کد خبر: ۲۳۰۶۴۶
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۹
در دومین روز؛
سومین دور مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز یکشنبه در چارچوب بیانیه 20 آبان ماه در محل سازمان انرژی اتمی آغاز شد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ریاست هیات مذاکره کننده ایرانی را «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و ریاست هیات مذاکره کننده آژانس را «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان های این نهاد بین المللی برعهده دارد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی شب گذشته پس از پایان دومین دور مذاکرات ایران و آژانس این مذاکرات را «خوب، سازنده و رو به پیشرفت» توصیف و اعلام کرد طرفین مذاکرات خود را فردا (یکشنبه) ادامه می دهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: طرفین در این مذاکرات که از صبح شنبه آغاز شد، حدود 5 ساعت با یکدیگر گفت و گو کردند و قرار شد مذاکرات فشرده خود را ادامه دهند.

کمالوندی با بیان اینکه طرفین درباره موضوعات مختلف همکاری در چارچوب بیانیه تهران 20 آبان میان آقای صالحی و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس به امضا رسید، در حال مذاکره هستند، تصریح کرد: در مذاکرات امروز 6 موضوع مورد توافق در چارچوب بیانیه تهران و نیز موضوعاتی درباره همکاری های آینده ایران و آژانس بررسی شد و کارشناسان دو طرف ملاحظات و مطالب خود را مطرح کردند.

وی تاکید کرد:6 موضوع مطرح در بیانیه تهران و موضوعات دیگری که در این مذاکرات بررسی می شود و نیز پاسخ به پرسش های پیرامون آن براساس حسن نیت جمهوری اسلامی ایران و به منظور رفع ابهامات تصنعی انجام می شود که در گذشته مطرح شده است وگرنه جمهوری اسلامی از نظر حقوقی و پادمانی ملزم به پاسخ دادن به اینگونه پرسش ها و ابهامات نیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: این همکاری ها با این هدف و نیت صورت می گیرد که آژانس پس از دریافت اطلاعات و شنیدن ملاحظات جمهوری اسلامی ایران، رفع ابهامات در این خصوص را اعلام کند.

وی تصریح کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مذاکرات از همکاری های جمهوری اسلامی ایران در چارچوب بیانیه تهران ابراز رضایت کرد.

کمالوندی ابراز امیدواری کرد طرفین تا بعداز ظهر امروز (یکشنبه) مذاکرات خود را جمع بندی و نتیجه آن را اعلام کنند.

بر اساس توافق ایران و آژانس به نام چارچوب همکاری به همراه ضمیمه 6 صفحه ای که در 20 آبان سال جاری به امضای علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید، ایران تا سه ماه بعد از این تاریخ دسترسی و اطلاعات لازم را به آژانس ارایه کرده است. آژانس نیز در زمینه پیشرفت در اجرای این اقدامات به شورای حکام گزارش خواهد داد.

بر همین اساس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی 16 آذر وارد تهران شدند و این گروه دو نفره 17 آذر از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کردند. این سومین بازدید، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات آب سنگین اراک بود. همچنین بازرسان آ‍ژانس 9 بهمن (29 ‍ژانویه) از معدن اورانیوم گچین بندرعباس بازدید کردند.

به گزارش ایرنا افزون بر این بازرسان آژانس عصر 8 بهمن(28 ‍ژانویه) با «محمد امیری» مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی جلسه ای برای برنامه ریزی بازدید ازمعدن گچین داشتند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین