کد خبر: ۲۱۴۰۸۰
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۶
همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات نفتی 8 شرکت بزرگ اروپایی با ایران، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران از آمادگی شرکت‌های بزرگ نفتی جهان به منظور بازگشایی دفاتر نفتی خود در تهران خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: پس از افزایش تحریم‌های بین‌المللی و حتی تحریم طلای سیاه ایران توسط 28 کشور عضو اتحادیه اروپا، دفاتر برخی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون استات اویل هیدروی نروژ، انی ایتالیا، شل انگلیس، توتال فرانسه، پتروبراس برزیل و تعدادی از شرکت‌های اروپایی و آسیایی در تهران تعطیل و یا به حالت نیمه تعطیل درآمد.

همزمان با آغاز فعالیت دولت جدید، اقداماتی به منظور احیای دیپلماسی با محور انرژی با کشورهای مختلف اروپایی و حتی آمریکایی در دستور کار قرار گرفت و همزمان وزارت نفت به عنوان وزارت خارجه دوم هم رایزنی‌های دیپلماتیک را با کشورهای اروپایی آغاز کرد.

در این بین وزارت نفت ایران با تاکید بر اینکه هیچ گونه محدودیتی و منعی به‌منظور مشارکت با شرکت‌های نفتی اروپایی و حتی آمریکایی در صنعت نفت مطابق با یک مشارکت " برد – برد" وجود ندارد از آغاز مذاکرات با برخی از شرکت‌های اروپایی و حتی آمریکایی خبر داد.

هم سو با آغاز مذاکرات ایران با غول‌های نفتی جهان، با ایجاد کارگروهی تخصصی، اصلاح و افزایش جذابیت اقتصادی قراردادهای نفتی ایران در دستور کار قرار گرفته است که شرکت‌های خارجی هم از این اقدام ایران به عنوان یک گام به جلو برای آغاز مشارکت‌های جدید نفتی یاد می‌کنند.

بازگشایی دفاتر غول‌های نفتی در تهران

محسن قمصری مدیرامور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران امروز با اشاره به تمایل چندین شرکت معتبر و بزرگ نفت و گاز جهان برای بازگشت به صنعت نفت ایران، گفت: در طول چند هفته گذشته تاکنون بارها نمایندگان شرکت‌های بزرگ نام آشنای نفتی با شرکت ملی نفت ایران مذاکره کرده اند.

این دیپلمات وزارت نفت با تاکید بر اینکه در این مذاکرات شرکت‌های خارجی و خواستار راه‌اندازی مجدد دفاتر خود و آماده سازی زمینه فعالیت خود در طرح‌های توسعه میادین نفتی و گازی شده اند، بیان کرد: شرکت‌های خارجی مترصد فراهم آمدن زمینه‌ای برای رفع یا کاهش تحریم‌ها و بازگشت مجدد خود هستند.

برنامه جدید ایران برای بازگشت غول‌های نفتی

سیدمهدی حسینی رئیس کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی ایران هم در گفتگو با مهر با بیان اینکه مهمترین هدف از اصلاح قراردادها افزایش جذابیت در قراردادها و امیدواری سرمایه‌گذاران خارجی و خصوصی برای مشارکت در طرح‌های صنعت نفت است، گفت: در طول چند سال گذشته تاکنون با امضای قراردادهای بیع متقابل بیش از 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت انجام شده است.

این مقام مسئول افزود: با توجه به اینکه در همسایگی ایران عراق برای تولید 12 میلیون بشکه نفت قرارداد بسته و قطر نیز برای توسعه گازی تا حدود 17 میلیارد فوت مترمکعب گاز در روز از پارس جنوبی برداشت می‌کند از این رو ایران هم باید با اصلاح قراردادها شرایط را برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت فراهم کند.

وی با یادآوری اینکه هدف دیگر اصلاح قراردادهای نفتی دستیابی به یک توافق برد – برد با سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی است، اظهار داشت: در نسل جدید قراردادها پیش بینی شده تا امکان بیشتری برای انتقال دانش و تکنولوژی‌های پیشرفته صنعت نفت جهان فراهم شود.

به گزارش مهر، بیع متقابل قرارداد مدل نفتی ایرانی بوده که این قرارداد در اوایل دهه  70 تا 74 تدوین و در سال 1375 نخستین قراداد صنعت نفت منعقد شده است. در طول چند سال گذشته تاکنون از 4 مدل قراردادهای نفتی بیع متقابل رونمایی شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین