کد خبر: ۲۱۳۸۴۰
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۸
خبرگزاری فرانسه می نویسد: دولت پاکستان در تامین هزینه های ساخت این خط لوله در خاک خود با مشکلات بسیاری روبه رو شده است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: پاکستان از ایران خواسته است مبلغ دو میلیارد دلار برای ساخت خط لوله واردات گاز ایران در خاک پاکستان بپردازد.
 
 به گزارش "هشت صبح" به نقل از خبرگزاری فرانسه از اسلام آباد، وزیر نفت پاکستان گفت که کشورش از تهران خواسته است برای ساخت خط لوله واردات گاز ایران در خاک پاکستان، مبلغ دو میلیارد دلار هزینه کند.
 
این خط لوله قرار است گاز را از منطقه پارس جنوبی ایران به پاکستان منتقل کند.
 
آمریکا به شدت با این طرح مخالف است.
 
بخش ایرانی این خط لوله با هزینه 7.5 میلیارد دلار ساخته شده و هم اکنون تقریبا تکمیل است اما بخش دوم این خط لوله در خاک پاکستان به طول 780 کیلومتر هنوز ساخته نشده است.
 
خبرگزاری فرانسه می نویسد: دولت پاکستان در تامین هزینه های ساخت این خط لوله در خاک خود با مشکلات بسیاری روبه رو شده است.
 
"شاهد خاقان عباسی" وزیر نفت پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت: اقدامات اولیه و آماده سازی برای ساخت خط لوله واردات گاز از ایران در خاک پاکستان به پایان رسیده است اما اسلام آباد مبلغ دو میلیارد دلار برای ساخت این خط لوله از تهران درخواست کرده است.
 
عباسی افزود: درخواست برگزاری نشستی را با مقامات ایرانی ارائه کرده ایم و تمامی این موضوعات را در این نشست مطرح خواهیم کرد. تاکنون پاسخی از طرف ایران به این درخواست دریافت نکرده ایم.
 
وی ادامه داد: ایرانی ها مشغول تشکیل کابینه شده اند. امیدوارم نشست مشترک با مقامات ایرانی در ماه جاری میلادی برگزار شود.
 
این موضوع جدیدترین مانعی است که بر سر صادرات گاز از ایران به پاکستان به وجود می آید.
 
آمریکا نیز قبل از این هشدار داده بود طرح صادرات گاز ایران به پاکستان می تواند منجر به اعمال تحریم های واشنگتن شود.
 
وزیر نفت پاکستان در واکنش به این موضوع هم گفت که کشورش از زمانی که نواز شریف مسؤولیت نخست وزیری پاکستان را برعهده گرفته با فشاری از سوی آمریکا روبه رو نبوده است.
 
او درپاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا پاکستان به تکمیل خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان تا دسامبر 2014 امیدوار است یا خیر گفت: اگر منابع مالی فراهم شود هر چیزی ممکن است. این مسئله به تامین مالی و فراهم بودن تجهیزات و کالاهای مورد نیاز بستگی دارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین