کد خبر: ۲۱۴۰۲۵
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۷
رادیو اسرائیل به نقل از منابع آگاه و ارشد اعلام کرد آمادگی کاهش تحریم های ضدایرانی در اروپا وجود دارد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آلمان، رادیو اسرائیل به نقل از منابعی که آنها را "مهم" توصیف کرد، گزارش داد: این آمادگی در میان اروپایی ها وجود دارد که برای کاهش تحریم ها علیه ایران به ویژه در بخش های مربوط به فعالیت های انسان دوستانه اقدام کند البته به شرطی که تهران نیز به خواسته های کشورهای غربی مطرح شده در مذاکرات آلماتی، پاسخ مثبت بدهد.

گروه 1+5 در مذاکرات آلماتی مجموعه ای از پیشنهادات را به ایران ارائه کرده بود.
مهمترین بخش این پیشنهاد این بود که 5+1 در صورت توقف غنی سازی بالای 5 درصدی ایران، تحریم ها علیه تجارت پتروشیمی و طلای تهران را لغو خواهد کرد.

ایران در آن مقطع که سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسؤولیت گروه مذاکره کننده هسته ای اش را برعهده داشت، این پیشنهاد را نپذیرفت.

هم اکنون نیز ایران گفته است مجموعه پیشنهادات مطرح شده از سوی 1+5 در مذاکرات آلماتی را نمی پذیرد و 1+5 باید پیشنهادات جدیدی را به تهران ارائه کند اما طرف مقابل، همچنان بر پیشنهادات آلماتی تاکید دارد.

این منابع که در مذاکرات اخیر میان مقامات اسرائیلی با مسؤولان فرانسوی و انگلیسی حاضر بوده اند گفته اند: مقامات اروپایی می گویند مشکلی با خواسته های مقامات اسرائیلی درباره فعالیت های هسته ای ایران ندارند و این خواسته ها را برای ازسرگیری مذاکرات هسته ای با ایران مورد توجه قرار خواهند داد.

مقامات انگلیسی و فرانسوی همچنین تردید خود را درباره فرصت های گشایش در مذاکرات بعدی ایران و گروه 1+5 در شهر ژنو اعلام کردند اما توضیح دادند که تلاش می کنند مقاصد هسته ای ایران را بررسی کنند.

ایران و گروه 1+5 روز سه شنبه آینده در شهر ژنو سوئیس مذاکرات جدیدی را انجام می دهند.

اسرائیل از غرب خواسته است تنها در صورتی با ایران بر سر فعالیت های هسته ای اش توافق کند که این کشور 4 شرط توقف کامل غنی سازی، خروج کامل همه اورانیوم غنی شده از ایران و برچیدن تاسیسات غنی سازی فردو و آب سنگین اراک را عملی کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین