کد خبر: ۲۳۰۵۰۵
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۹
معاون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تشریح آخرین وضعیت تکمیل طرح‌های نیمه تمام بنزین سازی کشور از بهره‌برداری طرح بنزین سازی پالایشگاه اصفهان تا بهار سال 93 خبر داد و گفت: فاز اول پالایشگاه خلیج فارس با ظرفیت 12 میلیون لیتر بنزین تا اسفند سال آینده راه اندازی می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: همزمان با منفی شدن تراز تولید و مصرف بنزین و آغاز واردات بنزین از اواسط پائیز سالجاری پیشرفت تنها پالایشگاه میعانات گازی در دست ساخت کشور به مرز 70 درصد رسیده است.

از این رو شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی پیش بینی می کند با بهره برداری از طرح های جدید بنزین سازی پالایشگاه اصفهان و فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مجموع روزانه 23 تا 24 میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور افزود شود.

بر این اساس در صورت تکمیل تنها طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان و تولید 12 میلیون لیتر بنزین احتمال توقف واردات این فرآورده استراتژیک نفتی از بهار سال 1393 قوت گرفته است.

نیاز به یک میلیارد یورو برای خودکفایی از واردات بنزین

شاهرخ خسروانی معاون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره آخرین وضعیت پیشرفت اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: هم اکنون پیشرفت اجرایی این پالایشگاه میعانات گازی به حدود 67 درصد رسیده است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه هدف از ساخت این مگا پروژه پالایش 360 هزار بشکه میعانات گازی در قالب سه طرح توسعه‌ای است، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود فاز اول این پالایشگاه پایان سال آینده به بهره برداری برسد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با بهره‌برداری از فاز یک این پالایشگاه روزانه 12 میلیون لیتر بنزین و 4.5 میلیون لیتر گازوئیل با استانداردیورو 4 تولید خواهد شد، بیان كرد: فازهاي 2 و 3 این پالایشگاه نيز با فاصله زمانی چند ماهه بعد از بهره برداری از فاز یک عملیاتی می شود.

وی با اعلام اینکه تاکنون مبلغ 2.2 ميليارد يورو برای احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس هزینه شده است، اظهار داشت: برای بهره برداری کامل از این پالایشگاه بيش از يك ميليارد يورو سرمایه مورد نیاز است.

خسروانی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سهامداران این پروژه شامل شرکت ملی پالایش و پخش، صندوق بازنشستگی نفت و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی هستند، افزود: با بهره‌برداری کامل از این پالایشگاه 360 هزار بشکه ای میعانات گازی، روزانه حدود 36 میلیون لیتر بنزین و 13 میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو 4 تولید می شود که علاوه بر خودکفایی کشور در تولید بنزین مرغوب امکان صادرات این فرآورده نفتی فراهم می‌شود.

واردات بنزین از بهار سال 93 متوقف می شود

معاون شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌‌های نفتی با تاکید بر اينكه طرح‌هاي توسعه‌اي اكثر پالايشگاه‌هاي نفتی کشور همچون تهران و شازند به بهره برداري رسيده است، گفت: اين دو پالايشگاه در مجموع حدود 20 ميليون ليتر بنزين يورو 4 توليد مي‌كنند.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص سایر پروژه‌های در دست اجرای پالایشگاهی کشور هم توضیح داد: هم اکنون مراحل نهایی تست و راه‌اندازی واحد ايزومريزاسيون طرح بنزين سازي پالايشگاه اصفهان در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار مهر، این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می‌شود این طرح جدید بنزین سازی تا بهار سال آینده به طور کامل در مدار بهره بردایر قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: با راه اندازی نهایی این پروژه نفتی سال اینده 9 تا 10 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین یورو چهار کشور افزوده می‌شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین