کد خبر: ۲۱۳۱۸۲
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۱
همچنین افرادیکه مبتلا به بیماری معده هستند باید از مواد غذایی که تولید بوی بیشتری می کنند مثل سیر و پیاز و همین طور مواد غذایی زیاد معطر باید پرهیز کنند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: باشگاه خبرنگاران نوشت: دکتر افشین هوشیار، متخصص گوارش گفت: بوی بد دهان علل گوناگونی دارد که تعدادی مربوط به دستگاه گوارشی است، اما از شایع ترین علل غیرگوارشی می توان از عفونت های مزمن پنهان و آشکار دهان که شامل دندان ها و لثه ها است، نام برد، ترشحات پشت حلق بیمارانی که مبتلا به سینوزیت مزمن یا آلرژی دارند در اثر غلظت پیدا کردن ترشحات ته حلق دچار تجمع میکروبی می شوند.

وی افزود : علل گوارشی از جمله عفونت های معده یا بیماری های نادری که در مری ایجاد می شود، برگشت اسید یا ریفلاکس معده از شایعترین علل هستند و در این زمینه از بیماری ها سیستم ایمنی بدن و بیماریهای عفونی خاص که خیلی نادر هستند نیز می توان نام برد.

دکتر افشین هوشیار درباره این که چرا صبح ها بیشتر بوی بد دهان استشمام می شود افزود:افراد صبح ها دهانشان بوی مطبوعی نمی دهد که بیشتر به علت تغلیظ بزاق است که با مسواک زدن برطرف می شود در افراد غیر گوارشی مثل سینوزیت مزمن چون در شب ترشحات غلیظ شده این اتفاق رخ می دهد و در عوامل دهان و دندانی چون بزاق در شب ترشح نمی شود و این میکروب ها غلظت پیدا می کنند و در عوامل معدودی به این دلیل که در شب شانس ریفلاکس بیشتر می شود و چون افراد دراین حالت دراز کش و خوابیده قرار دارند ، بوی بیشتری ایجاد می شود.

دکتر هوشیار تصریح کرد: جنسیت در بروز بوی بد دهان خیلی موثر نیست مگر مردانی که سیگار می کشند همچنین افرادیکه انحراف بینی دارند ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

این متخصص گوارش در پایان اظهار داشت: برای درمان این عارضه باید علت آن تشخیص داده شده و درمان گردد، به عنوان مثال در سینوزیت ها با آنتی بیوتیک ، در بیماری های دهان و دندان برطرف کردن عامل عفونی موجود، در مبتلایان به بیماری های معده با مصرف داروهای آنتی ریفلاکس و در موارد مقاوم استفاده از آنتی بیوتیک برای رفع میکروب معده را می توان نام برد.

همچنین افرادیکه مبتلا به بیماری معده هستند باید از مواد غذایی که تولید بوی بیشتری می کنند مثل سیر و پیاز و همین طور مواد غذایی زیاد معطر باید پرهیز کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین