کد خبر: ۱۸۳۸۳۸
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۶
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: رسانه های چین روز شنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع این کشور اعلام کردند جنگنده های ژاپنی در روزهای اخیر از فعالیت متعارف گشت هوایی چین در اطراف جزایر مورد مناقشه در دریای شرقی جلوگیری کرده اند.

این مقام وزارت دفاع چین این وضعیت را تهدیدی برای امنیت کشورش دانست.

وی در تشریح اوضاع گفته است که روز دهم ژانویه (۲۱ دی ماه ) یک فروند هواپیمای ارتش چین مدل ˈیون - ۸ˈ هنگام گشت زنی در ناحیه ای بین حریم شرقی شهر ˈون جوˈ و جنوب غربی میدان نفتی ˈدریای شرقیˈ مورد تعقیب دو فروند جنگنده اف - ۱۵ نیروی هوایی ژاپن قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، وی افزود: در پی این رویداد دو فروند جنگنده ˈجی - ۱۰ˈ نیروی هوایی چین برای تعقیب جنگنده های ژاپنی به منطقه اعزام شدند در حالی که در همان زمان یک فروند هواپیمای جاسوسی ژاپن در حریم فضایی ما فعالیت می کرد.

این مقام وزارت دفاع چین با اشاره به افزایش رویارویی های دریایی و هوایی بین چین و ژاپن گفت: این وضعیت می تواند سرچشمه بحران در منطقه باشد.

وی تاکید کرد: ارتش چین هوشیارانه فعالیت نظامی ژاپن را پیگیری و قاطعانه از امنیت ملی و حقوق مشروع خود بر اساس حقوق بین الملل دفاع می کند.

همزمان با اظهارات این مقام دفاعی چین ، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور نیز جمعه شب اعلام کرد که پکن مخالف تشدید تنش در دریای شرقی است.

وی ادعای برخی منابع خبری مبنی بر ورود جنگنده های چینی به حریم دفاع هوایی ژاپن را تکذیب کرد و افزود: پرواز جنگنده ها و هواپیماهای شناسایی چین عادی و در قلمرو داخلی انجام می شود.

روابط چین و ژاپن طی یک سال گذشته بر سر ادعای مالکیت بر جزایر ˈ دیائو یوˈ در دریای شرقی تیره شده است.

این در حالیست که تنش ها طی دو هفته اخیر و پس از روی کار آمدن دولت محافظه کار از حزب لیبرال دمکراتیک در ژاپن به رهبری ˈ شینزو آبه ˈ تشدید شده است.

مطبوعات پکن طی روزهای اخیر نوشتند، دولت جدید ژاپن در مسیری اشتباه گام بر می دارد با این امید که بتواند چین را از مالکیت بر مناطق مورد منازعه منصرف کند.

روزنامه ˈچاینادیلیˈ در این رابطه افزود: ˈ آبه ˈ از زمانی که روی کار آمده قمار خطرناکی را آغاز کرده با این هدف که بر محبوبیت خود در ژاپن بیفزاید اما او سخت در اشتباه است.

به نوشته این روزنامه، تهدیدهای ژاپن جز تیرگی فزاینده روابط و بهای سنگینی که مردم آن کشور باید بپردازند، ثمره دیگری ندارد.

این در حالیست که افزایش بودجه نظامی ژاپن نیز باعث واکنش های منفتی در چین شده است .

سخنگوی وزارت خارجه چین پنجشنبه شب گذشته در مصاحبه ای در پکن از افزایش بودجه نظامی ژاپن ابراز نگرانی کرد و نسبت به مخاطرات امنیتی در منطقه هشدار داد.

وی گفت، تحرکات نظامی و امنیتی ژاپن باعث نگرانی کشورهای همسایه در آسیا شده است.

بودجه نظامی ژاپن برای سال جاری میلادی افزایشی یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلاری خواهد داشت و نزدیک به ۵۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین