کد خبر: ۲۳۳۷۰۶
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۶
مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با بیان این که نرخ موالید در دنیا 19.2 و در کشور ما 18.5 درصد است، افزود: ایران از لحاظ نرخ موالید در بین کشورهای همسایه رتبه هشتم را دارد ولی از لحاظ جمعیتی سومین کشور منطقه است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت احوال ، ˈ علی اکبر محزونˈ در همایش تخصصی کاهش جمعیت، ضربه سهمگین بر پیکر مسلمانان با بیان این که برخوردهای سیاسی در حوزه آمار جمعیتی بیانگر وقوع جنگی در این زمینه است، افزود: افرادی که در این مسیر هزینه کرده اند، اکنون منتظر بهره برداری از آن هستند.

محزون اظهارداشت: اکنون میانسالان 39.4 درصد، جوانان 31,5درصد، کودکان و نوجوانان 23.4 درصد و سالمندان 5.7 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به سیاست های تشدید کننده کاهش نرخ باروری کشور از دهه 60 به بعد خاطرنشان کرد: از طرف دیگر کاهش تعداد افراد خانوار و افزایش زندگی مجردی نیز باعث پایین آمدن رشد جمعیتی کشور شده است.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور با بیان این که در قبل از دهه 50 بیش از 80 درصد خانواده ها حداقل سه فرزند داشتند، تصریح کرد: هم اکنون حدود 21 میلیون خانواده در کشور داریم که حدود 14.5 درصد از کل خانواده ها بدون فرزند و 19 درصد تک فرزند هستند یعنی حدود 33 درصد، به عبارت دیگر حدود یک سوم خانواده ها حداکثر یک فرزند دارند و این آمار خود به نوعی تهدید جمعیتی است.

محزون با تاکید بر این که برای تغییر این روند باید ازدواج آسان و تشویق به فرزندآوری ترویج شود، گفت: تغییر سبک زندگی، رشد شهرنشینی و از همه مهمتر افزایش سن ازدواج مهمترین دلایل تغییرات جمعیتی است که باید با اقدامات حمایتی دولت در جهت اصلاح آمار جمعیتی این روند تغییر یابد.

وی افزود: در غیر این صورت با روند فعلی ابتدا رشد جمعیتی متوقف و سپس رشد منفی جمعیت در کنار افزایش جمعیت سالمند خواهیم داشت.

محزون اظهارداشت: جمعیت کشور در آینده به سمت سالمندی حرکت می کند به طوری که جمعیت جوان کاهش یافته و گرایش به سمت میانسالی بیشتر خواهد شد.

وی، مهمترین وظیفه سازمان ثبت احوال را ارائه آمار و اطلاعات دقیق، درست و به هنگام جمعیتی دانست که می تواند نقش پررنگی در تدوین سیاست های جمعیتی و افزایش جمعیت داشته باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین