دليل سوئ تغذيه قابل ديدن است در ضمن از منشي دفترت پرسيدي ايا روزي چند بار دخل و خرجش را حساب مي كند . پس با اين حساب فكر مي كنم اگر مي خابيدي بهتر بود شايد مغزت در روز بهتر كار مي كرد و وضعيت بهتر مي شود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
0
کوروش تو بخواب همه سیرند بجز اکثریت مردم ایران.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
0
می دانم ناراحتی شما از این است که برای گران کردن دلار از بد روشی استفاده کردید ، خدایی عذاب وجدان می آورد , تازه مرکز مبادلات را بگو که بد جوری مانع کاهش احتمالی و طبیعی است
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
0
0
آقا از وقتی شما شدی وزیر اقتصاد ما هم خواب آسوده نداشتیم، بیشتر از پول آب و برق و گاز نداشتیم، یه سفره پر و شکم سیر نداشتیم....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
0
0
احتمالا" بالشتان ناجور است چراکه همه مردم ایران در رفاه کامل زندگی می کنند !
پر قو بد نیست پیشنهاد میکنم امتحان کنید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین