کد خبر: ۲۱۴۲۲۵
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۴
وزیر بهداشت امروز در مورد اصلاح تعرفه ها،حقوق پزشکان و پزشک خانواده اظهار نظر کرد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: موضوع دریافت زیرمیزی پزشکان و دوشغله بودن آنها همواره مورد انتقاد بوده و مجلس هم در این زمینه طرح هایی داده است.مثلا در یک دوره قرار شد که اشتغال همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی ممنونع شود اما مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی مقوله اشتغال همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی و چالش‌های اجرای قانون ممنوعیت آن اعلام کرد که براساس نظرسنجی‌ها اجرای این قانون نه تنها به نفع نظام سلامت کشور است، بلکه بدون انجام آن حتی آموزش پزشکی نیز مورد تهدید قرار می‌گیرد.

اصلاح تعرفه پزشکی
امروز وزیر بهداشت و درمان در گفت وگو با فارس درباره حقوق پزشکان گفته است که حقوق پزشکان انتقال خون از کارگر صفر هم کمتر است. تعداد زیادی از آنها این سازمان را ترک کرده‌اند. طی سالهای گذشته خیلی به پزشکان ظلم شده است و تنها راه حل مشکل زیرمیزی هم اصلاح تعرفه‌های پزشکی است که تصمیم قاطع مجلس را می‌خواهد.

سید حسن قاضی زاه هاشمی گفت: این همه در رسانه‌ها و جاهای مختلف درباره زیرمیزی و اضافه دریافتی های پزشکان صحبت می‌شود اما واقعیت این است، تا زمانی که تعرفه‌های پزشکی اصلاح نشود، این مشکلات هم حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته خیلی به پزشکان ظلم شده است و اگر ما می‌خواهیم وضعیت بیمارستان ارتقا پیدا کند و خدمات پزشکی به مردم بهتر شود، هیچ راهی نداریم جز اینکه تعرفه‌های پزشکی را اصلاح و واقعی کنیم تا بیمارستانهای کشور جان بگیرند و از زیر بار این همه فشار رها بشوند.

وی گفت:‌ همین هفته پیش من گزارشی را دیدم که از تلویزیون پخش می‌شد و نشان می‌داد که مردم آمده‌اند در پایگاه انتقال خون و در آنجا پزشک وجود ندارد. خوب معلوم است که با وضعیت و حقوقی که پزشکان انتقال خون دارند، نباید پزشک آنجا باشد، پزشک انتقال خون ماهی 650 هزار تومان درآمد دارد،‌ آیا این واقعاً در شأن یک پزشک است.

وی افزود: حتی یک کارگر صفر هم با ماهی 650 هزار تومان کار نمی‌کند. حقوق پزشکان انتقال خون از کارگر صفر هم کمتر است به همین علت هم تعداد زیادی از پزشکان انتقال خون از این سازمان رفته‌اند،‌چرا نروند، آنها اگر کارگری هم بکنند،‌درآمد بیشتری دارند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد:‌ بدون اصلاح تعرفه‌ها با روش هایی که تاکنون اجرا شده است، نمی‌توانیم مشکلات بهداشت و درمان مردم را حل کنیم، به همین علت گروهی را گذشته‌ایم تا برای اصلاح تعرفه‌ها کار کنند.

وزیر بهداشت گفت:‌ البته از دوره قبل وزارت بنده هم کارهای کارشناسی بسیار خوبی هم در دوره وزارت خانم دکتر دستجردی انجام شده است و هم در دوره دکتر طریقت این کارهای کارشناسی ادامه پیدا کرده است، در سازمان نظام پزشکی هم برای تعرفه‌های پزشکی کارشناسی‌های خوبی وجود دارد.

وی تأکید کرد: از نظر کارشناسی تقریباً حرفها مشخص است، یک کسی را می خواهد که بتواند تصمیم قاطع بگیرد تا تعرفه‌ها اصلاح شود و آن هم مجلس است.


نسخه جدید پزشک خانواده
همچنین وزیر بهداشت در گفتگو با نسیم درباره پزشک خانواده گفت: نسخه 03 پزشک خانواده، نسخه پیشنهادی انجمن پزشکان عمومی است و به وزارت بهداشت مربوط نیست.

وی با بیان اینکه ارائه نسخ جدید حلال مشکلات نیست ادامه داد: تا کنون تنها 2 درصد از دو هزار میلیارد تومان اعتبار پزشک خانواده در سال جاری محقق شده است

قاضی‌زاده تاکید کرد: تاکنون ارائه نسخ مختلف اجرایی برنامه پزشک خانواده جز پا بر جا ماندن مشکلات نتیجه نداشته و باید برای اجرای این برنامه کاری کنیم تا مردم بیش از این نسبت به پزشک خانواده بد بین نشوند .

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،وی گفت:در حال حاضر اکثر پزشکان خانواده به دلیل عدم دریافت به موقع حقوق خود از این برنامه ناراضیند و با این اوصاف شایسته‌ترین اقدام وزارت بهداشت در دولت یازدهم این بوده برای اجرای این برنامه چشم بسته ریل قبل را ادامه نداده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین