کد خبر: ۲۱۴۵۱۹
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۶
شهیندخت مولاوردی کارشناس ارشد حقوق بین الملل و مدیر اسبق ارتباطات بین المللی مرکز امور مشارکت زنان دولت هشتم معتقد است باید پیگیر شعارهای دولت تدبیر و امید در امور زنان بود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،وی از نظر فعالیت های غیر دولتی، دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، عضو انجمن روزنامه نگاران زن ایران(رزا)، عضو و مسئول کمیته حقوقی ائتلاف اسلامی زنان، عضو و رئیس کارگروه حقوقی شورای زنان بنیاد امید ایرانیان است و فعالیت های مختلفی در زمینه همکاری و همراهی با تشکل های غیر دولتی و صنفی زنان دارد، اینها بخشهایی از فعالیت های شهیندخت مولاوردی؛ معاون جدید رئیس جمهور در امور زنان و خانواده است. انتصاب مولاوردی در چند روز اخیر از سوی رئیس جمهور به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده موجب شد تا گفت وگویی با وی درباره مهم ترین برنامه های این معاونت در دوران تصدی او و مباحث مربوط به حوزه زنان داشته باشیم.

وی درباره مهم ترین برنامه های خود برای معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: قاعدتاً باید اولویت برنامه های معاونت پیگیری و تحقق برنامه ها و شعارهای دولت تدبیر و امید در حوزه زنان باشد. با توجه به برنامه های تدوین شده و مفاد و مندرجات این برنامه ها و انتظاراتی که در جامعه ایجاد کرده و مورد اقبال بخش بزرگی از رای دهندگان که زنان باشند، قرار گرفته است، زمینه های تحقق آن را فراهم خواهیم کرد.

وی همچنین گفت : من معتقد هستم با این انتخاباتی که برگزار شد به هر شکلی یک تغییر رویکرد و گفتمان در چارچوب اعتدالی که مدنظر دولت تدبیر و امید است باید در دستور کار خود قرار دهیم و تمام برنامه ها را با این چارچوب تنظیم خواهیم کرد.

زمینه سازی برای مشارکت تمامی زنان ایرانی در تمامی سطوح و عرصه ها

وی گفت: بنابراین مشارکت تمامی زنان ایرانی در تمامی سطوح و عرصه ها را با همکاری و همیاری بازوهای اجرایی خودمان و کسانی که می توانند در این مسیر به ما کمک کنند، مد نظر قرار می دهیم.

معاون جدید رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه درباره برخی انتقادات و نقل قولهایی که در روزهای اخیر به وی نسبت داده شده است، اظهار داشت: در روزهای نخست تصدی این مسئولیت انتقادات و اتهاماتی را به من نسبت دادند که اغلب ناشی از عدم شناخت یا سوء برداشت رسانه ها بوده است. مثلا در چند روز اخیر کدهایی که دادند و مطالبی که به نقل از من آوردند اگر بررسی کنیم، می بینیم هیچ منافاتی با آموزه های دینی ما و آنچه که ما در کشور خودمان در چارچوب قانون اساسی و قوانین موجود پیگیری می کنیم، ندارد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: از دیگر اتهاماتی که به بنده زده شده درج یادداشت در برخی از سایت ها بوده است. که باید بگویم سایت اختصاصی شبکه ایران زنان که مربوط به ائتلاف اسلامی زنان است اولین منبعی است که مطالب ما در آنجا منتشر می شود و سایر منابع و سایت ها از این منبع استفاده می کنند، حال باید گفت؛ که با داشتن سایت اختصاصی آیا درج مطلب در سایت های دیگر موضوعیتی دارد؟پاسخ به این اتهامات کاملا روشن است. وقتی که بدون هیچگونه دلیل و مدرکی اتهام می زنند به عنوان یک حقوقدان فقط می توانم این را بگویم که مدعی باید دلیل بیاورد و مدعای خود را ثابت کند و این یک اصل حقوقی است.

مولاوردی همچنین با رد عضویت خود در احزاب منحله افزود: من در مورد حقوق زنان در چارچوب پروژه نو اندیشی دینی با کمیسیون زنان احزاب و تشکلهای سیاسی قانونی کشور در زمان های مختلف همکاری داشته ام و این را کتمان نمی کنم.

آسیب شناسی ساختار و تشکیلات حوزه زنان در دستور کار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه درباره برنامه های دولت برای رفع مشکلات حقوقی زنان در حوزه های مختلف گفت: زنان ما مثل تمام زنان دنیا با مشکلات و مسائل مختلفی روبرو هستند و اگر مسئله ای به نام زن نداشتیم، اصلا چنین تشکیلاتی ایجاد نمی شد که به صورت مستقل به حوزه زنان بپردازد. وجود همین تشکیلات نشان دهنده این است که جامعه زنانمان با مسائل مختلفی روبروست و باید یک توجه ویژه به آن صورت گیرد.

وی تصریح کرد: مجموعه ای از مشکلات، خلاء ها و ضعفها ناشی از قوانین موضوعه و مکتوب است و برخی دیگر هم شامل قوانین نانوشته از جمله عرف، فرهنگ و نگرشهاست. یکی از برنامه های ما این است که ضمن اینکه آسیب شناسی وضع موجود زنان را به عنوان یکی از اولین برنامه ها مد نظر قرار دهیم، بتوانیم آسیب شناسی ساختار و تشکیلات را هم در دستور کار قرار دهیم.

مباحث و برنامه هایی که به نفع زنان هست، حتما پیگیری خواهیم کرد

معاون رئیس جمهور در اموز زنان و خانواده همچنین درباره برنامه های خود در بخش بیمه زنان خانه دار نیز گفت: موضوع بیمه سالهاست مطرح بوده و هنوز هم به نتیجه لازم نرسیده است. سعی خواهیم کرد تا جایی که می توانیم این موضوع را به نتیجه برسانیم. به طور کلی مباحث و برنامه هایی که به نفع زنان هست، حتما پیگیری خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در صدد هستیم تا بخشهایی از برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده موضوع ماده 230 قانون برنامه پنجم توسعه، که کمرنگ به آن پرداخته شده را مورد توجه ویژه قرار دهیم تا بتوانیم به صورت جامع هم ماده 230 اجرا شود و هم در جنبه های مختلف، زنان به حق و حقوق خود دست یابند.

مولاوردی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با ارتقای مرکز امور زنان به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تغییراتی در ماموریت ها ایجاد خواهد شد؟ اظهار داشت: فلسفه چنین تشکیلاتی فعالیت در بخش سیاستگذاری های کلان جامعه است و به هیچ وجه نباید وارد حوزه تصدی گری و اجرا شود. ما زمان زیادی برای از دست دادن نداریم. متاسفانه در جامعه ما در مورد بحث زنان سلیقه ای عمل می شود و اصول ثابتی برای حوزه زنان نداریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین