کد خبر: ۲۳۴۰۰۴
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۰
زیباکلام در مناظره‌ای با خسروپناه گفت که آمریکا ستیزی تبدیل به هویت جمهوری اسلامی ایران شده است، حجت‌الاسلام خسروپناه نیز هویت دولتمردان آمریکایی را ایران ستیزی اعلام کرد و گفت: جنایات چندین ساله آنان این ادعا را گواهی می‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: صادق زیباکلام فعال سیاسی و استاد دانشگاه عصر دیروز دوشنبه 12 اسفند در مناظره با حجت‌الاسلام خسرو پناه پژوهشگر فلسفه دین در مورد «رابطه با آمریکا» که در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، گفت: باید دوستی و دشمنی با آمریکا را از منظر منافع ملی نگاه کنیم.
او با طرح این پرسش که آمریکاستیزی در ایران چه منفعتی را برای جمهوری اسلامی داشته است، گفت: 6 تا 7 سال پیش به دلیل همین مشکلات با آمریکا سبب شد که ما نتوانیم نفتمان را به قفقاز بفرستیم و آمریکا به شدت مخالفت کرد.

این استاد دانشگاه همچنین به میادین مشترک گازی ایران و قطر اشاره کرد و گفت: پارس جنوبی یک حوزه عظیم گازی است که ایران تاکنون 2 میلیارد و 50 مترمکعب بهره‌برداری کرده است اما قطر نزدیک به 100 میلیارد مترمکعب از این میادین گازی استفاده کرده است، بنابراین 100 میلیارد مترمکعب 40 میلیارد دلار درآمد به دنبال دارد یعنی چیزی معادل 120 هزار میلیارد تومان قطر از این منابع گازی درآمد داشته است بنابراین چرا باید جمهوری اسلامی نتواند تجهیزات خود را سریع‌تر آماده کند تا بتواند بهره‌برداری بیشتری داشته باشد.

زیباکلام گفت: مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که ما دعوایی با آمریکایی‌ها نداریم و این آمریکایی‌ها هستند که با ما سر جنگ دارند و این مخالفت آمریکایی‌ها با آمریکا را نیز به دلیل استقلال ایران می‌دانند بنابراین همه خصومت آمریکایی‌ها با ایران به دلیل استقلال ایران است.

او با تاکید بر اینکه دشمنی آمریکا با ایران به دلیل استقلال یک مغلطه بزرگ است، گفت: این فرض که آمریکا به دلیل استقلال با ایران مشکل دارد موضوعی است که شما دانشجویان نباید باور کنید یعنی چراکه عدم دشمنی آمریکا با بقیه کشورها به دلیل نوکر بودن آنان و مزدور بودن آنان است یعنی در این کره خاکی فقط آمریکا با استقلال 3 کشور ایران، کره شمالی و کوبا مشکل دارد.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: بنده معتقدم آمریکاستیزی از جهان‌بینی سال 58 از اشغال سفارت آمریکا شروع شد چراکه مردم ما به خاطر آمریکاستیزی انقلاب نکردند و هدف از انقلاب چیزهای دیگری بود اما امروز آمریکاستیزی تبدیل به گفتمان غالب جمهوری اسلامی ایران شده است به گونه‌ای که جزئی از هویت این حاکمیت محسوب می‌شود.

زیباکلام گفت: اگر روابط ما با آمریکا عادی شود مسئولان جمهوری اسلامی ایران دیگر می‌خواهند در خصوص چه چیزی صحبت کنند؟ هویت جمهوری اسلامی ایران در آمریکاستیزی است.
و گفت بسیاری از تعریف‌ها و صحنه‌سازی‌ها از آنچه که بین ایران و آمریکا صورت گرفته است دروغ است و به گفته زیباکلام فقط بخشی از حقایق در خصوص اتفاقات صورت گرفته بین ایران و آمریکا گفته می‌شود.

این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که چرا بعد از 22 بهمن سال 57 آمریکاستیزی تبدیل به ایدئولوژی اصلی در ایران شد گفت: آیا مطالبات مردم آمریکاستیزی و نابودی اسرائیل بود یا اینکه مردم می‌خواستند آزادی بیان، آزادی قلم و همچنین زندان اوین تعطیل شود؟
زیباکلام همچنین در مورد هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران که توسط آمریکایی‌ها بر فراز دریای خلیج فارس نشانه گرفته شد، گفت: آمریکایی‌ها ساعت‌ها در این خصوص تحقیق کردند که آیا ناخدا راجر درست عمل کرده یا خیر؟ بنابراین باید دید قصور از ناحیه راجر بوده یا چیز دیگری.
او در مورد حادثه طبس نیز گفت: ایرانی‌ها 200 تا 300 آمریکایی را بعد از سفارت آمریکا گروگان گرفته بودند و دولت آمریکا نیز از سوی مردم خود تحت فشار بود بنابراین دو هواپیمای 330 باری را در طبس نشاند در حالی که می‌دانست این راه‌حل، راه‌حل درستی نیست.

زیباکلام گفت : بعد از تسخیر لانه جاسوسی گفتند اسنادی به دست آمده که آمریکا بنا داشته بعد از انقلاب اسلامی کودتا کند اما من می‌گویم آمریکایی‌ها اینقدر عقب‌افتاده نبودند که بخواهند آبان 58 کودتا کنند چرا که اگر می‌خواستند آبان 57 کودتا می‌کردند. تمام این کیفرخواست‌ها از آمریکا در طول این 35 سال دروغ، تحریف و یا نصف واقعیت است.

* هویت دولتمردان آمریکا ایران‌ستیزی است

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه پژوهشگر فلسفه دین و رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه گفت: هویت دولتمردان آمریکایی ایران ستیزی است و جنایات چندین ساله آنان این ادعا را گواهی می‌دهد.

او در مناظره با صادق زیباکلام با موضوع رابطه با آمریکا در دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: ای کاش روحانیت این مطلب را در ذهن روشنفکران جامعه ما قرار دهد که چه کنیم ایران‌ستیزی آمریکا کم شود.

او گفت : ما این واقعیت را قبول داریم که تنش بین ایران و آمریکا سبب ضررهای بسیاری شده است اما سؤال من از آقای زیباکلام این است که آیا به خاطر صدام ستیزی صدام به ایران حمله کرد؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران ارتباط با همه کشورهای دنیا است، گفت: هیچکس نیست که ادعا کند ایران در هر شرایطی حاضر نیست با آمریکا رابطه داشته باشد چرا که بحث رابطه با یک کشور امر ثابتی نیست چرا که امکان دارد با آمریکا در شرایطی دوست و در شرایطی دشمن باشیم.

حجت‌الاسلام خسروپناه با تأکید بر اینکه آمریکا نمی‌خواهد ایران رشد کند، گفت: آیا اگر ما دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر ندهیم این کشور اجازه می‌دهد که ما گاز بیشتری نسبت به قطر برداشت کنیم. قطعاً نه.

او گفت: کودتای 28 مرداد که در رژیم پهلوی اتفاق افتاد، آیا رژیم پهلوی آمریکا ستیز بود. حتی آمریکایی‌ها در زمان رژیم پهلوی مصوب کردند که هر آمریکایی که وارد ایران شود باید حق توحش بگیرد. بنابراین آیا ایران‌ستیزی دولتمردان آمریکا در زمان پهلوی به خاطر این بود که پهلوی آمریکا ستیز بود.

این استاد دانشگاه به اقدامات خصمانه آمریکا در هندوستان اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها، هندوستان را تحریم کرده‌اند اما این کشور در حوزه IT و دارو بسیار رشد کرد. البته این حرف من به معنای این نیست که تحریم به نفع یک کشور است اما هندوستان از این تحریم‌ها در جهت رشد خود استفاده کرد.

حجت‌الاسلام خسروپناه گفت: آمریکایی‌ها از آن سو که بر ضد هندی‌ها رفتار می‌کردند از پاکستانی‌ها حمایت همه‌جانبه داشتند اما امروز کشور پاکستان بیش از 70درصد بی‌سواد دارد آیا پیشرفت چندانی در پاکستان صورت گرفت؟

او گفت: بنده از آقای زیباکلام می‌خواهم فرمولی بدهند که ایران و آمریکا چگونه می‌توانند ارتباط منطقی بر اساس حقوق بین‌الملل داشته باشند و به نظر من آنها به دنبال این هستند که منافع ملی ما تابع منافع ملی آمریکا باشد.

پژوهشگر فلسفه دین با بیان اینکه آقای زیباکلام می‌گوید آمریکاستیزی جزو هویت جمهوری اسلامی شده است، گفت: من این حرف را قبول دارم اما ایران‌ستیزی نیز جز هویت دولتمردان آمریکایی شده است.

حجت‌الاسلام خسروپناه گفت: هویت انقلاب ما آمریکاستیزی نبود اما استعمارستیزی بود و چون شوروی و آمریکا مظهر استعمار بودند ما شعار مرگ بر آمریکا سر دادیم اما برخی اقدامات خصمانه آمریکا سبب شد که مظهر استعمارستیزی آمریکا باشد.

او گفت: آیا اسنادی که در لانه جاسوسی کشف شد، حمله آمریکا به ایران و بلوکه کردن پول ایران در اول انقلاب به خاطر آمریکاستیزی ما بود؛ اولین تحریم آمریکا علیه ایران در سال 1979 صورت گرفت در آن زمان که ایران هویت آمریکاستیزی نداشت. پس چرا این کار را انجام دادند.

او به حمله هوایی آمریکایی‌ها به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آبهای خلیج فارس اشاره کرد و گفت: سرهنگ آمریکایی هواپیمای ما را مورد حمله قرار داد و آمریکایی‌ها به وی مدال افتخار دادند. آقای زیباکلام شما که ادعا دارید آمریکا ساعت‌ها در مورد چرایی حمله به هواپیمای مسافربری ایران تحقیق کرده است پس چرا به آن سرهنگ آمریکایی مدال افتخار دادند؟

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه رابطه ایران با آمریکا مثل رابطه بره و گرگ است، گفت: اگر رابطه بر اساس معقول باشد عدم رابطه با هیچ کشوری همیشگی نیست و رابطه با آمریکا نفی استقلال است اما منافع ملی ما یعنی همین استقلالی که به آن اشاره شد.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام خسروپناه در پاسخ به سؤال دانشجویی که پرسید آمریکا انقلاب اسلامی را به رسمیت شناخت،‌ گفت: آمریکا هیچگاه جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناخت. این کشور پول ایران را پس از انقلاب بلوکه کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین