کد خبر: ۲۱۳۲۶۳
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۵
در حالی که هنوز جنجال‌ها و سر و صداهای مربوط به فساد مالی 3000 میلیاردی فروکش نکرده و همچنان پرونده متخلفین در مراجع قضایی در حال پیگیری است، خبرهای جدیدی از وجود فسادهای مالی و پیگیری مسئولین در شرکت‌های مختلف و بزرگ کشور به گوش می‌رسد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: ایران اکونومیست با این مقدمه نوشت: باخبر شدیم که فساد مالی از طریق یکی از شرکت‌های زیرمجموعه تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو به نام شرکت صرافی سمند ایرانیان بر سر شرکت ایران‌خودرو این غول بزرگ خودروساز کشور سایه افکنده است.

به گزارش ایسنا، اخبار و اطلاعات رسیده حاکی از آن است که در تاریخ 29/ 2/ 92 یکی از شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه واردات لوازم خانگی با پرداخت مبلغ 585 میلیارد و 750 میلیون ریال وجه نقد به صرافی سمند ایرانیان درخواست خرید ارز یکی از کشورها را صادر می‌کند که طبق توافقات می‌بایست این ارز ظرف همان روز به حساب شرکت مذکور واریز می‌شد اما با بدقولی‌های این شرکت صرافی و دادن وعده‌های متعدد سرانجام پس از گذشت بیش از 100 روز از موعد اولیه پرداخت نه تنها این شرکت صرافی ارزی پرداخت نمی‌کند بلکه از پس دادن وجه ریالی پرداخت شده نیز بنا به دلایلی سر باز می‌زند و این موضوع دلیلی می‌شود برای شرکت متقاضی ارز تا اقدام به طرح دعوی در مراجع قضایی از شرکت صرافی سمند ایرانیان کند.

بنابر این گزارش، سرانجام پس از پیگیر‌ی‌های شرکت زیان‌دیده، روز سه‌شنبه هفته گذشته شعبه 2 بازپرسی دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی رای به توقیف اموال شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو مالک 100 درصدی شرکت مذکور داد.

شایان ذکر است که با توجه به بازگشت مبلغ حدودا 90 میلیارد ریال از وجه مذکور توسط تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو ، شرکت زیان‌دیده حکم توقیف اموال این شرکت تا مبلغ 500 میلیارد ریال را از شعبه 2 دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی دریافت کرده است.

از همین‌رو طی روز گذشته شرکت شاکی با ارائه حکم توقیف اموال شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو به اداره حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، اقدام به توقیف کلیه سهام متعلق به شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو در بورس تا مبلغ 500 میلیارد ریال از جمله سهام شرکت‌های آذرآب، گروه توسعه ملی، لیزینگ ایرانیان، گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان و شرکت گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان کرد.

همچنین حساب‌های این شرکت نزد بانک ملت شعبه زامیاد، بانک اقتصاد نوین شعبه ایساکو و بانک ملی شعبه ایران‌خودرو مسدود شده است.

به نظر می‌رسد تبعات عدم مدیریت صحیح و کارآمد در چنین شرکت‌های بزرگ و فعال در بورس اوراق بهادار نه تنها برای بازار سرمایه کشور است بلکه متضرر اصلی در این اتفاق کارگران و کارکنان شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو و همچنین سهامداران شرکت ایران‌خودرو در بورس هستند که بدون هیچ گناه و خطایی این حجم قابل توجه از سرمایه شرکتشان را یک شبه بر باد رفته می‌بینند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین