کد خبر: ۲۳۴۲۳۲
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۶
متاسفانه هر روز این پدیده تشدید می شود. امسال دانشگاه های مختلف، در مقاطع متفاوت، حتی در مقاطع دکترا اقدام به جذب دانشجو بدون کنکور کردند و پردیسهای دانشگاهی دارند ریشه دانشگاه ها را با جذب بی قاعده و قانون دانشجو می زنند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: یک استاد دانشگاه معتقد است با شرایطی که از لحاظ افزایش ظرفیت دانشگاه ها پیش می رویم، به زودی با مشکلات فراوانی از جمله بی اعتباری مدارک دانشگاهی، افت کیفیت آموزش و کاهش سطح علمی دانشگاه ها روبرو هستیم

به گزارش خبرآنلاین دکتر محمد سلطانی‌فر که خود نیز در چند دانشگاه غیردولتی و آزاد تدریس می کند در گفتگو با خبر توضیح داد بهترین راه جلوگیری از این وضع، کاهش ظرفیت همه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، به نصف ظرفیت موجود است.

دلیل اصلی افزایش تعداد صندلیهای خالی در دانشگاه ها چیست؟

اتفاقی که طی دو سه سال اخیر افتاده، حاکی از روند نابسمان تخلیه دانشگاه ها از دانشجویان و شکل گیری پدیده صندلیهای خالی در فضای دانشگاه هاست. رقابت ناسالم بین دانشگاه ها علی الخصوص بین دو مجموعه دانشگاه های پیام نور و آزاد، عامل اصلی این تنش است.

در این رقابت، چه کسانی قربانی می شوند؟

متاسفانه این رقابت ناسالم چند قربانی دارد. اول سطح علمی دانشگاه هاست به دلیل گسترش دانشجو به شدت پایین آمده. دومین قربانی، خالی شدن صندلی های دانشگاهی است که طی چند سال آینده، باعث می شود به ترتیب دانشگاه های پیام نور، آزاد و علمی کاربردی در بسیاری از مقاطع و رشته ها به سمت تعطیلی کامل برود و سومین پیامد نیز بی توجهی به نام و شان دانشگاه در جامعه است. در سالهای قبل از انقلاب، ما پدیده علی کنکوری و خودکشی در پیش از ورود افراد به فضای دانشگاهی را داشتیم اما امروز متاسفانه این پدیده تبدیل به بی ارزش شدن فضای دانشگاهی و جو دانشگاهی شده است.

آینده این فضا را چگونه می بینید؟

متاسفانه هر روز این پدیده تشدید می شود. امسال دانشگاه های مختلف، در مقاطع متفاوت، حتی در مقاطع دکترا اقدام به جذب دانشجو بدون کنکور کردند و پردیسهای دانشگاهی دارند ریشه دانشگاه ها را با جذب بی قاعده و قانون دانشجو می زنند.

راهکار از نظر شما چیست؟

تنها راهکار برای متوقف کردن این پدیده، تصمیم گیری کلان از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی است. شورای عالی انقلاب فرهنگی باید طبق برنامه ریزی و صدور دستورالعملهای شدید اللحن و لازم الاجرا، کلیه دانشگاه ها را در کلیه مقاطع موظف کند که تعداد دانشجویان خود را از سال آینده به نصف کاهش دهند تا دست کم مرگ دانشگاه ها به تاخیر بیفتد.عقل سلیم حکم می کند باید ابتدا این فضا را به آرامش برسانیم، ولی متاسفانه در این فضایی که شکل گرفته نه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نه وزارت علوم و نه سایر دستگاه های ذیربط، وقعی به آن نمی گذارند و بی اعتنایی این مراجع، باعث مسئول مرگ زودرس دانشگاه و فضایی دانشگاهی است. این فضا باعث پایین آمدن سطح علمی و بی ارزش شدن علم می شود و قطعا این نهادها باید در آینده نزدیک پاسخ این بی توجهی را باید به افکار عمومی بدهند.

انگار وضعیت دانشگاه های غیردولتی یا غیرانتفاعی سابق، نیز تعریفی ندارد؟

دانشگاه های خصوصی نیز جز اولین قربانیان این فضا هستند و مسیرشان دیر یا زود به تعطیلی زودرس می افتد.

چرا در سطح کلان، در این باره تصمیم گیری نشده؟

اصلا در این باره پژوهش و مطالعه ای انجام نشده و شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم در بی توجهی و بی تفاوتی محض نسبلت به این قضیه به سر می برند. فقط ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام سالها در این باره تحقیق کردیم و به این نتیجه رسیدیم پس از آرام کردن فضا با کاستن از تعداد ظرفیت دانشگاه ها باید با ایجاد رشته های جذاب، بین رشته ای و جدید می توان جلوی افت ارزش مدرک دانشگاهی را گرفت. 

متاسفانه در فضای فعلی، جذب پول بیشتر و تبدیل فضای دانشگاهی به یک تجارت پردرآمد که متاسفانه بسیار کوتاه مت است، باعث این وضعیت شده و آیندگان قربانی این تجارت خواهند شد. آیندگان که می گویم نسل آینده نیست، بلکه دو سه سال دیگر شاهد سقوط ارزش علمی مدارک دانشگاهی و افت کیفیت آموزش خواهیم بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین