کد خبر: ۲۳۱۲۷۱
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۶
بانک مرکزی معادل 30 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت را از فردا شنبه 26 بهمن ماه به مدت شش روز با دوره زمانی شش ماهه و با سود پرداختی 11.5 درصد را توسط بانک های صادرات، ملت و تجارت به خریداران عرضه می کند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: اوراق قابل عرضه توسط بانک مرکزی دارای مجوز شورای پول و اعتبار است. هر چند سود سالانه اوراق مشارکت بر اساس مصوبه بانک مرکزی به 23 درصد افزایش یافته است، اما با توجه به اینکه دوره زمانی اوراق مشارکتی که از فردا منتشر می شود شش ماهه است، سود پرداختی 11.5 درصد خواهد بود.

بر همین اساس اصل پول خریدار اوراق مشارکت به علاوه 11.5 درصد سود در مدت شش ماه توسط بانک مرکزی از طریق بانک های عامل پرداخت و سود اوراق مشارکت هر سه ماه یکبار به حساب خریدار اوراق واریز می شود.

اوراق مذکور در ابتدا پذیره نویسی و پیش فروش شده سپس خریداران می توانند بعد از پایان مدت عرضه و ظرف مدت دو هفته به شعبی که در آن اوراق را خریداری کرده اند ، مراجعه کرده و اصل اوراق را دریافت کنند.

اوراق مشارکت بانک مرکزی بی نام، معاف از مالیات و قابل انتقال به غیر است. همچنین نرخ سود باز خریدی این اوراق 20 درصد و مدت آن شش ماهه می باشد که طی دو کوپن سه ماهه به خریداران ارائه می شود.

اصل وجه و سود این اوراق توسط بانک مرکزی تضمین شده و بانک های عامل به خریداران پرداخت خواهند کرد.

تمام افراد حقیقی و حقوقی به جز بانک ها می توانند مبادرت به خرید این اوراق نمایند، ضمن آن که نرخ روز شمار اوراق مشارکت منتشر شده از سوی بانک مرکزی در صورت باز فروش قبل از موعد 20 درصد است.

به گزارش ایرنا، یادآور می شود؛ بانک مرکزی در سال گذشته 100 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت را منتشر کرد که تنها 47 هزار میلیارد ریال از آن به فروش رفت. بانک مرکزی 50 درصد اوراق مشارکت سال گذشته خود را به فروش رسانده است و اکثر این اوراق سررسید شده اند. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین