کد خبر: ۲۱۳۹۳۳
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۸
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید بیش از ۷۰ درصد نمایندگان مجلس یارانه نقدی دریافت می کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: طی روزهای اخیر نمایندگان مجلس موضوع حذف یارانه نقدی ۳ دهک از افراد پردرآمد جامعه را مطرح کرده اند و مسئولان دولتی در نخستین گام با این موضوع مخالفت کرده و اعلام کرده اند که ۴ کارگروه برای شناسایی افراد پردرآمد جامعه تشکیل شده و برای این موضوع باید با دقت عمل کرد.

به گزارش نامه، همچنین محمد نهاوندیان اعلام کرده است که اگر قرار بود یارانه به همه پرداخت شود هدفمندی نیست و هدفمندی این است که اقشار هدف را شناسایی کرد و آسیب ها را برطرف کنیم و یارانه را به جای این که در مصرف کور برود به سمت تولید هدایت کنیم.

 وی معتقد است این که از یک طرف قیمت ها را افزایش دهیم و پول نقد را به همه پرداخت کنیم هدفمندی نیست. با اجماع ملی می توانیم به معنای واقعی هدفمندی نزدیک شویم. البته جزئیات مطلب باید در مجلس بررسی شود و باید به سمت هدایت یارانه به سمت تولید حرکت کرد اما باید از افراد آسیب پذیر حمایت شود و پیشنهادهای خوبی در این زمینه مطرح شده است اما این که عزم بر اصلاح شیوه اجرای قانون وجود دارد مورد اتفاق دولت و مجلس است.

در همین رابطه ابراهیم نکو عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با نامه با بیان این که دولت می تواند یارانه نقدی ۷ دهک را حذف کند، گفت: کمک های نقدی که به مردم ارائه شده نه تنها نتواسته قدرت خرید مردم را افزایش دهد بلکه موجب تضعیف قدرت خرید شده است و از سوی دیگر مدام شاهد گرانی و تورم هستیم و این نقدینگی تورم و گرانی را به همراه داشته است.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز به جای این که ماهیانه حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان به مردم پرداخت کنیم باید به سمت تقویت قدرت خرید مردم حرکت کنیم و این کار با حمایت از تولید، بازار کسب و کار محقق می شود. وی با بیان این که فکر می کنم تنها ۳ دهک پایین جامعه باید بیشتر تقویت شوند و مورد حمایت قرار بگیرند، تصریح کرد: اما دهک های ۴ و ۵ و ۶ به گونه های دیگر و با ورود به بازار اشتغال مورد حمایت قرار بگیرند.

نکو ادامه داد: این موضوع ضروری است که دولت تا پایان سال یارانه نقدی ۵ دهک را حذف کند تا آنها را بیشتر به سمت تولید هدایت کند و به دنبال توسعه کسب و کار باشد. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هم اکنون بسیاری از نمایندگان و کارمندان عالی رتبه یارانه نقدی می گیرند، گفت: خود دریافت کنندگان هم از این شرایط راضی نیستند و نگران افزایش قیمت ها هستند و باید به جای پرداخت یارانه نقدی به دنبال برقراری ثبات در اقتصاد باشیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون یارانه نقدی به تمام افراد پرداخت می شود و بیش از ۷۰ درصد نمایندگان یارانه نقدی دریافت می کنند. نکو با بیان این که دو روش برای اصلاح پرداخت یارانه ها وجود دارد، گفت: یکی این است که تشویق چنان باشد که مردم متوجه باشند که دریافت به نفع خود و کشور نیست و یک روش هم این است که دولت افراد پردرآمد را شناسایی کند اما اگر روند کنونی ادامه پیدا کند هر روز تورم افزایش می یابد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین