کد خبر: ۲۱۵۴۶۰
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۴
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی با اعلام آمار ظرفیت های خالی در دانشگاهها و دوره های مختلف مقاطع کاردانی و کارشناسی سال ۹۲ گفت: دانشگاه فرهنگیان دارای بیشترین میزان ظرفیت خالی مانده از دانشجو است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ابوالفضل حسنی درباره میزان صندلیهای خالی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در مقاطع کاردانی و کارشناسی به استثنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: با توجه به ظرفیتهایی که برای پذیرش دانشجو در سال ۹۲ در نظر گرفته شده بود، از کل ظرفیت ۴۲۵ هزار و ۴۷۲ نفری دانشگاه پیام نور، ۲۵۴ هزار و ۲۵۵ نفر پذیرفته شدند و ۵۱ درصد از این ظرفیت خالی مانده است.

وی درباره دانشگاه تربیت معلم نیز گفت: با توجه به ظرفیت ۲۲ هزار و ۲۷۹ نفری این دانشگاه، تنها ۱۴ هزار و ۹۱۸ نفر پذیرفته شده و بیش از ۳۵ درصد ظرفیت این دانشگاه بدون دانشجو ماند.

مدیر کل دفتر گسترش همچنین به میزان صندلیهای خالی در دوره روزانه دانشگاهها اشاره کرد و افزود: در دوره روزانه ظرفیتهای خالی ۳.۷۰ درصد و در شبانه ۹ درصد با توجه به ظرفیتهای اعلامی، خالی مانده است.

حسنی درباره دانشگاههای غیردولتی، اظهار داشت: با توجه به پذیرش بدون آزمون در دانشگاههای آزاد و پیام نور نزدیک به ۵۱ درصد از صندلیهای غیرانتفاعیها بدون دانشجو است.

دانشگاه فرهنگیان به گفته این مقام مسئول وزارت علوم دارای بیش از ۸۹ درصد صندلی خالی و میزان ظرفیتهای خالی مناطق محروم نیز ۱.۶۳ درصد است.

وی درباره دوره های نیمه حضوری و سایر دوره ها، گفت: ظرفیت نیمه حضوریها ۱۵ درصد، ظرفیت مجازیها و بین الملل هم حدود ۴۰ درصد خالی اعلام است.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی، اظهار داشت: از کل ظرفیت ۷۳۸ هزار ۳۰۵ نفر که ۵۲۰ هزار و ۱۱۵ نفر پذیرفته شدند ۴۰ درصد از ظرفیتها پر نشد.

وی با بیان اینکه معضل صندلیهای خالی هم اکنون در مقاطع کاردانی و کارشناسی است، درباره مقاطع بالاتر، خاطرنشان کرد: در کارشناسی ارشد و دکتری هر چقدر هم دانشجو بپذیریم هنوز به میزان کافی صندلی وجود ندارد به این دلیل که در دکتری که بیش از ۲۳۰ هزار نفر ثبت نامی داریم در حالی که در نزدیک به ۱۰ هزار نفر پذیرفته شدند و در کارشناسی ارشد بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نامی داریم در حالیکه تنها ۱۰ درصد از این تعداد توانستند به دانشگاه راه یابند.

به گزارش مهر، حسنی با تاکید بر امکان ظرفیت سازی بیشتر، با مقایسه به میزان ظرفیتهای خالی در سال تحصیلی گذشته و جاری، اظهار داشت: نسبت به سال گذشته چند درصد کاهش میزان صندلی خالی داشتیم ولی برای سال تحصیلی آینده وضع بهتر نخواهد شد و اگر ظرفیتهای خالی را مدیریت نکنیم مشکلات ادامه خواهد داشت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین