کد خبر: ۲۳۱۷۶۴
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۱
متئو رنتزیˈ دبیرکل 39ساله حزب چپ گرای میانه دمکرات ها به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا مامور تشکیل کابینه از سوی رییس جمهوری این کشور شد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در پی سقوط دولت ایتالیا و استعفای ˈانریکو لتاˈ نخست وزیر سابق، ˈجورجو ناپولیتانوˈ رییس جمهوری ایتالیا پس از رایزنی با احزاب این کشور ˈمتئو رنتزیˈ را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

رنتزی صبح امروز به کاخ ریاست جمهوری فراخوانده شد و ازسوی رییس جمهور به عنوان نخست وزیر دولت جدید ایتالیا منصوب شد و گفته می شود که تا روز پنجشنبه سوگند یاد خواهد کرد و تا روز شنبه نیز از پارلمان درخواست رای اعتماد می کند.

متئو رنتزی شهردار شهر فلورانس و رهبر 39 ساله حزب دمکرات ها، جوان ترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا محسوب می شود. وی در سال 2009 میلادی درسن 34 سالگی به عنوان شهردار شهر فلورانس و سپس در انتخابات حزبی در دسامبر سال 2013 نیز به عنوان دبیر کل حزب دمکرات ها انتخاب شد.

نخست وزیر جدید ایتالیا در صدد اجرای برنامه ای فوق العاده برای بهبود اوضاع اقتصادی، کاهش مالیات، اشتغال و کاهش هزینه های دولتی و سیاسی از جمله حذف نهادهای دولتی بی فایده، اجرای حقوق مدنی و مبارزه علیه سقف 3سه درصدی برای ورود به پارلمان است.

وی به دفعات از نوعیˈجاه طلبی بی حدˈ خود در انجام اصلاحات و تغییر کشور صحبت کرده و قصد دارد تغییرات ریشه ای در این کشور انجام داده تا بتواند ایتالیا را به سوی بهبود اقتصادی سوق دهد.

این سومین باری است که ناپولیتانو بدون برگزاری انتخابات سیاسی و تنها پس از رایزنی با احزاب این کشور اقدام به انتصاب نخست وزیر می کند که به عقیده اپوزیسیون اقدامی خارج از دموکراسی است. این تصمیم انتقادات زیادی را نیز در پی داشته است.

رنتزی در شرایطی سکان کشور را در دست می گیرد که ایتالیا در شرایط سیاسی سخت و دشواری قرار دارد و می تواند برای او و حزبش ریسک خطرناکی باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین