کد خبر: ۲۱۳۲۳۷
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۲
مشاور انجمن صنایع لبنی با هشدار نسبت به احتمال افزایش 30 درصدی قیمت شیرخام گفت: اگر دولت حمایت نکند، به دلیل حذف تخصیص ارز مرجع به واردات نهاده‌های دامی قیمت شیرخام ممکن است افزایش قابل ملاحظه‌ای یابد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: حسین چمنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه امروز در عرصه سیاست گذاری‌های اقتصادی شاهدیم مسیری در جهت عکس منافع ملی دنبال می‌شود، گفت: افزایش قیمت شیرخام باعث افزایش دوباره قیمت محصولات لبنی و کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور خواهد شد که این در نهایت به سلامتی مردم لطمه می‌زند.

وی افزود: ظاهرا اقتصاددانی که بر اجرای این طرح اصرار دارند با علم به اینکه افزایش قیمت شیرخام و فراورده‌های لبنی باعث کاهش بیشتر مصرف و خرید مردم خواهد شد، مشکل عدم خرید شیرخام را پیش‌بینی کرده و با آزاد کردن صادرات شیرخشک پیشاپیش به استقبال حل این مشکل رفته‌اند.

مشاور انجمن صنایع لبنی گفت:‌ در این بین باید این سوال کلیدی را مطرح کنیم که تکلیف مردم با بیماری‌های ناشی از کمبود کلسیم و هزینه‌های سنگین ناشی از درمان این بیماری‌ها چه می‌شود؟ شاید با حذف ارز مرجع واردات نهاده‌های دامی بخشی از بار مالی از دوش دولت برداشته شود اما هزینه‌های سنگین درمانی دوباره به جامعه و کشور تحمیل می‌شود.

وی عنوان کرد: آمارهای 90 درصدی کمبود کلسیم در کشور، شیوع پوکی استخوان در حداقل 30 درصد از زنان زیر 50 سال کشور، در معرض شکستگی استخوان قرار داشتن دو میلیون خانم ایرانی، ورود دانش آموزان به مدرسه با 5.7 دندان پوسیده، مرگ ومیر 20 درصدی کسانی که دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می‌شوند، زمینگیر شدن 50 درصد از همین افراد، وجود حداقل 150 میلیون دندان پوسیده در دهان مردم، از دست رفتن 36 هزار سال عمر مفید سالانه به خاطر عارضه پوکی استخوان بخشی از اطلاعاتی هستند که توسط دستگاه‌های مرتبط دولتی و سازمان‌های مردم نهاد تهیه واز طریق رسانه‌ها در اختیار همگان قرار گرفته‌اند.

وی تاکید کرد:‌ همه این مشکلات به دلیل فقدان حضور کافی شیر در سبد غذایی مردم و به سبب دریافت نشدن کافی کلسیم اتفاق افتاده است. از سوی دیگر یافته‌های علمی می‌گویند میزان نیاز روزانه انسان به کلسیم آنقدر بالاست که از هیچ منبع دیگری جز شیر و فراورده‌های شیری قابل تامین نیست.

مشاور انجمن صنایع لبنی افزود: وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی اعلام کرده است که هر ایرانی حداقل دو دندان پوسیده دارد. یعنی 150 میلیون دندان پوسیده در دهان مردم جا خوش کرده است. هزینه‌های پروتز، ارتودنسی و ایمپلنت را وارد این محاسبه نمی‌کنیم. اگر برای ترمیم هر دندان فقط 200 هزار تومان هزینه شود، هزینه‌ای بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان را به اقتصاد کشور و خانوار تحمیل می‌کند. با این رقم چه تعداد فرصت شغلی در بخش کشاورزی یا صنعت در کشور می‌توان ایجاد کرد؟

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین