کد خبر: ۱۸۳۴۵۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۲۱:۱۴
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: احمد توکلی با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر دادن اختیار به استانداران سراسر کشور در استخدام نیرو، اظهار داشت: غیر از تصمیم رئیس جمهور در واگذاری غیر قانونی اجازه استخدام ۱۵۰۰ نفر به معاون خود، ۴ - ۳ هفته قبل طرح عجیب و غریب دیگر به نام مهرآفرین تهیه شده که گفته می شود این طرح به تصویب هیات وزیران رسیده است.

وی افزود: این طرح مانند انفجار یک چمدان تی ان تی، تمام نظام اداری را فرو می ریزد و آنارشیسم و هرج و مرج را بر نظام اداری حاکم می کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح اجازه تغییرات بی شمار بدون هیچ قید و شرطی به وزیران و معاونان آنان، استانداران و معاونان آنان و حتی مدیران کل داده شده که هر بلایی خواستند بر سر نظام اداری بیاورند و حداقل ۳۹۰ هزار نفر را استخدام کنند، پست خلق کنند، واحدهای سازمانی را در هم ادغام کنند، تغییر وضعیت استخدامی دهند و دهها اختیار دیگر از جمله اختیار امور مالی در مورد این استخدام ها را دارند.

توکلی ادامه داد: این تعداد استخدام که بین دستگاه های مختلف از وزارتخانه تا دانشگاه و از بانک تا شرکت ها تقسیم شده است، غیر از استخدام هایی است که در احکام پیوست طرح مهر آفرین با اجازه خاص صورت می گیرد.

رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس خاطر نشان کرد: استخدام ۳۹۰ هزار نفر به معنای رشد ۲۰ درصدی نیروی انسانی در دولت است. اگر این مصوبه اجرایی شود امکان اینکه در ۳۰ استان، دستگاه های اداری، ۳۰ جور باشند وجود دارد. اگر استاندار صلاح دید که فردی استخدام شود و به خزانه دستور پرداخت داد، خزانه باید اطاعت کند.

توکلی گفت: این تصمیمات در تاریخ ۲۹/۹/۹۱ تصویب شده است. حدود ۱۰ بند دارد که ۳۰ صفحه پیوست همراه آن است. در پیوست ها که ظاهرا ادعایی برای تصویب آنها در دولت وجود ندارد، دهها حکم عجیب و غریب گنجانده شده است.

به گزارش مهر، هیات وزیران در آخر آذرماه در فاصله ۷ ماه تا پایان کار دولت دهم؛ مصوبه ای را گذراند که طبق آن اختیار استخدام ۱۵۰۰ نفر خارج از ضوابط قانونی استخدام به معاون اجرایی رئیس جمهور داده می شود.

در همین روز دولت مصوبه مشابهی تحت عنوان مهر آفرین مبنی بر مجوز استخدام بی ضابطه به استانداران تصویب کرد که به گفته محمد رضا خباز عضو هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین طبق پیوست های این مصوبه هر استاندار اختیار تام می یابد که حدود ۴ هزار نفر را به تشخیص خود به استخدام دولت در بیاورد. وی در گفتگو با مهر خبر داده است که در جلسه توجیهی در دولت برای این طرح ، مسئولان دولتی تاکید کرده اند که این مصوبه با ضرب الاجل و فوری اجرایی گردد و در این جلسه صحبت از استخدام ۴۹۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در سراسر کشور شده است.

بخشی از پیوست طرح مهر آفرین که احمد توکلی تاکید دارد که فراتر از استخدام هایی که در احکام پیوست طرح با اجازه خاص استانداران صورت می گیرد، اجازه استخدام حداقل ۳۹۰ هزار نفر را به دولت می دهد، اظهارات خباز درباره تصمیم دولت در جلسات داخلی برای استخدام حدود ۵۰۰ هزار نفر را تایید می کند.

بنا بر این گزارش پیش از این هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین دو مصوبه نخست را مغایر بندهای متعدد قانون خدمات کشوری و قانون برنامه پنجم توسعه همچنین قانون بودجه سال جاری دانسته است .

طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصویب‏نامه‏ها و آیین‏نامه‏های دولت ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیأت وزیران بفرستند. مطابق تبصره (۴) قانون الحاق پنج تبصره به قانون نحوه اجرای اصل (۸۵ و ۱۳۸) قانون اساسی مصوب سال ۱۳۷۸ نیز چنانچه تمام یا قسمتی از مصوبه مورد ایراد رئیس مجلس قرار گیرد و پس از اعلام ایراد به هیئت وزیران، ظرف مدت مقرر در قانون، نسبت به اصلاح یا لغو آن اقدام نشود پس از پایان مدت مذکور حسب مورد تمام یا قسمتی از مصوبه مورد ایراد، ملغی الاثر خواهد بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
شایا تجلی
|
UNITED STATES
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۸
0
0
حاج احمد یه مدتی ازتون خبری نبود
دیگه داشتم نگران می شدم
همیشه تندرست باشی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
0
0
اقای توکلی دولت به کدام ساز شما برقصد می گویند قرار بود رییس جمهور بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری n تا استخدام کند بعد در کارش خلل ایجاد می کنند تا این کار انجام ندهد و حالا که داردانجام میدهد میگویند ال میشود بل می شود شما کمتر بخورید تا به مردم بدبخت هم برسد از پاداشهای میلیونی کم کنید تا چند تا بدبخت هم کنارتان نان بخورند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین