کد خبر: ۲۲۰۷۲۱
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۱

داوود اوغلو : روابط ایران و ترکیه برای منطقه حیاتی است

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اهمیت روابط ایران و ترکیه گفت: تاثیر روابط آنکارا و تهران به عنوان بازیگران بزرگ و همسایگان تاریخی بسیار مهم است و برای حل چالش‌های منطقه‌ای و روشن کردن افق منطقه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که برای شرکت در بیست و یکمین اجلاس شورای وزیران خارجه اکو به تهران آمده بود عصر سه‌شنبه در مرکز استراتژیک خاورمیانه حضور یافت.
 
به گزارش ایسنا، لونت گومروکچو، سخنگوی وزارت امور خارجه ، اومیت یاردیم سفیر ترکیه در ایران و برخی از مسوولان ترک نیز وی را همراهی می‌کردند.
 
در این نشست داوود اوغلو پیش از آغاز سخنرانی خود از حضار که به دلیل نبود جای کافی سرپا ایستاده بودند عذرخواهی کرد و گفت: پیش از هر چیز باید به محمدجواد ظریف همتای ایرانی خودم تبریک بگویم که توانست توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 را به امضاء برساند. این توافقنامه بسیاری از مواد بیانیه تهران را شامل می‌شود.
 
وی با اشاره به امضای بیانیه تهران با مشارکت ترکیه و برزیل در سال 2010 گفت: در آن دوران دستیابی به یک توافق آسان‌تر از شرایط کنونی بود زیرا در آن زمان ایران به سوخت 20 درصد دست نیافته بود اما اکنون ذخایر سوخت 20 درصدی دارد. ولی این بیانیه به سرانجام نرسید به هر حال ترکیه حمایت خود را از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 اعلام می‌کند.
 
وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهاراتش با اشاره به نقش ترکیه در منطقه گفت: یکی از اصول اصلی این کشور ایجاد تعادل میان آزادی و امنیت است زمانی که چنین شرایطی در کشور حاکم باشد شما می‌توانید مشروعیت لازم در داخل را بدست آورید. امروز چرا مردم دنیای عرب خواهان ساختار سیاسی جدید هستند؟ زیرا حوزه آزادی آن‌ها بسیار محدود شده و تنها حوزه امنیتی گسترش یافته است.
 
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه در منطقه گفت: در طول 10 سال گذشته ترکیه به جز سوریه روابط خود را با ایران، روسیه، کشورهای حوزه بالکان و یونان گسترش داده است در واقع آنکارا به دنبال کاهش حداکثری تنش‌ها و افزایش حداکثری همکاری‌ها با همسایگان خود است. در این مسیر ما روابط خود را با هر یک از کشورها به گونه‌ای ادامه دادیم که تداخل و تقابلی با یکدیگر نداشته باشند.
 
داوود اوغلو اضافه کرد: در این میان ترکیه برای خود مناطق جدیدی را نیز تعریف کرد که می‌توان به آفریقا و آمریکای لاتین اشاره کرد. در حال حاضر ترکیه 23 سفارت در آفریقا و شش سفارت جدید در آمریکای لاتین به سفارتخانه‌های خود افزوده است. گسترش سفارتخانه‌های ترکیه در جهان نشان از تمایل این کشور برای ایفای نقش گسترده در جهان است.
 
وی با بیان این که وقوع بهار عربی برای ترکیه و حتی برای روابط این کشور با ایران، مصر، روسیه چالش‌هایی به وجود آورده، اضافه کرد: ما به مطالبات ملت‌های دیگر احترام می‌گذاریم. در ابتدای تحولات نیز اعلام کردیم که این مطالبات مردم است باید بدان‌ها احترام گذاشته شود. همانند مردم ترکیه، تونس، مصر و سایر کشورهای عربی نیز باید حق تعیین سرنوشت، چند حزب گرایی و حق رای داشته باشند. ما نمی‌توانیم بگوییم که تنها مردم ترکیه صاحب چنین حقی بوده و دیگر کشورها شایسته چنین حقوقی نیست.
 
وزیر امور خارجه ترکیه اضافه کرد: بر همین اساس ما برای انتقال صلح‌آمیز ساختار سیاسی و قدرت در این کشورهای تحول‌ یافته تمام تلاش خود را انجام دادیم. در سال اول انقلاب‌ها و تحولاتی در مصر، تونس،‌لیبی و یمن روی داد. در سال 2012 در برخی از این کشورهای تحول یافته انتخابات جدید صورت گرفت اما در سال 2013 ما با چالش‌های جدیدی روبرو شدیم که این چالش‌ها هنوز ادامه دارد. مهم این است که این چالش‌ها را چگونه مدیریت کنیم.
 
وی با اشاره به تحولات گسترده در عرصه فناوری در جهان با بیان این که تغییرات تکنولوژی امیدی را برای نسل جدید به همراه آورد، اضافه کرد: انتخابات بهترین راه برای معالجه جامعه است ما در سیاست داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کنیم اما در عصر فناوری و تکنولوژی وجود حاکمیت‌های دائم‌العمر در منطقه نمی‌توان همانند بیست سال گذشته پا برجا باقی بماند.
 
داوود اوغلو در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر این که اگر چه ترکیه اعلام می‌کند که نمی‌خواهد در مسائل داخلی کشورهای دیگر دخالت کند اما در سوریه با فرستادن تسلیحات و نیروهای نظامی و حمایت از مخالفان سوری از جمله النصره اهداف دیگری را دنبال می‌کند، گفت: در ابتدای آغاز تحولات سوریه من سه بار به این کشور سفر کرده و همچنین نخست وزیرمان نیز سفرهایی به این کشور داشته‌اند. ما نتوانستیم بشار اسد را قانع کنیم که در برابر خیزش مردم از حملات نظامی استفاده نکند.
 
وی ادامه داد: این منطقه متعلق به همه ماست. راه حل اصلی برای حل چالش‌های منطقه‌ای در این است که گفت و گوها و دیالوگ‌ها را گسترش دهیم. در این میان روابط ایران و ترکیه بسیار حائز اهمیت است ما نیاز به گفت و گوها و ایجاد روندهای سیاسی در جهت حل بحران‌های به وجود آمده در منطقه داریم اگر بتوانیم با یکدیگر وارد گفت و گو شویم دیگر نیازی به درگیری نیست. اما اگر نتوانیم مشکلات منطقه را خودمان حل کنیم در این صورت قدرت‌های دیگر جهان وارد صحنه می‌شوند که مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد.
 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین