کد خبر: ۲۳۳۴۳۶
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۳
حاشیه‌ اختتامیه جشنواره فیلم 100
آیین اختتامیه نهمین جشنواره فیلم‌های 100 ثانیه ای شامگاه گذشته بدون کمترین سخنرانی در مدت 100 دقیقه برگزار شد و بهترین های این دوره از جشنواره که اغلب از فیلمسازان جوان بودند مورد تشویق و حمایت قرار گرفتند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آیین اختتامیه نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه با اجرای رسالت بوذری شامگاه جمعه 9 اسفندماه در حوزه هنری با حضور مدیران سینمایی برگزار شد.

مراسم اختتامیه نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه به دبیری مهدی طباطبایی نژاد و با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده معاون هنری حوزه هنری، سهیل جهان بیگلری رئیس سازمان توسعه سینمایی سوره و جمعی از بازیگران و فیلمسازان برگزار شد. به گفته رسالت بوذری مجری اختتامیه هریک از سخنرانان تنها در 100 ثانیه می توانند صحبت های خود را مطرح کنند.

مهدی طباطبایی نژاد دبیر این دوره از جشنواره و میزبان مراسم اختتامیه روی صحنه آمد و خطاب به حاضران در تالار اندیشه حوزه هنری گفت: خیلی سخت است در 100 ثانیه صحبت کردن و درست به دلیل همین سختی بر خود واجب می دانم از فیلمسازان خوش ایده که در مدت 100 ثانیه توانستند به شکل گویا و کامل حرف بزنند، تشکر کنم.

وی در ادامه افزود: همچنین از برخی دیگر از فیلمسازان که به دلایل مختلف آثارشان در این دوره از جشنواره به بخش مسابقه ملی و بین الملل راه نیافت اما موجب رونق گرفتن این دوره از جشنواره بودند مراتب سپاس را به جا می آورم. از همه مدیران و دبیران هشت دوره گذشته که با آینده‌نگری درست بانی برگزاری این جشنواره بودند؛ به خصوص حوزه هنری استان البرز تشکر می کنم.

دبیر نهمین جشنواره فیلم‌های 100 گفت: اگر کم و کاستی در برگزاری این جشنواره بود بر من ببخشید.

این مدیر سینمایی در پایان صحبت های خود از محمد حمزه زاده برای برگزاری این جشنواره تشکر کرد و گفت: از محمد حمزه زاده معاون هنری حوزه هنری مراتب سپاس را به جا می آورم که در برگزاری این رویداد سینمایی ستاد جشنواره را یاری کردند. همچنین بر خود واجب می دانم از حسن سید زاده مدیر کمیته استان ها برای برگزاری با شکوه جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای در استان ها تشکر کنم. در پایان امیدوارم دهمین دوره از برگزاری جشنواره فیلم 100 نیز مانند دوره های پیشین به خوبی برگزار شود و تصویر جهان شتابناک امروز را با جشنواره فیلم 100 به درستی نشان دهیم.

پس از پایان صحبت های طباطبایی نژاد مراسم اهدای جوایز آغاز شد و در ابتدا مجموع فیلم اولی های جشنواره فیلم فجر جایزه ویژه سینمای اخلاق را دریافت کردند. در این بخش هادی نائیجی کارگردان و حسام محمودی بازیگر فیلم «حق سکوت» با تهیه کنندگی رضا میرکریمی و حامد محمدی کارگردان و فیلمنامه نویس و جواد عزتی و نازنین بیاتی بازیگران فیلم «فرشته ها با هم می آیند» با تهیه کنندگی منوچهر محمدی جایزه سینمای اخلاق را دریافت کردند.

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در این بخش از مراسم گفت: وظیفه دارم به عنوان یکی از همکاران حوزه هنری از همه کسانی که این جشنواره را طی دو روز به بهترین شکل برگزار کردند تشکر کنم. همچنین از جوانان فیلمساز و همه مهمانان که در این جشن حضور پیدا کردند نیز تشکر کنم. برخود واجب می دانم از همه کسانی که در این 9 دوره تلاش کردند این جشنواره با قدرت برگزار شود سپاسگزاری کنم.

حامد محمدی کارگردان و فیلمنامه نویس فیلم «فرشته ها با هم می آیند» پس از دریافت جایزه خود گفت: این جشنواره متعلق به کسانی است که هنرِ در 100 ثانیه حرف زدن را دارند، اما امسال حرف زدن مرسوم بود اما من ترجیح دادم که سکوت کنم. جواد عزتی هم هنگام دریافت جایزه خود گفت که خوشحال است این جایزه را به نام اخلاق می گیرد و همین عنوان برای او ارزشمند است.

حسام محمودی بازیگر فیلم «حق سکوت» هم جایزه خود را به گروه تولید فیلم «خسته نباشید» تقدیم کرد و گفت: این جایزه را برای فیلم «حق سکوت» دریافت کردم اما آن را به گروه تولید فیلم «خسته نباشید» تقدیم می‌کنم که خستگی آنها در اکران این فیلم به تنشان ماند.

پس از اهدای جایزه در بخش سینمای اخلاق، نوبت به اهدای جوایز شورای فرهنگ عمومی رسید. در این بخش دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی به پاس توجه به فرهنگ عمومی جامعه پس از داوری جداگانه آثار راه یافته به هر دو بخش مسابقه ملی و غیر رقابتی، لوح تقدیر و یك سكه بهار آزادی را بدون ذكر اولویت به فیلمسازان جوان اهدا کرد.

پس از پایان این بخش فیلم های برگزیده شورای فرهنگ عمومی با عنوان «درنگ»، «کارنامه»، «صدای جاده»، «تشکر» و «هویت» نمایش داده شد.

اهدای جوایز بخش فیلم های داستانی 100 ثانیه ای از دیگر بخش های این جشنواره بود و علیرضا احمدی کارگردان فیلم «با من حرف بزن» که عنوان بهترین فیلم داستانی را از آن خود کرد جایزه خود را به همسرش تقدیم کرد و گفت: دو سال پیش هم برنده یکی دیگر از بخش های جشنواره بودم اما جایزه نقدی به من تعلق نگرفت اما امیدوارم امسال جایزه نقدی خود را دریافت کنم.

پس از انتقاد این فیلمساز جوان، رسالت بوذری مجری مراسم گفت که حسین ربانی غریب دبیر هشتمین دوره فیلم 100 اعلام کرد که جایزه این فیلمساز جوان حمایتی بوده است. جایزه حمایتی هم دریافت نقدی ندارد بلکه فیلمساز طرح فیلم بعدی خود را جهت دریافت بودجه حمایتی ارائه می کند و در صورت تصویب مبلغ حمایتی برای ساخت فیلم اهدا می شود.

پرویز شیخ طادی از جمله مهمانان حاضر در جمع بود که برای اهدای جایزه در بخش فیلم های داستانی روی صحنه آمده بود. این فیلمساز در بخش هایی از صحبت های خود از مسئولان برگزاری این جشنواره برای فرصت دادن به ایده های جوان تشکر کرد.

پس از پایان صحبت های این فیلمساز، علی زندوکیلی خواننده همراه با کیکاوس مختاری نوازنده پیانو روی صحنه آمدند و قطعاتی از موسیقی ایرانی را اجرا کردند.

یکی از ویژگی های مثبت اجرای رسالت بوذری این بود که از اول تا انتهای برنامه هر یک از مهمانان جشنواره را می دید با صدای بلند و به اسم صدا می کرد که در این بین نام «محرم زینال زاده» بازیگر سینمای ایران را به میان آورد که با تشویق حاضران در سالن مواجه شد.

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم «سیاست» ساخته سید علی سجادی تعلق گرفت. این کارگردان جایزه خود را به جواد ظریف تقدیم کرد و گفت: خوشحالم که عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرده ام و این جایزه را به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان با درایت ترین مرد در عرصه بین الملل تقدیم می کنم.

داریوش اسدزاده از دیگر مهمانان جشنواره فیلم 100 بود که برای اهدای جایزه بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگران همراه با محرم زینال زاده روی صحنه آمده بود. این بازیگر پیشکسوت سینمای ایرن خطاب به حاضران در جمع گفت: خوشحالم بعد از 90 سال زندگی، 70 سال آن را در سینما و تلویزیون بوده ام. خوشحالم جوان های سینمای ایران را می بینم که در حال رشد کردن هستند این هنرمندان جوان مرا به آینده سینمای ایران امیدوار کردند.

محرم زینال زاده ازدیگر مهمانان نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای به صورت نمایشنامه و اجرای تئاتر صحبت های خود را مطرح کرد. این بازیگر سینمای ایران گفت: در یک حراجی بزرگ مردی ساز کهنه ای را برداشت و به نجوا گفت این را به چه قیمتی بفروشم آیا خریداری هست. ناگاه پیرمردی آمد ساز کهنه را گرفت گرد و خاکش را پا کرد و زخمه بر سیم ساز کشید و آنگاه موسیقی آغاز و صد هزار خریدار پیدا شد. در واقع نوازش هنرمند بر ساز زده شد، درست مانند آفرینش جشنواره فیلم 100 که تنها در سایه خردمندی اندیشمندی هنر شکل گرفت و به نهال تبدیل شد. مبارک باشد این جشنواره بر سینمای شریف ایران.

اهدای جایزه بزرگ بهترین فیلم آخرین بخش از مراسم اختتامیه نهمین جشنواره فیلم‌های 100 ثانیه ای بود. این جایزه را محمد باقر شاهین ور برای فیلم «مالکیه» دریافت کرد. کارگردان جوان این فیلم جایزه خود را به مردم روستای «مالکیه» در شهر حلب سوریه تقدیم کرد و گفت: این جایزه به مردم روستای «مالکیه» تعلق دارد؛ روستایی که طی یک روز مردانش در آتش سوزانده شدند و بچه هایی بی پدر شدند.

در این مراسم، رضا میرکریمی، حسین محجوب، مینو فرشچی، اکبر زنجان پور، احمد نجفی، مهران رجبی، حبیب اسماعیلی، سید نظام الدین کیایی، محمدعلی فارسی و همچنین فرید فرخنده‌کیش مدیر امور فرهنگی و تولید سازمان توسعه سینمایی سوره و حسین ربانی غریب دبیر جشنواره هشتم فیلم 100 نیز حضور داشتند.

به گزارش مهر، پس از پایان آیین اختتامیه نهمین جشنواره فیلم 100 مهمانان تالار را ترک کردند و میزبانان جشنواره در محوطه باز حوزه هنری با چیدن بساط چای و آش رشته و همچنین شهر فرنگ از مهمانان خود پذیرایی کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین