کد خبر: ۲۱۵۲۵۴
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۷
هیچ صادرکننده ای طالب افزایش نرخ ارز نیست
حجم صادرات غیر نفتی ایران در نیمه نخست امسال نسبت به سال قبل با کاهش 13 درصدی به رقم 17 میلیارد و 900 میلیون دلار رسید.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: اسدالله عسگراولادی، رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در بیست و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن اعلام خبر بالا و با بیان این‌که امروز تعداد 2500 واحد در کار صادرات و تولید برای صادرات در کشور فعالیت می کنند گفت:‌ در حال حاضر در کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران 31 نفر عضو هستند که جلسات این کمیسیون با حضور حداکثر 25 نفر از اعضا تشکیل می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که در سال 1391 با تمام ناملایمات میزان صادرات غیر نفتی از مرز 41 میلیارد دلار گذشت، تصریح کرد: در شش ماهه اول سال 92 نیز حدود 41 میلیون تن صادرات داشتیم که مبلغ آن به 17 میلیارد و 900 میلیون دلار رسید.

به گفته عسگراولادی، از مجموع صادرات انجام شده در نیمه اول سال جاری حدود سه میلیارد دلار به میعانات گازی، پنج میلیارد دلار به پتروشیمی و محصولات نفتی و حدود 11 میلیارد دلار به صادرات غیر نفتی اختصاص یافته است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: این میزان صادرات توسط صادرکنندگان از تمام مبادی خروجی کشور انجام شده و اکثر صادرکنندگان دریافتی خود را به واردکنندگان اختصاص داده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که در شش ماهه اول سال 91 صادرات 20 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده است خاطرنشان کرد:‌ این درحالی است که در سال 92 صادرات کشور با حدود 13 درصد کسری در شش ماهه اول سال به 17 میلیارد و 900 میلیون دلار رسیده است.

عسگراولادی با بیان این‌که باید در شش ماهه دوم سال قسمتی از این کسری را جبران کنیم اظهار کرد: باید میزان صادرات را در شش ماهه دوم سال از مرز 19 میلیارد دلار عبور دهیم.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران درباره دلایل 13 درصد کسری صادرات در نیمه اول سال جاری گفت: اولین دلیل تحریم‌ها بوده است. تحریم‌ها شلاق خود را بر پیکره برخی از عوامل صادراتی زده است. البته برخی از تحریم‌ها استفاده کرده و توانسته‌اند در همین شرایط صادردکننده برتر شوند.

وی ادامه داد: دومین مشکل موضوع حمل ونقل است که در داخل کشور قیمتهای گزافی را پیدا کرده است. در مبادی خروجی هم صادرکنندگان با مشکلات عدیده‌ای در زمینه حمل و نقل مواجه شده و موضوع تحریم کشتیرانی نیز به آن اضافه شده است.

عسگراولادی با بیان این‌که مطالبه غیر قانونی معاونت مالیاتی وزارت امور اقتصاد و دارایی برای اخذ مالیات از صادرکنندگان یکی دیگر از مهمترین عوامل کاهش صادرات در شش ماهه اول سال جاری بوده است تصریح کرد: ما توافق نامه شش بندی را با دولت وقت امضا کردیم که براساس آن اگر صادرکنندگان ارز را به مرکز مبادله ارزی بیاورند شامل معافیت مالیاتی می‌شود اما تا زمانی که تحریم‌ها از بانک‌ها برداشته نشود، نمی شود پول را به داخل کشور آورد.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: اخیرا فشارهایی برای اجرایی شدن این موضوع به صادرکنندگان وارد شده که ارز خود را به سیستم مرکز مبادله ارزی نداده‌اند. ولی اساسا چنین مطالبه‌ای غیر قانونی است.

وی نرخ ارز و تورم لجام گسیخته را از عوامل دیگر تاثیرگذار بر کاهش صادرات دانسته و گفت: هیچ صادرکننده‌ای طالب افزایش نرخ ارز نیست بلکه ما خواهان ثبات آن هستیم.همچنین تورم لجام گسیخته که قیمت کالاهای صادراتی را افزایش داده است موجب شده که صادرات کاهش یابد.

عسگراولادی آخرین عامل تاثیرگذار بر کاهش صادرات را خود اتاق بازرگانی ایران دانسته و به رقم یک در هزار اعتراض کرده و تصریح کرد: یک در هزار فروش رقم سنگینی برای صادرات است. باید برای صادرکنندگان در این زمینه یا تخفیف مخصوص در نظر گرفته شود و یا شرایط معافیت آن‌ها فراهم شود.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: کارت بازرگانی خود من بعد از دو ماه صادر شد و من به ناچار دو ماه صادرات خود را متوقف کردم.

وی در پایان صحبت‌های خود به زمان حضور خود در اتاق بازرگانی ایران اشاره کرد و گفت: من اتاق را دوست دارم و 35 سال از بهترین ایام عمرم را در آن گذرانده‌ام هر کسی که پشت سر من حرف زده را می‌بخشم اما هر کسی که تهمت می زند را نمی‌بخشم.همه می دانند که در 15 اسفند 92 وارد 80 سالگی می شوم

به گزارش ایسنا، بیست و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران از برگزاری تا کنون بدون حضور رییس اتاق ایران در حال برگزاری است و درحالی که از سوی شافعی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام شده که نهاوندیان درجلسه حضور خواهد یافت ولی تاکنون جلسه بدون حضور رییس اتاق ایران رسمیت یافته است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین