کد خبر: ۲۱۲۷۳۷
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۰
اسراییل از رفتن احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران ابزار مهم فشارش را از دست داده؛ رئیس جمهوری که با سخنرانی های جنجالی اش دربارۀ هولوکاست و محو اسراییل، فرصت هایی را برای اسراییل ایجاد کرده بود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: باراک اوباما دوشنبه شب در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، به وی اطمینان خاطر داد که در مورد ایران "همۀ گزینه ها روی میز است".

به نقل از پایگاه اینترنتی الجزیرۀ انگلیسی، باراک اوباما در این دیدار گفت: دربارۀ ایران همۀ گزینه ها حتی حملۀ نظامی برای متعهد کردن این کشور در پرونده هسته‌ای روی میز است.

اوباما در این دیدار تصریح کرد: "اول باید دیپلماسی را آزمایش کنیم و ببینیم که آیا آنها دربارۀ اراده و تمایلی که از خود نشان می دهند، جدی هستند یا نه؛ ما با نگاهی شفاف وارد این مذاکرات خواهیم شد".

اظهارات باراک اوباما در مقابل دوربین رسانه ها در حالی بازتاب خبری پیدا کرد که تنها چند روز از مکالمۀ تلفنی رئیس جمهور آمریکا با حسن روحانی می گذرد و امید به حل تنش های سیاسی میان ایران و غرب بیش از هر زمانی قوت یافته است.

نتانیاهو شب گذشته در دیدارش در پاسخ به اظهارات اوباما پیرامون آزمودن دیپلماسی گفت: "حتی اگر دیپلماسی هم جواب بدهد، فشارها علیه ایران باید همچنان ادامه داشته باشد".

شبکۀ خبری سی ان ان در تحلیلی پیرامون چالش ایران در روابط اسراییل و آمریکا می گوید: اوباما بار دیگر در قلب تنشی مهم در خاورمیانه قرار گرفته آنهم در حالیکه رابطۀ میان وی و اسراییل پرتنش‌ترین رابطه در تاریخ میان دو کشور بوده است. اوباما در میان برخی اسراییلی ها متهم است به اینکه در برخورد با اسراییل، سیاست‌ها و منافع این رژیم، اشتیاق و هیجان زیادی از خود نشان نمی دهد.

هرچند اوباما در اولین سفر خارجی خود در دور دوم به اسراییل سفر کرد و نسبت به تأمین امنیت اسراییل به این رژیم اطمینان خاطر داد، اما با گشایش فصل تازه ای در روابط میان ایران و آمریکا، اسراییل بیش از هر زمان دیگری نسبت به این امر احساس خطر می کند.

مارک هنری، تحلیل گر فرانسوی در روزنامۀ فیگارو دربارۀ سفر نتانیاهو و دغدغه های نخست وزیر اسراییل می نویسد: اسراییل قطعاً اینگونه وانمود نمی کند که می خواهد به اوباما دربارۀ بهبود روابط با ایران درس‌هایی بدهد؛ مانور پیچیده‌ای از سوی اسراییل که ناشی از نگرانی نسبت به تغییرات به وجود آمده در ایران است.

اسراییل از رفتن احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران ابزار مهم فشارش را از دست داده است؛ رئیس جمهوری که با سخنرانی های جنجالی اش دربارۀ هولوکاست و محو اسراییل، فرصت هایی را برای اسراییل ایجاد کرده بود.

مارک هنری در ادامۀ این تحلیل می افزاید: امروز نتانیاهو به رغم همۀ تغییرات و از بیم تنها ماندن بر موضع سرسختانۀ خود پافشاری می کند. او سخنان حسن روحانی را ریاکارانه می خواند و بیش از همه نگران بهبود روابط تهران - واشنگتن و حصول توافقات بر سر پرونده هسته ای ایران است.

به گزارش خبرآنلاین، با این حال نتانیاهو به وزرای کابینه هایش دستور داده که در مقابل فضای مثبت به وجود آمده در روابط ایران و آمریکا و کاهش انتقادات نسبت به موضع خصمانۀ این رژیم، از اظهارنظر دربارۀ مکالمۀ تلفنی روحانی-اوباما سکوت کنند. اما به گفتۀ رادیو اسراییل، بر کسی پوشیده نیست که بنیامین نتانیاهو بارها از موضع غرب در مقابل ایران با تلخی ابراز تأسف کرده است و آنها را متهم کرده که فریب سخنان زیبای روحانی را خورده اند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین