کد خبر: ۱۹۶۷۵۶
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۷
برگزاری نشست مشترک نمایندگان کاندیداها و کدخدایی؛
روسای ستادهای انتخاباتی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با سخنگوی شورای نگهبان دیدار و گفت‌وگو کردند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: عباسعلی کدخدایی در نشست روسای ستادهای انتخاباتی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان در بحث انتخابات طبق قانون اساسی، وظیفه نظارت بر انتخابات را در دو بخش بررسی صلاحیت‌ها و نظارت بر روند برگزاری انتخابات را بر عهده دارد که این وظیفه همیشه اعمال شده و به موجب قوانین سعی شده که شورای نگهبان همیشه وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.

وی افزود: با توجه به تفاوت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری با سایر انتخابات، از دور گذشته تصمیم گرفته شد که همکای و تعامل بیشتری با نامزدهای انتخاباتی داشته باشیم و مشکلاتی که احیانا در روند برگزاری به وجود می‌آید با برگزاری نشست با عزیزانمان در ستادهای انتخاباتی نامزدها به گونه‌ای حل شود تا ابهامی وجود نداشته باشد و مشکلی پیش نیاید.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: شورای نگهبان بر اساس قانون ممکن است تصمیماتی اتخاذ کند و تذکراتی داشته باشد یا در بحث اخذ آرا با وزارت کشور نکاتی را داشته باشد تا قانون به نحو احسن اجرا شود.

وی یادآور شد: ما در دور گذشته متوجه شدیم که ممکن است برای ستادهای انتخاباتی مشکلاتی به وجود بیاید یا ابهاماتی برای آن‌ها ایجاد شود، به همین دلیل از دور قبل نمایندگان نامزدها را دعوت کردیم تا هماهنگی‌هایی ایجاد شود تا دوستان هم بر روند نظارتی شورای نگهبان نگاهی داشته باشند و اگر هم شکایتی به آن‌ها می‌رسد شکایت را سریع‌تر منعکس کنند و ما هم آن‌ها را بررسی کنیم و نتیجه آن را سریع‌تر در اختیار نمایندگان ستادها قرار دهیم.

کدخدایی با بیان این‌که تجربه ما در این زمینه در انتخابات گذشته مفید بود، گفت: در دور قبلی انتخابات نمایندگان هر چهار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تا پایان ساعات رای‌گیری حضور داشتند و هنگام شمارش آراء نمایندگان برخی از کاندیداها حضور داشتند و برخی از نمایندگان نیز خودشان حضور پیدا نکردند.

این عضو شورای نگهبان اظهار کرد: به همین دلیل ما در این دوره نیز از روسای ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری دعوت کردیم که در شورای نگهبان حضور داشته باشند تا بهتر ساماندهی کنیم و اطمینان بیشتری هم برای نمایندگان محترم وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، پس از اظهارات سخنگوی شورای نگهبان در نشست روسای ستادهای انتخاباتی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، جعفر توفیقی رییس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف،‌ گفت: قبل از جلسه از من در رابطه با نقش داوری شورای نگهبان سوال شد و ما هم گفتیم که ما با شعار رعایت قانون وارد انتخابات شده‌ایم و نقش شورای نگهبان را از قبل تایید صلاحیت‌ها تا زمان اعلام نتایج آرا قبول داریم.

پسر سیدمحمدغرضی نیز اظهار کرد: هم آقای سیدمحمدغرضی و هم کسانی که در ستاد ایشان کار می‌کنند معتقدند که می‌توان حماسه سیاسی را شکل داد و با قبول نقش شورای نگهبان هیچگونه دخالتی در کار شورا نخواهیم داشت.

حسین مظفر رییس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف نیز ضمن تشکر از برگزاری این جلسه، گفت: شورای نگهبان تجلی مشروعیت نظام ماست و اینکه نمایندگان نامزدها به طور مستقیم در جریان امور قرار بگیرند بهتر است از اینکه اطلاعات غیرمستقیم و ناقصی به دست آن‌ها برسد.

محمدصادقی رییس ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی نیز در این نشست، گفت: از شورای نگهبان به خاطر برگزاری این جلسه تشکر می‌کنم و همچنین جا دارد از همه کسانی که احراز صلاحیت نشدند و به قانون تمکین کردند تشکر کنیم.

وی افزود: ما هم از شورای نگهبان و قانون تمکین می‌کنیم و هر تصمیمی که گرفته شود آقای ولایتی و ستاد ایشان به آن تمکین خواهند کرد.

نعمت‌زاده رییس ستاد انتخاباتی روحانی نیز در این دیدار خطاب به کدخدایی گفت: از شما و شورای نگهبان تشکر می‌کنیم؛ زیرا در این دوره با توجه به این‌که تعداد کاندیداها زیاد بودند زحمت زیادی کشیدید تا کار را به خوبی تا به اینجا رساندید و امیدواریم که در دوران انتخابات یعنی در دوره رای‌گیری افراد، نیز نگهبانی لازم را داشته باشید.

وی اظهار کرد: برای اینکه هرگونه سوءتفاهمی که مخالفین ایجاد می‌کنند از بین برود اگر امکان داشته باشد نمایندگان کاندیداها در هنگام بستن صندوق‌ها نیز حضور داشته باشند تا از این لحاظ شبهه‌ای پیش نیاید.

گیل‌آبادی رییس ستاد انتخاباتی محسن رضایی نیز طی سخنانی گفت: ما تابع قانون و اخلاق هستیم و ان‌شاءالله با عقلانیتی که شورای نگهبان به خرج داده انتخاباتی خوب و یک حماسه سیاسی داشته باشیم و برخی شائبه‌هایی که احیانا پیش می‌آید را بتوانیم به سرعت پاسخگو باشیم.

وی گفت: در هر حال می‌توان حماسه سیاسی را در اوج قانون‌مداری و اخلاق تحقق بخشید.

باقری رییس ستاد انتخاباتی جلیلی نیز در این نشست، گفت: شورای نگهبان جایگاه ویژه‌ای را در عرصه انتخابات دارد و رکن اصلی برگزاری قانون‌مند انتخابات است و در دوره‌های گذشته نشان داده که تضمینی برای سلامت انتخابات است.

وی گفت: حضور نمایندگان کاندیداهای انتخاباتی در شورای نگهبان ابتکار سازنده‌ای است که راه هرگونه شبهه و ابهامی را می‌بندد.

باقری اظهار کرد: ان‌شاءالله انتخابات با نظم و قانون‌مداری برای همه برگزار شود و حماسه سیاسی محقق شود.

به گزارش ایسنا، تنها غایب این نشست رییس ستاد انتخاباتی غلامعلی حدادعادل بود که سخنگوی شورای نگهبان علت عدم حضور وی در این نشست را در سفر بودن رییس ستاد انتخاباتی این کاندیدا و اصرار شورای نگهبان برای حضور روسای ستاد انتخاباتی در این نشست عنوان کرد.

پس از اظهارات روسای ستادهای کاندیداها در شورای نگهبان، ادامه نشست بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین