کد خبر: ۲۱۳۰۶۳
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۳
اداره تحقيقات و پيش بيني هواشناسي اردبيل، اعلام كرد كه با نفوذ جريان هواي پرفشار سرد سطح زمين دماي هوا در اين استان از ۱۵ تا ۲۰ درجه سلسيوس (سانتيگراد) در اوايل هفته پيش رو كاهش مي يابد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: ساكنان اردبيل در يازدهمين روز پاييز در گرمترين ساعت با هواي ۲۹درجه سانتيگراد بالاي صفر مواجه بودند كه اين گرماي كم سابقه در اين موقع از سال و در اين شهرستان بسيار سردسير به خاطر نفوذ جريان هواي كم فشار سطح زمين از عرض هاي جنوبي به منطقه و وقوع پديده گرمباد روي داده است.

به گزارش ايرنا،معاون اداره تحقيقات و پيش بيني هواشناسي اردبيل، گفت: انتظار مي رود كه اين شرايط جوي تا اواخر وقت فردا (جمعه) در استان اردبيل و به خصوص در نقاط مركزي اين استان تداوم داشته باشد، ولي از آن به بعد با نفوذ سامانه ناپايدار جوي با منشاء درياهاي مديترانه و سياه بر تراكم ابر و مه در آسمان منطقه افزوده شده و بارش ها آغاز شوند.

علي دولتي مهر افزود: از روز شنبه با نفوذ و استقرار توده هواي سرد اروپايي در استان اردبيل به تدريج موجي از هواي ابري و مه آلود و سرد نقاط سردسير اين استان را در بر مي گيرد.

وي اظهار كرد: با توجه به تضعيف جريان كم فشار و تقويت و نفوذ جريان هواي پرفشار سطح زمين دماي هوا در قسمت وسيعي از استان اردبيل ۱۵ درجه كاهش مي يابد و در بعضي نقاط از جمله در شهرستان اردبيل اين كاهش به ۲۰ درجه نيز خواهد رسيد.

انتظار مي رود كه بارش ها در نواحي كوهستاني و سردسير به تدريج به برف تبديل شوند و ساكنان اين نقاط اولين برف پاييز امسال را چند هفته اي زودتر از موسم معمول شاهد باشند.

اين سامانه جوي تا روز سه شنبه آينده در استان اردبيل فعال خواهد بود و بيشترين اثرات بارشي و سرماي آن در روزهاي يكشنبه و دوشنبه پديدار خواهند شد.

در شامگاه پنجشنبه با وجود آنكه بيش از دو ساعت از برچيده شدن آخرين پرتوهاي آفتاب يازدهمين روز مهر ماه از گستره دشت اردبيل سپري مي شود ولي به خاطر ادامه حاكميت جريان كم فشار جنوبي هوا همچنان گرم و به شكل كم سابقه اي در اين فصل سال و اين زمان از روز ۲۸ درجه بالاي صفر است.

به لحاظ وزش شديد باد گرم از جانب جنوب غرب كه سرعت آن گاهي از ۶۶ كيلومتر در ساعت فراتر رفت، موجي از گرد و غبار در حوالي ظهر امروز فضاي شهرستان اردبيل را فرا گرفت.

با توجه به اينكه در ماه هاي تابستان امسال اغلب وزش باد شمال شرق در منطقه حاكم بود و نيز به لحاظ انجام ساخت و سازهاي بي سابقه در سطح شهر، وزش باد مخالف موجي از گرد و غبار را به شكل گردبادهاي بسيار كوچك به هوا بلند مي كند و اين موضوع سبب نشستن لايه هاي ضخيمي از خاكريزه روي لوازم منزل شده و كدبانوان خانه دار اردبيلي را به زحمت انداخته است.

اردبيل به لحاظ موقعيت جغرافيايي و قرار گرفتن در مسير سامانه ها و جريان هاي گوناگون از شرايط اقليمي و هوايي بسيار متغير و متفاوتي در مقايسه با ساير نقاط كشور برخوردار مي باشد.

ريزش سنگين برف و رسيدن سرماي هوا به منفي چندين درجه در بعضي از سال ها در نيمه اول مهر ماه در شهرستان اردبيل سابقه دارد. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین