کد خبر: ۲۳۰۱۶۹
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۸
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که مذاکرات هسته ای تا دستیابی به نتیجه کامل ادامه خواهد یافت.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، «اکبر ولایتی» ظهر امروز چهارشنبه با «کارل بیلدت» وزیرامورخارجه سوئد که به منظور گفت و گو با مقامات ایرانی به تهران سفرکرده است، دیدار کرد.

وی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دیدار خوبی با وزیرامورخارجه سوئد داشتیم؛ در این دیدار روابط دو جانبه ، مسائل بین المللی و منطقه ای مورد گفت و گو قرار گرفت.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با اشاره به اینکه موضوع هسته ای نخستین مطلبی بود که توسط وزیرخارجه سوئد مطرح شد، گفت: من به صراحت تاکید کردم که جمهوری اسلامی ایران بنای ادامه مذاکرات را دارد و مواضعش بسیار روشن است.

ولایتی ادامه داد: بر حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کردم که این خواسته ملت و دولت ماست.

وی اضافه کرد:ایران به هیچ وجه از حقوق هسته ای خود عقب نشینی نخواهد کرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران کاملا موافق ادامه نظارت سازمان های بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی از کلیه کارهایی است که در جمهوری اسلامی ایران انجام می شود زیرا آنچه در ایران انجام می شود کارهای قانونی و در چارچوب قرارداد بین المللی ان پی تی است.

ولایتی تصریح کرد: این امر از حقوق ملت هاست که اگر قرارداد ان پی تی را امضا کردند بتوانند از مزایای صلح آمیز انرژی هسته ای استفاده کنند.** حضور نیروهای هفتاد کشور در داخل خاک سوریه

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: موضوع سوریه یکی دیگر از مباحث مطرح شده در دیدار با وزیر خارجه سوئد بود که ایشان در مورد دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع سوریه سوال پرسیدند و من تاکید کردم که سوریه کشوری است که از جانب بیگانگان مورد تهاجم قرار گرفته و در ابتدا قصدشان این بود که ظرف مدتی کوتاه بتوانند حکومت سوریه را ساقط کنند که در این میان از تروریست ها هم کمک گرفتند.

ولایتی افزود: بر این نکته تاکید کردم که از حدود 70 کشور افرادی در داخل سوریه علیه دولت و ملت سوریه می جنگند که تعداد زیادی از آنها از کشورهای اروپایی آمده اند و این چیزی است که باید با کمک مجامع بین المللی، سازمان ملل و شورای امنیت محکوم شود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروزه که دخالت دیگر کشورها در داخل سوریه و اعزام تروریست ها به سوریه مشاهده می شود، قریب به اتفاق کسانی که قبلا طرفدار راه حل نظامی بودند اکنون به دنبال راه حل سیاسی هستند و برای این که بسیاری از آنها چاره ای جز راه حل سیاسی ندارد، بر این راه تاکید می کنند.

ولایتی ادامه داد: راه حل سیاسی همان چیزی است که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر آن تاکید می کرد و اکنون همه به آن رسیده اند و به این واقعیت تن داده اند.** خروج متجاوزان از افغانستان توسط مردم

ولایتی موضوع افغانستان را از دیگر مباحث مطرح شده در دیدار وزیرخارجه سوئد عنوان کرد و گفت: ما خوشحالیم که کشورهای بیگانه، ناتو و آمریکا توسط مردم افغانستان مجبور به خروج از این کشور شدند.

وی افزود: در تاریخ افغانستان این سابقه وجود دارد که هرگاه کشور مورد تهاجم بیگانگان قرار گرفته است (در قرن 19 توسط انگلیسی ها، در قرن 20 توسط شوروی سابق و در قرن 21 توسط آمریکا) مردم افغانستان آنها را مجبور به خروج از کشور می کنند.

ولایتی ادامه داد: آنچه امروز در عراق می گذرد نتیجه حرکت نامعقول کسانی است که از تروریسم حمایت می کنند.

وی افزود: آنها باید بدانند که مردم عراق که توانستند صدام حسین را سرنگون و آمریکایی ها را از کشورشان خارج کنند، حتما می توانند با اتحاد کلمه، علیه تروریست ها موفق شوند و حامیان تروریسم را مایوس کنند. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین