کد خبر: ۱۹۸۶۷۷
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۳
وزیر آموزش و پرورش گفت: از این پس معلم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و در مواردی خاص از طریق آزمون جذب می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در سالن جلسات دفتر وزارتی ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، خطاب به خبرنگاران با اشاره به عدم برگزاری برنامه خبری طی ماه‌های گذشته، اظهار داشت: از اینکه مدتی را خدمت شما نبودم عذرخواهی می‌کنم؛ با توجه به اینکه مدت قابل توجهی بحث انتخابات مطرح بود و طبیعتاً اخبار سمت و سوی انتخاباتی داشت، برنامه‌های خبری آموزش و پرورش کمرنگ شد.

وی ضمن تبریک به ملت ایران، به پاس حماسه بزرگ سیاسی 24 خرداد و رئیس جمهور منتخب مردم ایران اسلامی، افزود: این حماسه بزرگ توانست قدم مؤثر بلندی را در جهت اقتدار نظام بردارد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه جایگاه آموزش و پرورش در انتخابات مناسب بود، ادامه داد: در نوع بیان کاندیداها و مطالبی که مطرح می‌کردند، نشان می‌داد که سند تحول را به اتفاق به عنوان امر حتمی تلقی می‌کردند و این امر را مبارک می‌دانستند که جا دارد از آنها تشکر کنیم و اگر بعضی موارد مطرح شد، به کارهایی که در آموزش و پرورش باید انجام شود باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه به هر میزان که در این چهار سال در آموزش و پرورش کار انجام شده است باید چندین برابر فعالیت انجام شود، گفت: مشکلاتی در آموزش و پرورش وجود دارد که باید براساس مرور زمان پیگیری شود.

وزیر آموزش و پرورش به ابلاغ سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: به آنچه در آموزش و پرورش آرزویم بود، یعنی تفکر منطقی در آموزش و پرورش رسیدم و درحال حاضر درباره مسائلی که در آموزش و پرورش داریم، مورد مبهمی وجود ندارد.

وی افزود: در سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش، به نظام رتبه‌بندی معلمان، اولویت ‌داشتن بودجه آموزش و پرورش، نظام ارزشیابی، انجام فعالیت‌ها در آموزش و پرورش براساس فلسفه تعلیم و تربیت اشاره شده است.

حاجی‌بابایی به 6 سند پایین دستی سند تحول آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: سند برنامه درسی ملی اسفندماه آماده شد و 5 سند دیگر شامل برنامه راهبری در مدیریت تربیتی، تربیت معلم و تأمین منابع انسانی، تأمین و تخصیص منابع مالی، تأمین فضا و تجهیزات، پژوهش و فناوری باید تهیه شود که 5 نفر را مسئول کردیم که طی روزهای آتی حکم آنها ابلاغ می‌شود و در طول 6 ماه باید سندهای مربوطه را آماده کند.

* روند نظام رتبه‌بندی معلمان


این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش، به روند آماده‌سازی نظام رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: بحث نظام رتبه‌بندی معلمان 11 ماه قبل در جلسه مشترکی با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مشهد پیگیری شد و در این مدت تحقیقات لازم را انجام دادیم و به شکل پیشنهادی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کردیم.

وی اضافه کرد: همزمان با این اقدام، نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم و پیشنهاد کردیم که ماده‌واحده‌ای به مجلس ارائه شود و براساس آن نظام رتبه‌بندی معلمان در حیطه قانون خدمات کشوری نباشد که این موضوع را مجلس باید تصویب کند، ضمن اینکه قوانین برای رتبه‌بندی و جذب معلمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مصوب شود.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه آن بخش از نظام رتبه‌بندی معلمان که به دولت برمی‌گردد مصوب شده است، افزود: این مصوبه دولت برای ما قابلیت اجرایی دارد و سه سال برای آن وقت گذاشته شده است که آیین‌نامه باید در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شود.

وی به جایگاه معلم در نظام رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و افزود: ما باید نظام حرفه‌ای معلمان را داشته باشیم و کسانی شرایط تدریس در کلاس را پیدا می‌کنند که مراحل حرفه‌ای معلمی را شامل دانش و تخصص معلمی را بیاموزند، ضمن اینکه یک دوره 6 ماهه برای کسانی که وارد کلاس درس می‌شوند پیش‌بینی شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از این پس معلم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و در مواردی خاص از طریق آزمون جذب می‌شود.؛ ضمن اینکه معلمان باید دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای را بگذرانند و معلم باید گواهی‌نامه حرفه‌ای معلمی را دریافت کند.

وی با بیان اینکه 70 درصد از اعتبارات نظام رتبه‌بندی معلمان از محل مهندسی نیروی انسانی تأمین می‌شود، اظهار داشت: طی سه سال، مهندسی نیروی انسانی در آموزش و پرورش به طور کامل اجرا خواهد شد و افرادی که در آموزش و پرورش کار می‌کنند همه در رشته تخصصی خود حضور خواهند داشت.

* زمان برگزاری آزمون استخدام مربیان پیش‌دبستانی هنوز مشخص نیست

حاجی‌بابایی در خصوص برگزاری آزمون استخدامی معلمان پیش‌دبستانی براساس مصوبه مجلس اشاره کرد و گفت: مجلس به آموزش و پرورش دو سال فرصت داده تا براساس تخصص، رشته، نیاز و منطقه، آزمونی را برگزار کند تا معلمان پیش‌دبستانی که فکر می‌کردند حقشان تضییع شده است، در این آزمون شرکت کنند.

وی با بیان اینکه مدارس پیش‌دبستانی، غیردولتی است، تأکید کرد: این آزمون تنها یک بار برگزار می‌شود و افراد تعیین تکلیف می‌شوند و پس از آن دیگر آزمون استخدامی به این شکلی در آموزش و پرورش برگزار نخواهد شد؛ البته زمان آزمون هنوز مشخص نیست.

وزیر آموزش و پرورش از تعداد این مربیان پیش‌دبستانی که در آزمون شرکت خواهند کرد، آماری ارائه نداد و گفت: هنوز معلوم نیست که چه تعداد از این افراد پذیرفته خواهند شد و باید پس از بررسی و اعلام نیازها، این رقم را اعلام کنیم.

وی افزود: طی سال تحصیلی جاری 7 هزار مجوز جدید برای فعالیت مراکز پیش‌دبستانی صادر شد و هم‌اکنون نیز اگر کسی مجوز می‌خواهد در صورت دارا بودن شرایط در کمترین زمان، مجوز ارائه خواهد شد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه در شهر تهران 72 تا 73 درصد نیروها خانم هستند، افزود: در دوره پیش‌دبستانی 99.9 درصد مربیان خانم هستند.

وی به نظام رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و ادامه داد: نباید حقوق معلمان براساس نظام رتبه‌بندی معلمان از 80 درصد حقوق اساتید دانشگاه با همان امتیاز کمتر باشد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دیگر در آموزش و پرورش حق‌التدریس نداریم، افزود: نباید در آموزش و پرورش نیروهای کارمعین به نام معلم داشته باشیم.

وی به برگزاری آزمون در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: پس از اجرای رتبه‌بندی معلمان، دیگر برگزاری آزمون استخدامی به صورت کشوری نخواهیم داشت، به این معنی که مانند دانشگاه‌ها که در هر منطقه برای جذب کادر خود مصاحبه و آزمون برگزار می‌کنند، در آموزش و پرورش نیز به این شکل اقدام می‌شود، البته ممکن است آمار مناطق جمع‌آوری شود و براساس اعلام کلی، در یک روز آزمون‌ها برگزار شود.

* حداکثر ۲۰ درصد دبستان‌ها مهر امسال به دو دوره سه ساله تقسیم می‌شوند

حاجی‌بابایی در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه مطالبات برخی معلمان پرداخت نشده است، افزود: اضافه تدریس و حق‌التدریس معلمان تا پایان اسفند و یک ماه از بهار پرداخت شده است.

وی در خصوص اجرای نظام «3ـ3ـ6» و «3ـ3ـ3ـ3» در آموزش و پرورش گفت: مرحله اول اجرای «3ـ3ـ3ـ3»، «3ـ3ـ6» بود که ممکن است اجرای نظام «3ـ3ـ3ـ3»، 6 سال به طول انجامد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص تقسیم دوره ابتدایی به دو دوره سه سال افزود: ممکن است در ابتدای مهر، 15 تا 20 درصد دبستان‌ها بتوانند این طرح را انجام دهند، زیرا مسئولان مدرسه می‌خواهند رضایتمندی مردم را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه نظام آموزشی «3ـ3ـ3ـ3» متوقف نمی‌شود، گفت: نظام آموزشی جدید، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

حاجی‌بابایی ادامه داد: کاری که در آموزش و پرورش انجام می‌شود ریل‌گذاری است و در آینده شاهد شکوفا شدن قسمت عمده سند تحول آموزش و پرورش خواهیم بود.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه بودجه آموزش و پرورش در سال جاری چقدر است افزود: رقم بودجه به تازگی به دستم رسیده است و طی یک نشست خبری در خصوص بودجه آموزش و پرورش گفت‌وگو خواهم کرد.

* کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در دست چاپ است


این مقام مسئول در آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص موضوع استیضاح وی در مجلس گفت: رابطه من با مجلس بسیار صمیمی است و موضوعی در رابطه با تحقیق و تفحص در آموزش و پرورش نیست، بلکه یک نماینده در استان خود درخواست بررسی کرده است.

وی اضافه کرد: ممکن است در کار بنده اشکالاتی باشد و حق طبیعی هر نماینده است که در چارچوب قوانین و مقررات عمل کند و سؤال خود را بپرسد.

حاجی‌بابایی در خصوص مطالبات دانش‌آموزان حادثه‌دیده شین‌آباد اظهار داشت: کاری وجود ندارد که بتوانیم برای دانش‌آموزان شین‌آبادی انجام دهیم و انجام نداده باشیم؛ دو خانواده دانش‌آموز شین‌آبادی به بنده مراجعه کردند و خواستار بودند که فرزندانشان در بیمارستان ساسان بستری شود که با وزیر بهداشت مذاکره کردیم و انجام شد.

وی با بیان اینکه کتاب‌های جدیدالتألیف اعتباربخشی شده است و کتاب‌های درسی دانش‌آموزان به زیر چاپ رفته است، افزود: برای مهر امسال حدود 132 تا 135 میلیون جلد کتاب بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود که 20 میلیون جلد مربوط به کتاب‌های جدیدالتألیف است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در حال حاضر فعالیت‌های مربوط به کتب چهارم ابتدایی و دوم دبیرستان در حال پیگیری است تا این کتاب‌ها برای مهر سال آینده آماده شود زیرا هر سال باید کتاب‌های دو پایه تغییر کند.

وی به برگزاری نشستی با مدیران کل آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: حدود 25 روز قبل با مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها همایشی داشتیم و در آنجا ساماندهی نیروی انسانی و 11 سیاست ابلاغ شد که باید تا آخر مردادماه انجام شود.

* ثبت‌نام دانش‌آموزان باید تا 15 تیرماه پایان یابد


حاجی‌بابایی با بیان اینکه ثبت نام دانش‌آموزان باید تا 15 تیرماه پایان یابد، اضافه کرد: مدیران مدارس تا 15 تیرماه هر روز در مدارس حضور دارند و ساماندهی‌ها باید تا آخر تیرماه انجام شود.

وی با بیان اینکه نمی‌گوییم در آموزش و پرورش اشکالی نیست افزود: تلاش کردیم اشکالات را به حداقل برسانیم و 40 سیاست که اول مهر سال قبل اعلام کردیم با موفقیت انجام شده است.

به گزارش فارس،وزیر آموزش و پرورش در خصوص گلایه برخی خانواده‌ها از تقسیم دبستان‌های به دو دوره ابتدایی در یک منطقه آموزش و پرورش تهران بیان داشت: مبنای ما برای اجرای این نظام، رضایت مردم است، اما برخی می‌گویند باید فرزندمان در همین مدرسه ثبت‌نام شود و حاضر نیستند فرزندشان را در 50 متر یا 100 متر آنطرف‌تر ثبت‌نام کنند، اما اگر مدرسه‌ای چند کیلومتر با مدرسه فعلی دانش‌آموز فاصله دارد، تقسیم دبستان‌ها درست نیست و ما در صورت اطلاع این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اخذ وجه در هنگام ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس گفت: 4 یا 5 قانون داریم که اجازه داده است براساس آن اولیاء می‌توانند برای کارهای فوق برنامه به مدارس وجه بپردازند که این پرداخت وجه نباید در هنگام ثبت نام انجام شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین