کد خبر: ۲۳۴۰۱۳
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۶
امنیتی شدن دانشگاه پیامدهای ناگواری دارد
معاون فرهنگی وزارت علوم با تاکید بر جلوگیری کردن از امنیتی شدن دانشگاه‌ها، گفت: معتقد نیستیم اکنون دانشگاه‌ها در فضای امنیتی‌ هستند و تاکید داریم تا فضای دانشگاه امنیتی نشود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سید ضیاء هاشمی در اجلاس معاونین فرهنگی دانشگاه‌های سراسر کشور با تاکید بر اینکه دانشگاه بدون حراست نمی‌تواند اداره شود و به کمک آنها نیازمندیم، افزود: این امر به این معنا نیست که مدیریت را به دست آنها بسپاریم تا در زمینه مسائل فرهنگی احساس مسوولیت کنند، چرا که امنیتی شدن دانشگاه پیامدهای ناگواری همچون ناامنی و بروز فجایع اخلاقی را در بر خواهد داشت.

کار فرهنگی به معنای تبلیغات و نصب پلاکارد نیست

وی خطاب به معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها، گفت: معاونین فرهنگی بایستی به مفهوم فرهنگ توجه ویژه‌ای داشته باشند و کار فرهنگی به معنای تبلیغات و نصب پلاکارد نیست. این در حالیست که گاهی تکرار و برخورد شعارگونه در برابر آرمان‌ها نگرش افراد را منفی می‌کند و باید در این زمینه حفظ تعادل را مورد توجه قرار داد. بنابراین چنانچه در بخش‌های دیگر جامعه فعالیت‌های فرهنگی رنگ و بوی تظاهر دارند از دانشگاه توقع می‌رود هدفش را فراموش نکند و به نهادسازی رفتارها و اصلاح نگرش‌ها بپردازد.

معاونت فرهنگی دیده‌بان دانشگاه است

وی آغاز تغییر در هر جامعه‌ای را از دانشگاه دانست و افزود: معاونین فرهنگی باید در جریان تحولات و تغییرات فرهنگی جهان باشند، چرا که اولین کانون تغییرات در هر جامعه‌ای دانشگاه است و حال که در عصر تغییر و تحولات جهانی هستیم دانشگاه باید به خوبی رصد کننده این تغییرات باشد.

هاشمی معاونت فرهنگی را دیده‌بان دانشگاه نامید و عنوان کرد: معاونت فرهنگی همچون یک دیده بان باید بالاتر از سطح سایرین قرار بگیرد و انتظار می‌رود معاونین فرهنگی افرادی متخصص باشند و مرتب و مستمر نسبت به ارتقای دانش و فرهنگ خود اهتمام ورزند.

معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به اینکه هر تغییری در جهان متوجه کشور ما هم خواهد شد، اظهار کرد: امروزه در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم و هر تغییری در جهان در زندگی ما نیز موثر است و دانشجویان بیش از آنکه در دانشگاه باشند در فضای جهانی و مجازی حضور دارند. بنابراین مسوولین فرهنگی باید نسبت به این گونه مسائل شناخت کافی داشته باشند و اگر شناخت عمیق ایجاد نشود در مدیریت فرهنگی دچار تاخر می‌شویم و تاخر فرهنگی آسیب‌های بزرگ و کوچکی به همراه خواهد داشت.

وی فعالیت فرهنگی را محدود به دانشگاه ندانست و افزود: معاونت فرهنگی باید متولی برنامه ریزی و سیاست گذاری در امور دانشگاه باشد و دانشگاه یک نهاد فرهنگی است. دانشگاه در کلیت خود در فرهنگ تاثیرگذار است و این امر به این معناست که معاونت فرهنگی در تمام حوزه‌های دانشگاه مسوولیت دارد.

هاشمی با تاکید بر پیوند دادن دانشگاه به نیازهای جامعه گفت: معاونت فرهنگی باید متناسب با نیازهای جامعه، دانشگاه را به تمام بخشهای دیگر پیوند زند و یکی از دغدغه‌های مهم تقویت هویت دینی و ملی است. ما در یک جامعه دینی زندگی می‌کنیم و اگر دانشجوی ما پس از خروج از دانشگاه عرق ملی و دینی نداشته باشد این به این معناست که عملکرد ما قابل قبول نبوده در این راه روشهای مختلفی همچون مشارکت، برگزاری اردوهای راهیان و ایرانگردی موثر است.

هاشمی با اشاره به تاکید وزیرعلوم و رییس جمهوری در ایجاد فضای نشاط و امید در دانشگاه گفت: دانشجو برای آنکه نشاط داشته باشد باید نسبت به آینده امیدوار باشد و نشاط به معنای هیجان کاذب نیست؛ بلکه به معنای امید، جلب انگیزه و مسوولیت پذیری است. یک جامعه پویا مدام نسبت به جامعه خود احساس مسوولیت می‌کند و در این میان دانشجو باید احساس کند که نقش موثری در این زمینه دارد و حرفش شنیده می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه جوانان جامعه شاید همه به رنگ ما نباشند اما همه مطلوب ما هستند، اظهار کرد: پس پذیرش این تنوع ضرورت دارد و دانشگاه باید پیگیر و شنونده نقدهای آنها باشد. این مسئله فقط در تعامل با دانشجو نیست؛ بلکه باید در برنامه ریزی و سیاست‌های کلان دانشگاه دیده شود. دانشجو باید احساس کند که می‌تواند در خدمت دانشگاه باشد.

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه استبداد در رای هلاکت در پیش خواهد داشت گفت: در حوزه فرهنگ استبداد و خودرایی‌ در ابتدا هلاکت را در پی خواهد داشت و پس از آن صدمه‌های جبران ناپذیری به فرهنگ جامعه وارد می‌شود. مسئولین فرهنگی در دانشگاه‌ها با بهره گیری از افراد خبره و تشکیل شوراهای مشورتی در معاونت‌های فرهنگی باید کار را پیش ببرند.

وی سیاست زدگی در مسیر فرهنگ را مهلک خواند و افزود: باید جایگاه فرهنگ و شان آن را به خوبی بشناسیم و نباید مسائل سیاسی را مقدم بر مسائل فرهنگی بدانیم. فرهنگ مبدا حوزه‌های دیگر جامعه است و نباید تحت الشعاع سیاست و اقتصاد قرار بگیرد. معاون فرهنگی نباید با ایجاد تقابل میان فرهنگ و سیاست، خود و دانشگاه را سیاست زده کند.

معاون فرهنگی وزارت علوم با تاکید بر اینکه کار فرهنگی بازخوردی بلند مدت دارد اظهار کرد: در این حوزه باید نگرش بلند مدت داشت. نگرش و رفتار افراد به سرعت تغییر نمی‌کند و نباید در حوزه مدیریت فرهنگی توقع بازخورد سریع داشته باشیم.

وی تنوع فرهنگی در جامعه را یک سرمایه تلقی کرد و افزود: تنوع فرهنگی در دانشگاه شکوفا می‌شود و نباید مسئولین از آن بهراسند بلکه با به رسمیت شناختن آن تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند همچنین نباید با نگاه منفی میان فرهنگ‌های مختلف تقابل ایجاد کنند .

دانشگاه باید فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک را به رسمیت بشناسد

وی یکی از مهمترین محل‌های تلاقی فرهنگ‌ها را فضای مجازی دانست و افزود: دانشگاه باید خود فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی همچون فیس بوک را به رسمیت بشناسد چرا که این ابزارها فرصت‌ها و راهکارهای خوبی را برای رساندن صدای ما به جهان فراهم کردند. عده‌ای می‌گویند برای حضور در فیسبوک چه راه حلی داریم مگر بحرانی وجود دارد که به دنبال راه حل می‌گردید. این مسئله مثل این است که بگوییم زندگی در شهر نسبت به روستا مخاطره آفرین است. درست است که شهر آسیب پذیرتر است اما امکانات بیشتری دارد. در نگاه به حوزه فضای مجازی نباید به عنوان یک معضل به آن نگاه کرد.

وی افزود: فضای مجازی بخشی از زندگی شده است که باید برای آن برنامه د اشته باشیم . عدم حضور در این حوزه به معنای باز کردن راه برای دیگران است.

60درصد دانشجویان از وی‌چت و وایبر استفاده می‌کنند

به گزارش ایسنا، معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به تحقیق دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: طبق تحقیقات 60 درصد دانشجویان ما از ابزارهای ارتباطی همچون وی چت و وایبر استفاده می‌کنند و ما باید آنها را مخاطب خود قرار دهیم و نباید با درگیر شدن در دعواهای خود این 60 درصد را فراموش کنیم.

ادامه دارد...

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین