کد خبر: ۲۳۰۸۲۳
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۱
وزیر نیرو از پیش بینی سه دستورکار ویژه برای احیای دریاچه ارومیه در نشست روز چهارنشبه هفته جاری کارگروه احیای دریاچه ارومیه خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: حمید چیت‌چیان امروز در مورد احیای دریاچه ارومیه، گفت: در روز چهارشنبه هفته جاری، نشست کارگروه احیای دریاچه ارومیه برگزار می شود و سه دستورکار بسیار مهم برای این نشست پیش بینی شده است.

وی مطرح کردن اجرای ۱۹ طرح اولویت دار در نشست را یکی از این دستورکارها عنوان کرد و افزود: اعتبار موردنیاز برای اجرای پروژه‌ها در نشست آینده مطرح و تصمیم گیری لازم در این خصوص انجام می شود ضمن آنکه بسیاری از کارها اکنون در حال انجام است چون می خواهیم سرعت بیشتری به کارها بدهیم.

وی افزود: رهاسازی آب از سدهای موجود در حوضه دریاچه ارومیه و پروژه‌های انتقال آب از مناطق دیگر نیز مطرح است که پیگیری می‌شود.

وی سپس با اشاره به موضوع اقتصاد آب و برق، گفت: تا امسال اقتصاد صنعت آب و برق در یک سیکل معیوبی افتاده بود که تمام انگیزه های لازم برای مشارکت بخش خصوصی را از بین می برد.
وی افزود: با تصمیم های صحیحی که به تازگی اتخاذ شد، موجب می شود که بخش خصوصی علاقه بیشتری برای سرمایه گذاری در صنعت آب و برق پیدا کند.

چیت چیان درخصوص نحوه افزایش قیمت آب و برق، گفت: مجلس شورای اسلامی مجوزی در سال جاری در بند ۸۰ قانون بودجه به دولت داده و استفاده از سازوکارهایی در این بند پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: دولت با استفاده از قانون هدفمندی سازی یارانه ها می تواند تصمیم های لازم را برای تغییر تعرفه اتخاذ کند اما چون قرار است اطلاع رسانی دقیق و واحد برای این موضوع صورت پذیرد، پس از نتیجه گیری نهایی اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: اقتصاد آب و برق باید اصلاح شود تا پاسخگو باشیم و بخش خصوصی مایل به سرمایه گذاری در صنعت باشد؛ با اصلاح وضعیت اقتصاد آب و برق درآمد منطقی می‌شود و رشد منطقی نیز خواهد داشت.

وزیر نیرو درخصوص آثار کاهش تحریم ها گفت: خوشبختانه از پس از انقلاب تاکنون در بسیاری از تجهیزات، کارهای پیمانکاری و کارهای فناوری خودکفا هستیم.

وی افزود: برداشت مقطعی تحریم ها تفاوت ویژه‌ای در آب و برق ایجاد نمی‌کند اما کارها کمی تسهیل می‌شود.

چیت‌چیان درخصوص حجم بدهی های وزارت نیرو به پیمانکاران نیز گفت: وزارت نیرو ۶۰ هزار میلیارد ریال به پیمانکاران در بخش آب بدهکار است و نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد ریال نیز در بخش برق بدهکاریم.

وی افزود: به نیروگاه‌های خصوصی نیز حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال و به بانک‌ها حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال بدهکاریم.

وی یادآور شد: تمام تلاشمان را برای پرداخت بدهی‌ها انجام می‌دهیم.

وزیر نیرو درخصوص نگرانی برای تامین برق در تابستان گفت: با استفاده از بند ۱۹ قانون بودجه امسال، قراردادهای متعددی برای تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی بسته شده است تا بدون مصرف سوخت جدید بتوانیم ظرفیت تولید برق را افزایش دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش هایی که در جریان است، بتوانیم بخشی از این نیروگاه ها را به بهره برداری برسانیم.

به گزارش تسنیم، چیت چیان همچنین حجم سرمایه گذاری سالانه در بخش آب را ۵۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین