کد خبر: ۲۳۰۷۳۳
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۹
پس از دو روز مذاکره در تهران
ایران و آژانس توافق کردند هفت اقدام عملی دیگر را در چارچوب بیانیه‌ تهران مورد توافق در 20 آبان ماه انجام دهند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر یک‌شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با ترو واریورانتا، معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها اعلام کرد: در مذاکرات دو روز گذشته درباره چارچوبی برای همکاری که مورد توافق میان دو طرف بوده است جلسات فنی سازنده‌ای برگزار شد.

او گفت: ما در این مذاکرات شش موضوع را مرور کردیم و ایران گام‌های اولیه را که شش بند بوده است اجرا کرده است.

نجفی اظهار کرد: ‌هم‌چنین ایران و آژانس درباره هفت اقدام عملی دیگر برای همکاری با آژانس تا 25 اردیبهشت ماه 93 توافق کردند.

نجفی گفت: جزییات این هفت اقدام به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، نجفی و واریورانتا در یک کنفرانس خبری مشترک به زبان‌های فارسی و انگلیسی بیانیه مشترک درباره مذاکرات دو روزه را قرائت کردند.

هم‌چنین یک مقام مذاکره کننده ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد: بازدید مدیریت‌شده از معدن ساغند و کارخانه تولید کیک زرد اردکان یزد و ارایه اطلاعات درباره مسایل دیگر، اقدامات مورد توافق ایران و آژانس در مذاکرات 19 و 20 بهمن است.

این مقام مذاکره کننده ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره محور مذاکرات دو روزه ایران با آژانس در تهران اعلام کرد: در این مذاکرات مجموعه‌ای از موضوعات گذشته و حال مرتبط با فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مورد بحث وگفت‌وگو قرار گرفت.

او درباره برخی از 7 اقدامی که میان دو طرف برای انجام به توافق رسید اظهار کرد: بازدید مدیریت شده از برخی مراکز هسته‌ای مثل معدن ساغند یزد و کارخانه تولید کیک زرد اردکان و نیز ارایه اطلاعات و توضیحات درباره برخی مسایل باقی‌مانده از جمله اقداماتی است که میان ایران و آژانس در این دور از مذاکرات به توافق رسید.

این مقام مذاکره کننده ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره درخواست‌های آژانس در چارچوب مطالعات ادعایی و ابعاد احتمالی نظامی خاطرنشان کرد که در مذاکرات دو روز گذشته بحثی در مورد ابعاد احتمالی نظامی مطرح نشد.

وی تاکید کرد: درباره بحث‌های موشکی و دفاعی ایران هیچ صحبتی در مذاکرات صورت نگرفته است و هیات مذاکره‌کننده آژانس هم درخواستی را دراین‌باره مطرح نکردند.

این مقام ایرانی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌آید دور آینده همکاری ایران و آژانس زمان‌بندی مشخصی ندارد؟ با تایید این مطلب گفت: بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس قرار شد تا قبل از گزارش مدیرکل آژانس در ماه ژوئن 2014، 7 اقدام مورد توافق اجرا شود.

موضوعات جدید توافق شده جهت همکاری‌های داوطلبانه، علاوه بر بیانیه تهران در راستای تفاهم‌های صورت گرفته در قالب برنامه اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 شامل موارد زیر است:

1- ارایه اطلاعات مورد توافق دو طرف و دسترسی مدیریت شده مرتبط با معدن ساغند یزد.

2- ارایه اطلاعات مورد توافق دو طرف و دسترسی مدیریت شده مرتبط با کارخانه تغلیظ اردکان.

3- تحویل پرسشنامه اطلاعات طراحی (DIQ) بروز شده راکتور IR-40 (اراک).

4- اتخاذ اقدام در جهت به نتیجه رسانیدن رهیافت پادمان برای راکتور IR-40 (اراک).

5- ارایه اطلاعات مورد توافق دو طرف و تنظیم بازدید فنی از مرکز لیزر لشکرآباد.

6- ارایه اطلاعات مواد چشمه source material، که هنوز به ترکیب و خلوص لازم برای ساخت سوخت و یا غنی‌سازی نرسیده‌است، شامل واردات چنین موادی به ایران و استخراج اورانیوم از فسفات توسط ایران.

7- ارایه اطلاعات و توضیحات به آژانس به منظور ارزیابی اظهاریه ایران در مورد نیاز یا کاربرد توسعه EBW (نسل جدید چاشنی‌های ایمن).

به گزارش ایسنا،‌ بر اساس بیانیه مشترک ایران و آژانس در پایان مذاکرات دو روزه (19 و 20 بهمن) جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین­‌المللی انرژی اتمی در چارچوب همکاری که بین دو طرف در نوامبر 2013 توافق شد، جلسات فنی سازنده‌ای را برگزار کردند. در طول این جلسات، دو طرف پیشرفت در اجرای اقدام عملی اولیه که سه ماه پیش توافق شد را مرور کردند.

شایان ذکر است ایران گام­‌های عملی اولیه را که پیش‌بینی شده بود، اجرا کرده است.

هم‌چنین در این جلسات جمهوری اسلامی ایران و آژانس درخصوص 7 اقدام عملی که توسط ایران تا 25 اردیبهشت ماه 1393 اجرا خواهد شد، توافق کردند.

مدیرکل آژانس جزئیات اقدامات توافق شده را به شورای حکام گزارش خواهد کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین