کد خبر: ۲۳۳۹۶۸
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۷
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: روزنامه رسالت نوشت:

مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در یادداشتی که پاسخ به انتقاد روزنامه رسالت است آورده است:

موضوع کمک دولت به موسسه ایران از اواخر سال گذشته و در پی کاهش شدید تیراژ، آگهی و بالطبع کاهش درآمد روزنامه ایران مطرح شد. با افزایش هزینه‌های موسسه ایران در اواخر دولت گذشته و کاهش فروش که کاهش آگهی‌های بخش خصوصی را در پی داشت ادامه انتشار آن با مشکل مواجه شد لذا دولت دهم در اوایل سال 92 مبلغ 14 میلیارد تومان کمک در اختیار روزنامه قرار داد تا آن را از خطر ورشکستگی کامل نجات دهد. اما حجم بدهی‌ها و مشکلات موسسه ایران بیش از آن بود. در پی تغییر مدیریت موسسه که با شروع به کار دولت جدید صورت پذیرفت، مشخص شد موسسه ایران علاوه بر بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی مبلغ 8/15 میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد که این امر نکته قابل تاملی است. موسسات فرهنگی مطبوعاتی از شمول پرداخت مالیات معافند، اما به دلیل سوءمدیریت و تخلف مالیاتی در گذشته، موسسه ایران از این معافیت حذف شده و چنین بدهی سنگینی به بار آورده است.

از طرف دیگر مبلغی قریب به 13 میلیارد تومان نیز بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی از دوره گذشته بر جا مانده بود. مشکل دیگر موسسه هزینه‌های جاری آن بود که هر ماه هزینه‌ها به بیش از دو برابر درآمد موسسه می‌رسید و در طول ماه‌های اخیر نیز علی‌رغم کاهش هزینه‌ها، همچنان بر میزان بدهی‌های موسسه افزوده می‌شود.

ذکر این نکته نیز بی‌مناسبت نیست که موسسه ایران در سال 84 با بیش از سیصد نفر کارمند در حوزه‌های مختلف تحریریه روزنامه‌ها، چاپ، توزیع، آگهی‌ و.... فعالیت می‌کرد و این رقم در پایان کار دولت دهم به بیش از 800 نفر رسید، در حالی که چنین مجموعه‌ای با شماری بسیار کمتر از 300 نفر نیز قابل اداره است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین