کد خبر: ۲۳۴۳۳۱
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۴
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه مجوز مسدود کردن دارایی ها و محدودیت های روادید با روسیه را صادر کرد. اخبار لحظه به لحظه از تحولات بحران اوکراین.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: در همین حال،شورای امنیت ملی روسیه به منظور بررسی تقاضای پارلمان محلی شبه جزیره کریمه اوکراین برای پیوستن به روسیه با حضور رئیس جمهوری روسیه تشکیل جلسه می دهد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه قاطعانه هر گونه احتمال عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را غیرممکن دانست و گفت : این مسئله در هیچ شرایطی اتفاق نخواهد افتاد. این موضوع غیر ممکن است.»

نبنزیا گفت: من نمی توانم نه در حال حاضر نه در آینده تصور کنم اوکراین عضوی از ناتو باشد.

نمایندگان پارلمان اوکراین طرحی را در پارلمان این کشور مطرح کرده اند که وضع «غیر متعهد» اوکراین را لغو و به این کشور اجازه می دهد به پیمانهای نظامی بپیوندد. رای گیری درباره این طرح ممکن است هفته آینده در پارلمان این کشور انجام گیرد.

نمایندگان پارلمان شبه جزیره کریمه اوکراین به اتفاق آرا، به پیوستن به روسیه رای دادند.

معاون نخست وزیر کریمه اعلام کرد کریمه آماده است در صورتی که روسیه با پیوستن کریمه به این کشور موافقت کند، روبل را به عنوان واحد پول خود اعلام کند.

درعین حال یکی از مقامات پارلمان شبه جزیره کریمه اعلام کرد پارلمان محلی کریمه که طرفداران روس در آن اکثریت دارند پنجشنبه از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه الحاق به روسیه و همچنین برگزاری همه پرسی را برای 16 مارس در خصوص این شبه جزیره اوکراینی برای تایید این الحاق ، درخواست کرد.گریگوری ایوف نماینده پارلمان کریمه گفت رای دهندگان در این همه پرسی  باید بین الحاق به فدراسیون روسیه یا خودمختاری کاملا تقویت شده یکی را انتخاب کنند.به گزارش خبرگزاری فرانسه از سیمفروپل ،پارلمان این جمهوری خودمختار تا کنون برگزاری همه پرسی را برای 30مارس پیش بینی کرده بود اما فقط تقویت خودمختاری را پیش بینی می کرد.

همه پرسی در مورد وضعیت اوکراین؛ ۲۵ اسفند

معاون نخست وزیر منطقه خودگردان کریمه اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد: همه پرسی در مورد وضعیت این شبه جزیره ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) برگزار خواهد شد.رسم تمیرگالیف ،این مسئول گفت در این همه پرسی مردم نظرشان را در مورد وضعیت شبه جزیره کریمه و اینکه ترجیح می دهند این منطقه بخشی از اوکراین بماند یا به روسیه واگذار شود ، خواهند داد.منبعی در پلیس اوکراین روز پنجشنبه از حمله نیروهای پلیس به ساختمان دولتی در شهر دونتسک ،در جنوب شرقی اوکراین که به دست هواداران روسیه اشغال شده است ، خبر داد.شبکه تلویزیونی پرس تی وی گزارش داد، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: غرب خوب می داند که عضویت اوکراین درناتو غیرممکن است.همچنین اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از مسدود شدن دارایی های ویکتور یانوکوویچ ، رئیس جمهور برکنار شده اوکراین و ۱۷ شخصیت دیگر از جمله میکلا آزارف ، نخست وزیر سابق این کشور خبر داد.اتحادیه اروپا این 18 نفر را مسئول نقض حقوق بشر یا سوء مدیریت بودجه های دولتی در اوکراین دانست و اعلام کرد، دارایی هایشان در اتحادیه اروپا مسدود خواهد شد.در این فهرست که روزپنجشنبه در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است ، رئیس سابق سرویس های امنیتی ، دادستان کل سابق ، وزیر کشور سابق و همچنین وزیر دادگستری سابق اوکراین نیز دیده می شوند.

 پوتین: بررسی درخواست پارلمان کریمه اوکراین برای پیوستن به روسیه 

شبکه العربیه درخبری فوری اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قرار است درخواست نمایندگان پارلمان شبه جزیره کریمه اوکراین را برای پیوستن به روسیه بررسی کند.درعین حال کرملین اعلام کرد پوتین از درخواست الحاق کریمه به روسیه آگاه شد. دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از درخواست پارلمان محلی کریمه برای پیوستن به فدراسیون روسیه آگاه شده است.کریمه شبه جزیره ای در اوکراین است که اغلب ساکنان آن  روس زبان هستند.پسکوف در سخنانی در خبرگزاری ایتارتاس اعلام کرد:« این خبر ( درباره درخواست پارلمان محلی از کریمه) دقیقا به تازگی به دست ما رسید و رئیس جمهوری از آن مطلع شد.»

اولاند : فشار به روسیه برای کاهش تنش ها

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه از اروپایی ها خواست «‌ بیشترین فشار ممکن را بر روسیه وارد کنند » تا «‌ تنش کاهش پیدا کند و راه برای گفتگو درباره بحران اوکراین باز شود. »

اولاند با بیان اینکه توسل به تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه همچنان یک « گزینه » است،  از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا خواست « به یک شکل سخن بگویند و عزم و اهداف یکسانی داشته باشند.

مدودف : تابعیت روس زبانها ساده تر می شود

دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه دریافت تابعیت را توسط روس‌ زبان‌ها که در روسیه یا شوروی سابق زندگی کرده‌اند، ساده‌تر می‌کند.

این اظهارات، پیامی برای غرب است دال بر اینکه روسیه در خصوص اوکراین کوتاه نمی‌اید.

هدف از این اقدام، نشان دادن بی‌اعتنایی روسیه به درخواست‌های غرب از این کشور برای کوتاه آمدن بر سر اوکراین است.

افزایش 6 فروندی جنگنده امریکایی در منطقه بالتیک

در همین حال یوزاس اولکاس وزیر دفاع لیتوانی اعلام کرد ، آمریکا که نظارت بر حریم هوایی منطقه بالتیک را در چارچوب ناتو برعهده دارد، تصمیم گرفته است شش فروند هواپیمای جنگنده اف -15 دیگر را برای این کار به این منطقه اعزام کند.

این هواپیماها قرار است عصر پنجشنبه وارد لیتوانی شوند.

کشورهای ناتو به نوبت نقش محافظت از حریم هوایی کشورهای بالتیک را که هواپیماهای نظامی کافی در اختیار ندارند ، برعهده دارند.

رئیس پارلمان اروپا : احتمال تحریم روسیه

رئیس پارلمان اروپا  با تاکید بر حمایت قاطع از اوکراین و احتمال تحریم روسیه گفت:  فهرستی از تحریمها که می تواند اعمال شود. اگر تحریمها اجتناب ناپذیر شود باید دقیق و هدفمند باشد که سبب تجدیدنظر طرف مقابل شود.

وی ادامه داد ، امیدواریم بسته کمکهای یازده میلیارد یورویی برای اوکراین آماده شود.

نخست وزیر جدید اوکراین :  مسئله اوکراین بحران در اروپا است 

نخست وزیر جدید اوکراین ، بحران اوکراین را بحران کل اروپا توصیف کرد و گفت: مسئله اوکراین فقط بحران بین روسیه و اوکراین نیست بلکه بحران در اروپا است و باید کشورهای اروپایی به صورت هماهنگ عمل کنند و باید بدانند که در این خصوص، مسئولیت مشترک دارند.

آرسینی یاتسینیوک  افزود : ما بر گزینه نظامی تمرکز کرده ایم. اما نتیجه کار به این بستگی دارد که آیا روسیه آماده است این مناقشه حل و فصل شود .

رئیس جمهوری رومانی : رومانی باید در گفتگوها باشد

ترایان باسسکو رئیس جمهوری رومانی گفت : رومانی ، کشور همسایه اوکراین و نزدیک ترین عضو اتحادیه اروپا به کریمه،  می خواهد در گفتگوها برای حل و فصل مناقشه بین کیف و مسکو شرکت کند.

باسسکو پیش از عزیمت برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل که به این بحران اختصاص دارد گفت :« اگر اتحادیه اروپا برای ایجاد چارچوب گفتگوها برای پایان دادن به تنش های بین اوکراین و فدراسیون روسیه در خصوص اقدامات در کریمه به توافق برسد، رومانی باید جزو آن باشد.»

به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیس جمهوری رومانی از آمریکا و انگلیس خواست تا به تعهدات خود به عنوان ضامن امنیت و تمامیت ارضی اوکراین عمل کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین