کد خبر: ۲۳۳۷۳۰
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۴۹
مطالعه اورگارد به همراه همکارانش "مایکل کرنی" و "آری هافمن" از دانشگاه ملبورن، استرالیا نشان می دهد که رویدادهای دمایی شدید عامل اصلی در تعریف توزیع گونه های گرمسیری و مناطق معتدل محسوب می شود.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب:  بنابر مطالعه اخیر دانشمندان، با توجه به پیشرفت و تداوم تغییرات آب و هوایی طی دهه های پیش رو، احتمال وقوع رویدادهایی قابل توجه در توزیع حشرات و بی مهرگان دیگر در سراسر جهان وجود دارد. حیوانات خونگرم و انسان ها قابلیت سازگاری با شرایط متنوع آب و هوایی را داشته و در هر قاره ای یافت می شوند. در مقابل، حیوانات خونسرد، مانند حشرات، باید در آب و هوایی که دمای محیط اجازه انجام فرآیندهای بیولوژیکی را به آنها می دهد، ادامه حیات دهند.

گروهی از دانشمندان به رهبری "یوهانس اورگارد" از دانشگاه آرهوس، دانمارک مطالعه خود برای پاسخ به پرسش میزان تاثیر میانگین دمای یک منطقه و یا تکرر شرایط دمایی شدید در یک منطقه بر توزیع گونه ها را انجام داده اند. مطالعه اورگارد به همراه همکارانش "مایکل کرنی" و "آری هافمن" از دانشگاه ملبورن، استرالیا نشان می دهد که رویدادهای دمایی شدید عامل اصلی در تعریف توزیع گونه های گرمسیری و مناطق معتدل محسوب می شود. یافته های آنها در نشریه "گلوبال چنج بیولوژی" منتشر شده است.

دانشمندان در این مطالعه 10 گونه مگس میوه از نوع درزوفیلا که با مناطق گرمسیری و معتدل استرالیا سازگار شده بودند را مورد بررسی قرار داده اند. آنها دمای مطلوب برای گونه ها را یافته و آستانه های تحمل دماهای گرم و سرد را شناسایی کرده اند. به گفته هافمن، این برای نخستین بار است که قادر به مقایسه آثار رویدادهای شدید و تغییرات متوسط شرایط به شیوه ای دقیق در سراسر یک گروه از گونه ها بوده ایم.

پس از آگاهی از دمای مطلوب و آستانه های تحمل گونه ها، تیم پژوهشی به مقایسه توزیع گونه ها در استرالیا با توجه به دماهای ثبت شده در این کشور اقدام کرده تا این پرسش که آیا متوسط دما و یا دماهای شدید نقشی اساسی در کاهش توزیع ایفا می کند را مورد بررسی قرار دهد. پاسخ بدون هیچ گونه ابهامی بوده است: آستانه تحمل گونه ها به روزهای خیلی سرد و یا خیلی گرم، توزیع فعلی آنها را تعریف می کند. بر همین اساس، تیم پژوهشی نتیجه گیری کرده است که رویدادهای شدید آب و هوایی به بهای زندگی حشرات تمام شده و بیشترین تاثیر را در توزیع آنها دارد.
به گفته اورگارد، تغییرات آب و هوایی به کاهش روزها و شب های سرد منجر شده و از این رو، امکان حرکت گونه ها به عرض های جغرافیایی بالاتر فراهم می شود. با این وجود، تغییرات آب و هوایی بروز هرچه بیشتر روزهای فوق العاده داغ را نیز به همراه داشته و در نتیجه، مدل مورد استفاده تیم پژوهشی کاهش توزیع به نصف توزیع فعلی را پیش بینی کرده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین