کد خبر: ۲۱۵۳۸۱
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۵
نایب رییس انجمن ام اس ایران از بالا رفتن فرانشیز بیمار برای داروهای ایرانی تا 90 درصد و برای داروهای خارجی تا 70 درصد برای بیماران ام اس خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دکتر علی صحراییان در گفت‌وگو با ایسنا با هماهنگی و همکاری وزارت بهداشت و بیمه‌ها سرانجام قیمت داروها کاهش یافت و فرانشیز مربوط به داروهای ایرانی تا 90 درصد و داروهای وارداتی تقریبا تا 70 درصد بالا رفت و این داروها با این میزان سهم تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفت.

وی ادامه داد: به طور مثال داروی بتافرون که آخرین قیمت عرضه شده به بیماران بیش از دو میلیون تومان بود به قیمت 600 هزار تومان و داروی آوونکس با قیمت 2 و نیم میلیون به 800 تا 900 هزار تومان رسیده است.

نایب رییس انجمن ام اس ایران با اشاره به اینکه علت اصلی مشکلات داروی بیماران ام اس تغییر نرخ ارز بود، عنوان کرد: از اواخر سال 91 تا سال 92 علاوه بر کمیاب شدن برخی از اقلام دارویی شاهد افزایش چند برابری قیمت‌ها بودیم که در هفته‌های اخیر به همت وزارت بهداشت و درمان و سازمان‌های بیمه‌گر این مشکلات تا حدی برطرف شده است.

صحراییان در رابطه با میزان کاهش قیمت‌ها نسبت به مهرماه سال گذشته، اظهار کرد: نرخ کنونی داروها تقریبا به قیمت آن در مهرماه سال گذشته رسیده است و اگر افرادی همچنان مشکل تهیه دارو دارند باید با حمایت‌های جانبی از سوی انجمن ام اس، سازمان‌های مردم نهاد و بنیاد بیماری‌های خاص مشکلات خود را برطرف کنند.

نایب رییس انجمن با بیان اینکه که وظیفه اصلی ما تامین دارو در بازار بوده است، عنوان کرد: دولت هفته‌های گذشته زحمات زیادی برای حل مسئله دارویی بیماران ام اس کشیده است چرا که پیش از آن قیمت داروها به حدی بود که حتی افراد با درآمد بالا نیز قادر به تهیه آن نبودند در حالی که اکنون با انجام توافقاتی بین سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت هزینه 2 تا 2.5 میلیون تومانی برای تهیه داروی خارجی به 600 تا 800 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

دکتر صحراییان دررابطه با عدم پاسخگویی انجمن در مدت زمان طولانی برای حل مسائل دارویی گفت: بیش از 30 هزار بیمار در کشور از داروهای خاص ام اس استفاده می‌کنند و تنها 70 درصد این افراد از داروهای تولید داخل و 30 درصد از آنان داروهای وارداتی مصرف می‌کنند که هماهنگی برای تامین داروی آنان مستلزم زمان بود.

به گفته وی ازهفته دوم مهرماه برخی از داروها در داروخانه‌های تخصصی همچون 13 آبان بدون مشکل خاصی به بیماران عرضه شده است
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین