کد خبر: ۲۱۳۰۰۵
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۷
روز جهانی سالمندان را با شعار "آینده ای که می خواهیم: سالمندان چه می گویند" گرامی می داریم. قطعا با داشتن 841 میلیون سالمند در جهان درسال 2013-معادل 12 درصد از جمعیت کل جهان - دیگر نمی توانیم به خواسته های آنان گوش فرا ندهیم.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی سالمند- اول اکتبر 2013- اعلام کرد: بر این باوریم که حق هر انسان  است  در هر جایی از جهان با کرامت، امنیت و اطمینان پا به سالمندی بگذارد و در عین حال از حقوق بشر و آزادی بینادین خود بهره ببرد. 

به گزارش عصر ایران، متن کامل پیام دكتر باباتونده اسوتي مهين که مرکز اطلاعات سازمان  ملل متحد برای «عصر ایران» فرستاده از این قرار است:   

 روز جهانی سالمندان را با شعار "آینده ای که می خواهیم: سالمندان چه می گویند" گرامی می داریم. قطعا با داشتن 841 میلیون سالمند در جهان درسال 2013-معادل 12 درصد از جمعیت کل جهان - دیگر نمی توانیم به خواسته های آنان گوش فرا ندهیم.

باید به آنان گوش کنیم و در عین حال نسبت به آنچه می شنویم عمل کنیم. ما   می شنویم که سالمندان می خواهند همچنان اعضای فعال و محترم جامعه باقی بمانند. آنها قابلیت های زیادی برای ارائه دارند. آنان کارکنان باتجربه، پاسداران فرهنگ، و مراقبان نواده ها هستند.  داوطلب و کارآفرین هستند.   مربی و انتقال دهنده دانش و مهارت هستند و کارهای زیاد دیگری هم  هست که می توانند در آن مشارکت داشته باشند.

امروز باید اقداماتی جدی  برای تامین نیازهای سالمندان  همچنین برای آماده سازی نسل آینده برداشته شود . در حقیقت، برای مهیا کردن آینده خود آنان. همزمان با تدوین برنامه توسعه پس از 2015 در جامعه جهانی، بایستی مطمئن شویم که به صدای سالمندان گوش فرادهیم و از در نظر گرفته شدن مسائل و نگرانی هایشان اطمینان حاصل کنیم. 

برای ایجاد فرصت برای مشارکت جوانان و سالمندان در توسعه و تسهیم منافع آنان نیاز به تغییر در سه حوزه به طور خاص ضروری است.

نخست، نیازی فوری برای تضمین امنیت درآمد و دسترسی به خدمات اجتماعی وبهداشتی ضروری برای سالمندان است. این امرنیازمند به تعهد سیاسی و برنامه ریزی قوی برای اجرای اصلاحات لازم است.

دوم بایستی تایید کنیم که سرمایه گذاری بر روی جوانان امروز بهترین راه بهبود حیات نسل های سالمند آینده است. امااین امر باید با استخدام منعطف، یادگیری مادام العمر، و ایجاد فرصت برای توانمندسازی و تشویق نسل سالمند امروز برای حضور در بازار کار ترکیب گردد.

در نهایت باید همه افراد را درگیر کنیم – دولت ها، جامعه مدنی، جوامع محلی، خانواده ها و خود سالمندان – تا اطمینان حاصل کنیم که آنان اعضای فعال جامعه باقی مانده و مشارکت ایشان دیده شده و مورد تشویق قرار می گیرد.

آینده با نحوه برخورد ما با چالش های جمعیت رو به سالمندی و بیشینه سازی فرصت های این جمعیت تعیین خواهد شد. صندوق جمعیت ملل متحد تلاش می کند   هر فردی در هر جایی از جهان با کرامت، امنیت و اطمینان پا به سالمندی گذاشته و در عین حال از حقوق بشر و آزادی بینادین خود بهره ببرد. این همان آینده ای است که ما برای همگان خواستاریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین