کد خبر: ۲۱۳۲۵۱
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۸
نماینده مردم بندرعباس گفت: توسعه سواحل جنوبی کشور با انتزاع و تکه تکه کردن سواحل آن و ایجاد امواج نگرانی و اضطراب در مردم این مناطق که همگی از مرزداران غیور کشورمان بشمار می روند، امکان پذیر نیست. این مسئله منافع ملی را در خطر قرار داده و موجب سرخوردگی و از بین رفتن سرمایه های اجتماعی که نظام در پایداری آن کوشیده است و از استحکام بالایی برخوردارند منجر خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: محمد آشوری افزود: در طول یک ساله اخیر بیش از 10 جلسه به منظور پیگیری این مسئله و ممانعت از آن در حضور مسئولین مختلف از معاون اول رئیس جمهور سابق گرفته تا وزیر کشور سابق و معاونین وی و برخی از چهره های ملی اثرگذار در این زمینه داشتیم که با پیگیری های فراوان مصوبه شورای عالی امنیت ملی در زمینه استفاده توامان استان ها از ظرفیت های یکدیگر بدست آمد که در آن حتی کوچک ترین اشاره ای به مسئله انتزاع و الحاق مناطق نشده بود.

به گزارش عصر ایران،وی گفت: در ادامه پیگیری ها مشخص شد که در روزهای پایانی دولت گذشته پیش نویس مصوبه ای در این زمینه در هیات دولت تدوین شده اما در دیدار با وزیر کشور دولت سابق و بعد از فراخوان وی به مجلس و سوال از وی در کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون شوراهای مجلس، وی اطمینان داد که هیچ اقدام و یا مصوبه ای در این باره در وزارت کشور وجود ندارد و دولت قدمی تاکنون در این باره برنداشته است اما آنها با نمایندگان صادقانه رفتار نکردند. 

این عضو هیات رئیسه مجلس اضافه کرد: این اقدام شتابزده دولت دهم در روزهای پایانی خویش نشان از یک حرکت غیر کارشناسی دارد که تلخی آن در ذائقه مردم هرمزگان ماندگار خواهد شد.
 
نماینده بندرعباس افزود: در زمان بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت یازدهم نیز یکی از شاخص های خودمان را برای رای اعتماد به وزرا، موضع شفاف آنها در این زمینه قرار دادیم و هم معاون اول رئیس جمهور و هم وزیر کشور این دولت قول دادند که با جدیت این مسئله را بررسی و پیشنهاد تشکیل کمیته بازنگری در این مصوبه را با حضور نمایندگان دو استان  و کارشناسان مربوطه را دادند.

آشوری گفت: متاسفانه استاندار فعلی هرمزگان با اطلاع از این مسئله و بدون توجه به نظرات کارشناسی دستگاههای امنیتی و بدون اطلاع نمایندگان مجلس و نماینده محترم ولی فقیه در استان، با تشکیل شورای تامین شرایط عملیاتی نمودن این مصوبه را مهیا اعلام می نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: به عنوان نمایندگان هرمزگان از ابتدای شکل گیری شایعات در این باره تاکنون با تمام توان از حقوق مردم استان دفاع کرده ایم و تلاشمان بر این بوده که منافع هرمزگان در راستای منافع ملی حفظ و  فدای برخی از سیاست بازی های مقطعی نشود و این که آرامش و ثبات مردم در استان با مجموعه اظهاراتی در معرض تهدید قرار نگیرد و لذا اکنون نیز اطمینان می دهیم که با توان هر چه بیشتر و با استفاده از همه ظرفیت ها، این مسئله را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنیم.

آشوری گفت: برجسته كردن مسايل منطقه ای بدون در نظر گرفتن مصالح ملی به زيان وحدت ملي است. در هرمزگان هیچ کس راه را بر رسیدن دیگر استان ها به دریا نبسته است و همه استان های کشورمان بخشی از خاک ایران اسلامی عزیز هستند و اگر چنین استنباط شود، منافع ملی مورد آسیب قرار می گیرد.

وی ادامه داد: ايران كشوري يكپارچه است که همه ظرفیت ها در اختیار همه مردم آن قرار دارد و ایجاد و دامن زدن به چنین تفکراتی، انسجام ملی را آسیب می رساند.

عضو هیات رئیسه مجلس، توسعه ظرفیت های ساحلی و بهره مندی از مواهب الهی در مناطق جنوبی کشور را هنر مدیریت کلان کشور دانست و گفت: تصور این که بتوان با تکه تکه کردن سواحل کشور و واگذاری آنها به استان های دیگر که دست کم تا مرکز آنها بیش از 600 کیلومتر فاصله وجود دارد، نمی توان دلخوش به توسعه بود بلکه باید با هدایت درست منابع و نگاه برنامه ای و آمایشی، این امکان را در پیشرفت و توسعه و ثبات آن فراهم ساخت.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: هر منطقه از کشور دارای مزیت های نسبی است که به همه کشور تعلق دارد و مردم این مناطق با پذیرفتن این شرایط به دنبال احیا ظرفیت های خود به منظور رشد و توسعه اند و نمی توان هر از گاهی با برخی از خواست های گذرا  که در پس وعده های سیاسی مطرح می شود، آرامش و ثبات مردم را دستخوش تنش کرد و موجی از نگرانی و دلهره را در میان مردم این مناطق دامن زد.

آشوری اضافه کرد: مردم جنوب و بخصوص مردمان هرمزگان مردمانی قانونمند، در مسیر انقلاب و آرمان های آن هستند و همه سالهای بعد از انقلاب اسلامی پای بندی خود را به آرمان های انقلاب، امام (ره) و رهبری به ثابت کرده اند و البته شایسته خدمات بسیار بیشتری از آن چه که تاکنون به آنها ارائه شده، هستند اما باید زمینه های رشد و توسعه را در یک منطقه فراهم کرد و ظرفیت های انسانی و زیرساخت ها را برای پیشرفت فراهم آورد نه اینکه با انتزاع مناطقی از خاک این استان ها که همیشه با مهر فراوان پذیرای مردم همه نقاط کشور بودند، موجب نگرانی آنان شد.

نماینده مردم بندرعباس بیان کرد: یکی از دلایل اصلی محرومیت استان هایی مانند هرمزگان و بوشهر به رغم ظرفیت های بالای اقتصادی و منابع سرشار نفت و گاز و تلاش های فراوان صورت گرفته در این مناطق توسط نظام، وجود نگاههای گاها سیاسی و غیرکارشناسانه به ظرفیت های این مناطق و یا نگاههای صرفا تمرکز گرایانه به کلان شهرهای دیگر بوده است که مانع از جریان یافتن سرمایه ها به سوی این مناطق شده و تنها مسرت سیاسی عده ای را تامین کرده است و اکنون بواسطه همین نگاههای معیوب است که عده ای وعده تحقیرکننده آبادانی یک منطقه را در صورت پیوستن به استان دیگر می دهند.

وی گفت: مسیرهای قانونی برای بازنگری در این ابلاغیه که بدون اطلاع نماینده محترم ولی فقیه و عضو مجلس خبرگان و نمایندگان ملت در مجلس و با نگاه غیرواقع بینانه به تصویب رسیده، مهیا است و نمایندگان هرمزگان در مجلس در کنار نماینده محترم ولی فقیه در هرمزگان و ائمه جمعه و جماعات و اعضای شوراهای شهر و روستا و مردم بزرگ این منطقه برای حفظ هویت یکپارچه  فرهنگی هرمزگان، همه تلاش خود را بکار خواهند گرفت.

این نماینده ملت در پایان از رئیس جمهور دکتر روحانی در خواست کرد که دستور تجدید نظر در این مصوبه دولت سابق را صادر کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین