کد خبر: ۲۳۰۶۵۹
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۷
مدیرعامل بانک صنعت و معدن از آغاز گشایش ال سی خارجی بانک‌ها و بازگشایی خط اعتباری چین خبر داد و گفت: 1.9 میلیارد یورو از دارایی‌های بلوکه شده ایرانی زنده شد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی اشرف افخمی امروز در نشستی خبری در وزارت امور اقتصادی و دارایی از عملیاتی شدن خط اعتباری چین خبر داد و با اشاره به محدودیت های نظام بانکی در نقل و انتقال پول به دلیل تحریم ها گفت: بخشی از منابع مالی ایران در برخی کشورها مثل چین نگهداری می شد، این در حالی است که با تفاهم بین دولتها امکان بازگشایی ال سی ها فراهم شد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اعلام اینکه طی 4 تا 5 ماهه گذشته این بانک ال سی طرح فولادی (فولاد سپید دشت) را گشایش اعتبار کرد، افزود: دو طرح فولادی قائنات و میانه نیز آماده افتتاح اعتبار است. در عین حال، 4 طرح دیگر نیز تأمین مالی خواهد شد به طوری که در روزهای پایانی سال 2013 ال سی آنها به طرف چینی ابلاغ شد و ظرف یکی دو ماه آینده ال سی آن گشایش می یابد. در مجموع رقم خط اعتباری چینی هفت طرح فولادی مذکور 1.9 میلیارد یورو است.

وی با اشاره به اینکه 450میلیون یورو برای پتروشیمی مسجد سلیمان ال سی طی یک ماه آینده گشایش می یابد، تصریح کرد: طی سال های 90 و 91 بیش از 6 میلیارد دلار قرار داد با صندوق توسعه ملی منعقد کردیم و تاکنون از این رقم 4.4 میلیارد دلار عملیاتی شده و طی 3-4 ماه آینده نیز مابقی آن عملیاتی می شود.

افخمی از تأمین مالی 26طرح بزرگ با سرمایه گذری 600 میلیون یورویی با اشتغالزائی 3 هزار نفری در بخش عمومی و خصوصی خبر داد و گفت: 114طرح کوچک و متوسط با سرمایه گذاری 250میلیارد تومانی در کشور انجام شده که حدود 2300 نفر اشتغالزائی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: در 10ماه گذشته بالغ بر 7800میلیارد تومان تسهیلات مصوب شده و از این مقدار 3200میلیارد تومان به مرحله انعقاد قرار داد رسیده و 2700میلیارد تومان نیز پرداختی صورت گرفته است. همچنین طی 9ماهه سال جاری بیش از 1.3میلیارد دلار گشایش اعتبار برای پروژه های مختلف عملیاتی شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر تأمین مالی بر روی پروژه های بزرگ متمرکز شده است بر این اساس برنامه داریم که واحدهای کوچک و متوسط را تأمین مالی کنیم، گفت: در اوایل سال آینده اجرای این طرح به صورت یک مجموعه عملیاتی خواهد شد به طوری که 80هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در داخل بانک تأمین مالی خواهند شد اما در نهایت یک بانک برای صنایع کوچک اختصاص خواهد یافت.

مدیر عامل بانک صنعت و معدن نسبت به کوچک بودن سرمایه بانک های کشور به ویژه بانک های دولتی انتقاد کرد و با اشاره به اینکه سرمایه این بانک 2 هزار و 70 میلیارد تومان است، تصریح کرد: بر اساس ضوابط بانک مرکزی تأمین مالی پروژه های بزرگ به دلیل پائین بودن سرمایه امکانپذیر نیست.

به گزارش مهر، وی با ذکر این مطلب که این بانک بدهکار دانه درشت ندارد، نسبت معوقات بانکی در بانک های دولتی را 15 درصد و در این بانک را 12 درصد اعلام کرد و افزود: این رقم به زودی به زیر 10درصد خواهد رسید.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین