کد خبر: ۲۱۲۵۶۶
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
براساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی حجم بدهی دولت وشرکتهای دولتی به نظام بانکی به رقمی معادل 94 هزار میلیارد تومان رسیده است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی پاکزاد: گزارش بانک مرکزی نشان میدهد در نه ماهه منتهی به آذر سال 91 بدهی دولت و شرکتهای دولتی به نظام بانکی به رقمی معادل 94.4 هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال 84 از رشدی 300 درصدی برخوردار بوده است، بنابر گزارش های پیشین بانک مرکزی سرجمع این بدهی در سال 84 یعنی سال آغاز به کار دولت نهم رقمی معادل 23 هزار میلیارد تومان بوده است.

در حال حاضر با احتساب میزان نقدینگی 430 هزار میلیارد تومانی کشور آذرماه گذشته میزان بدهی دولتیها به نظام بانکی معادل 21.6 درصد کل نقدینگی کشور را شامل می شود.

نکته قابل تعامل در ترکیب بدهی دولت و شرکتهای دولتی به نظام بانکی این است که طی سالهای 84 تا 91 میزان بدهی دولت به بانک مرکزی به نسبه ثابت مانده بوده است در حالی که طی همین دوره میزان بدهی دولت به بانکها از 3.4 هزار میلیارد تومان به رقمی نزدیک به 51 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بدهی دولتهای نهم و دهم به نظام بانکی

اما در مورد شرکتهای دولتی روندی معکوس را شاهد هستیم به این ترتیب که در سالهای 84 تا 91 بدهی شرکتهای دولتی به نظام بانکی از 7.7 هزار میلیارد تومان به 2.3 هزار میلیارد تومان در سال 91 کاهش یافته است، در مقابل میزان بدهی شرکتهای دولتی به بانک مرکزی 10 برابر شده و طی دوره مورد اشاره از 2.2 هزار میلیارد تومان به 23.5 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین