کد خبر: ۲۱۲۶۵۲
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۱
بازار مسکن از ابتدای سال 92 تا کنون با افزایش حبابی قیمت ها مواجه شده بود و هم اکنون فضای روانی حاکم بر بازار موجب از بین رفتن بخش قابل توجهی از این حباب شده است و این موضوع امیدواری درباره آینده بازار مسکن را افزایش داده است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: اما دو عامل اساسی را می توان در افت قیمت ها در هفته های اخیر موثر دانست که یکی از آنها فرا رسیدن فصل پایین و پایان فصل اجاره مسکن است که این موضوع تقاضا را در بازار کاهش می دهد. نکته دیگر این است که تحویل مسکن مهر در پایان دولت دهم که تقریبا دو ماه قبل بود شدت یافت و این موضوع نیز عرضه را در بازار افزایش داد و از افزایش اختلاف میان نمودار عرضه و تقاضا کم کرد و این موضوع نیز نقش موثری در از بین رفتن حباب قیمت مسکن داشت.

این دو عامل موجب شده است که در ماه های اخیر شاهد افت قیمت در حوزه مسکن باشیم و به نظر بنده این موضوع ادامه دارد چرا که تقاضا نسبت به رهن و اجاره کم شده است. البته هم اکنون بازار مسکن ثبات قیمتی ندارد این افت و کاهش قیمت به نظر بنده تا زمانی ادامه دارد که قیمت ها به ثبات برسد.

هم اکنون رکود در بازار مسکن وجود دارد و شاهد کاهش قیمت ها نیستیم. هم اکنون فصل رهن و اجاره تمام و رکود در بازار ایجاد شده است و مسکن هم حبابی رشد کرده و دچار رکود شده است و با توجه به این که خرید و فروش انجام نمی شود این رکود ادامه دارد.

برای مقابله با مشکل مسکن و از بین رفتن رکود در بازار یک راهکار اساسی و البته بلند مدت وجود دارد و آن هم اتخاذ سیاست های ساختمان سازی همچون مسکن مهر و به روز بودن سیاست های دولت است. البته آقای آخوندی گفته است جهت حمایت از اقشار کم درآمد عرضه ساختمان های ارزان ادامه پیدا می کند و این موضوع می تواند به حل مشکل مسکن کمک کند.

اما باید به این نکته توجه داشت که ما نباید عرضه را در بازار مسکن کاهش دهیم و اگر عرضه را کم کنیم و تقاضا افزایش یابد شاهد جهش قیمت ها هستیم.

در این بین نباید از نقش تاثیر گذار بخش خصوصی نیز غافل شد و باید مشوق هایی برای انبوه سازان و سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید و عرضه مسکن داشته باشیم و این راهکار نیز می تواند به برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کمک کند. اگر آمار تقاضا در کشور از عرضه بالاتر برود مطمئن باشید که همان افزایش قیمت ها را شاهد هستیم.

اگر بخواهیم روند طبیعی را در پیش بگیریم و در بازار مسکن به مشکلی رو به رو نشویم سالیانه به دو میلیون مسکن احتیاج داریم و البته این آمار برای 10 سال آینده است و این در شرایطی است که هم اکنون تولید ما تقریبا نصف این آمار است.

یک موضوع دیگر که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم این است که در کنار نوسان قیمت مسکن و اجاره بها هم اکنون دانشجویانی که برای ادامه تحصیل باید به دنبال اجاره مسکن باشند نیز با مشکلات اساسی رو به رو هستند و ضروری است که دانشگاه ها و وزارت علوم و دانشگاه آزاد برنامه خوبی برای حمایت از این دانشجویان ارائه کنند که متاسفانه هم اکنون روند خاصی برای این موضوع وجود ندارد.

*نایب رئیس کمیته مسکن مجلس شورای اسلامی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین