کد خبر: ۲۰۱۰۲۵
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۹
وزیر راه و شهرسازی با اعلام آمادگی از ساخت مسکن و انبوه‌سازی در دیگر کشورها گفت: در سفرهایی که به نیابت از دولت حضور داشتم اعلام آمادگی از صنعتی‌سازی و انبوه‌سازی با کشورهای دیگر که مراوادات خوبی با ایران دارند، مطرح کردیم.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: علی نیکزاد در پیش خطبه‌های نماز جمعه گفت: 12 میلیون جوان در کشور در آستانه ازدواج هستند که ساخت شش میلیون خانه برای این جوانان نیاز است که باید با سیاست‌های دولتی وغیر دولتی و همکاری نظام مهندسی، انبوه سازان و پیمانکاران ساخته شود.

وی با اشاره به اجرای روش صنعتی‌سازی درسال 84 گفت: روش صنعتی سازی 2.5 درصد بود که پس از هشت سال اکنون روش صنعتی‌سازی به 43 درصد پیشرفت رسیده است.

نیکزاد با اشاره به سرشماری نفوس و مسکن در سال 85 گفت: 17.3 میلیون خانوار در ایران زندگی می‌کردند که صرف نظر از مالکیت 15.7 میلیون واحد مسکونی موجود بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: از این میزان یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی کم داشتیم که پس از پنج سال در سرشماری سال 90 از میان 21.2 میلیون خانوار 21.6 میلیون واحد مسکونی ساخته شده داشتیم که بیانگر 400 هزار واحد مسکونی بیش از تعداد خانوار در کشور است.

وی با بیان این‌که احتمال دارد یک نفر 10 خانه داشته باشد و 10 نفر یک خانه نداشته باشند، گفت: افزایش 400 هزار واحد مسکونی بیش از تعداد خانوار بیانگر تلاش دولت در بخش خصوصی است.

نیکزاد با بیان اینکه یک میلیون و 663 هزار واحد مسکونی خالی در کشور داریم‌،افزود: در دیگر کشورها اخذ مالیات از خانه‌های خالی، معاملات مکرر و زمین‌های بایر صورت می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هشت سال پیش از دولت نهم 127 هزار واحد مسکونی در روستاها مقاوم‌سازی شدند، خاطرنشان کرد: طی دولت نهم و دهم دو میلیون و 120 هزار واحد مسکونی افزایش یافتند.

وی اظهار کرد: از این میزان یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی به اتمام رسیده که اخیرا کلید این تعداد واحد تحویل داده شد و این آمار بیانگر افزایش 12.5 برابری کار نسبت به هشت سال پیش از دولت نهم است.

دو میلیون واحد مسکونی نیازمند مقاوم‌سازی

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:‌ از پنج میلیون و 127 هزار واحد مسکونی در روستاهای کشور سه میلیون واحد مسکونی در دولت دهم مقاوم سازی شدند که اگر دو میلیون واحد باقی مانده مقاوم سازی نشوند باز هم با یک زلزله شاهد مصیبت زیادی می‌شویم.

نیکزاد یادآور شد: در دولت نهم و دهم ساخت وسازها به دو میلیون و 180 هزار واحد در قالب مسکن مهر افزایش یافت که از این میزان یک میلیون و 180 هزار واحد تحویل داده شده است.

یک میلیون واحد مسکن مهر باقی نمانده است

وزیر راه و شهرسازی گفت: از یک میلیون واحد باقیمانده مسکن مهر که با پیشرفت 70 درصدی روبروست امیدواریم تا پایان 92 به متقاضیان تحویل داداه شود.

وی با بیان این‌که در حال حاضر 12 میلیون جوان در کشور در آستانه ازدواج هستند، اظهار کرد:‌ شش میلیون مسکن برای این جوانان نیاز است که باید با سیاست‌های دولتی وغیر دولتی و همکاری نظام مهندسی، انبوه سازان و پیمانکاران ساخته شود.

نیکزاد با اشاره به این‌که همه دولت‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی مسکن را مورد توجه قرار داده بودند، گفت: در زمان حکومت امام علی (ه) نیز مسکن مورد توجه بوده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود:‌ باید مشکل زمین برای همه مردم برطرف شود و همه کسانی که زمین‌های وسیعی در اختیار دارند برای این امر مهم اسلامی و انسانی حرکت کنند.

وی گفت: در طرح مسکن که از سوی امام (ره) مطرح شده نباید هیچ پولی برای زمین پرداخت شود و دولت باید آب، آسفالت، وسایل ایاب و ذهاب و درمانگاه و دیگر نیازهای مسکن محرومین را تامین کند.

نیکزاد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار کرد: مسکن به عنوان یک مسئله اقتصادی و تاثیرگذار در زندگی مردم باید با برنامه‌ریزی دقیق و جدیت پیگیری شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اصل سه، 31 و 43 قانون اساسی مبنی بر تامین مسکن از سوی دولت گفت: مبانی مسکن مهر بر گرفته از قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن در سال 87 است.

وی تامین مسکن ارزان قیمت به عنوان مسکن مهر را بازگشت به گفته‌های امام (ره) عنوان و اظهار کرد: زمین رایگان، وام قرض الحسنه حداکثر 25 میلیون تومان با سود چهار درصد به کلیه افرادی که خود، همسر و اولاد تحت تکفلشان هیچ خانه، زمین یا وام یارانه‌ای از دولت دریافت نکرده باشند، داده می‌شود.

نیکزاد با اشاره به تاسیسات زیربنایی در نظر گرفته شده برای واحدهای مسکونی مهر گفت: تامین آب، برق، سیستم دفع فاضلاب، گاز و مخابرات در طرح مسکن مهر همگی از منابع دولت است و متقاضیان تنها حق انشعاب پرداخت می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی خطاب به عده‌ای که مسکن مهر را دچار مشکل می‌دانند، گفت: کلیه تاسیسات روبنایی از جمله مسجد، مدرسه، اماکن تجاری،‌اماکن انتظامی و پایگاه‌های بسیج توسط وزارت راه و شهرسازی با منابع مالی دولت تامین می‌شود و در حال حاضر بیش از 600 مسجد در این واحدها در حال ساخت است.

وی با بیان این‌که مسکن به عنوان موتور محرکه اقتصاد در زمان تحریم فعالیت می‌کند، اظهار کرد: 103 رشته مرتبط با مسکن در حال فعالیت هستند که هیچ یک نیاز به ارزبری ندارند و آنچه در ساختمان به کار می‌رود به غیر از دو مورد نیاز به بازار جهانی و دشمن ندارد.

بیش از دو میلیون شاغل در بخش مسکن

نیکزاد گفت:‌ درحال حاضر بیش از دو میلیون نفر در امر مسکن مشغول به کار هستند که اگر موتور محرکه مسکن نیز از کار بیفتد این تعداد به جمع بیکاران کشور افزوده می‌شوند.

به گفته نیکزاد طی هشت سال دولت نهم و دهم 110 بیمارستان ساخته شد که در دولت‌های پیشین این تعداد به 66 بیمارستان رسیده بود.

وی گفت:‌ از 1440 روز کاری دولت دهم 430 روز معادل یک سوم روز کاری در ماموریت بودم که 41 مورد همراه هیات دولت، 172 افتتاح با رییس جمهور و معاون اول، 217 مورد سفر به استان‌ها بود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:‌ سفرهای استانی به گونه‌ای بود که از هر استان هفت بار بازدید صورت گرفت.

کاهش تلفات جاده‌ای

نیکزاد با اشاره به کاهش 15 درصدی تلفات جاده‌ای، گفت: سال گذشته 13 هزار و 95 کشته و تلفات جاده‌ای داشتیم که قانون برنامه پنجم مجلس ما را به کاهش 10 درصدی تلفات جاده‌ای مکلف کرد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به افزایش سفرهای نوروزی امسال شاهد کاهش 15 درصدی تلفات جاده‌ای بودیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین