کد خبر: ۲۳۴۳۸۹
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۱
سفیر اسبق ایران در آلمان سفر کاترین اشتون به تهران را گام مثبتی برای حل پرونده هسته‌ای ارزیابی کرد و تاکید کرد: اروپا می‌خواهد در حل پرونده هسته‌ای حسن نیت نشان بدهد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: سفر خانم اشتون می‌تواند برای ما مفید باشد به این معنا که خانم اشتون لابی‌گر و فرد قدرتمندی است و می‌توان از ایشان برای رسیدن به خواسته‌ها استفاده کرد و البته مسئول دستگاه سیاست خارجی ما یعنی آقای ظریف از این جایگاه آگاه است و به خوبی از این مقام استفاده می‌کند.

شمس‌الدین خوارقانی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص سفر کاترین اشتون گفت: خانم اشتون تقریبا به نوعی نقش وزیر امورخارجه اتحادیه اروپا را برعهده دارد و قدرت ایشان زمانی معلوم می‌شود که گروه 1+5 هم وی را نماینده خود قرار داده و نشان از این دارد که خانم اشتون در عرصه سیاست خارجی فرد قدرتمندی است.

وی ادامه داد: سفر خانم اشتون می‌تواند برای ما مفید باشد به این معنا که خانم اشتون لابی‌گر و فرد قدرتمندی است و می‌توان از ایشان برای رسیدن به خواسته‌ها استفاده کرد و البته مسئول دستگاه سیاست خارجی ما یعنی آقای ظریف از این جایگاه آگاه است و به خوبی از این مقام استفاده می‌کند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه سفر مسئول سیاست خارجی به تهران را می‌توان حرکت اروپا به سمت عادی سازی روابطش با ایران دانست، اظهار داشت: سفر خانم اشتون قطعا با مجوز اتحادیه اروپاست و سفر ایشان به تهران این تلقی را القا می‌کند که اروپا می‌خواهد روابطش را با تهران عادی کند.

سفیر اسبق ایران در آلمان افزود: اروپا با سفر خانم اشتون در واقع میی خواهد توپ را زمین ایران بیندازد و منتظر این است که ایران چگونه می‌خواهد برخورد کند.

خوارقانی در پاسخ به این سوال که نوع رفتار و سیاست‌های دولت یازدهم را در تعامل اتحادیه اروپا و گروه 1+5 چقدر موثر می‌دانید؟‌ خاطرنشان کرد: در دولت قبل نوع دید دستگاه سیاست خارجی ما متعامل و هماهنگ با دنیا نبود. ما خودمان را بالاتر از دیگران و معلم دنیا می‌دانستیم و فقط حرف می‌زدیم.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه دولت جدید فقط حرف نمی‌زد، بلکه عمل هم می‌کند، اذعان داشت: ما به دنیا با دیپلماسی، گفتگو و مذاکره نه تنها اثبات کردیم که اهل عمل هستیم، بلکه نشان دادیم که می‌خواهیم با دنیا تعامل سازننده داشته باشیم.

وی با اشاره به اجماع شکل گرفته در ایران برای حل مسئله هسته‌ای تاکید کرد: دنیا قصد عادی شدن پرونده هسته‌ای را دریافته و برای همین، به گروه 1+5 علامت می‌دهد که می‌خواهد پرونده هسته‌ای را حل کند و به ما بگوید که برای رسیدن به حل پرونده هسته‌ای ایران راسخ است.

سفیر اسبق ایران در آلمان در خصوص اینکه سفر اشتون به تهران چقدر می‌تواند راه برای رسیدن به توافق نهایی هموار سازد؟ تصریح کرد: نباید این انتظار داشت که با یک سفر توافق حاصل می‌شود. مشکل پرونده هسته‌ای ایران در طی سال‌های متمادی و یک پروسه شکل گرفته و نباید این انتظار را هم داشت که پرونده هسته‌ای ایران یک شبه و با یکی دو سفر حل گردد.

خوارقانی ادامه داد: امروز دیگر نه آنها ما را تهدید می‌دانند و نه ما امروز از بالا حرف می‌زنیم. جهان دیپلماسی، جهان صبر است و اگر صبر نداشته باشیم مشکلات حل نمی‌شود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: با همه این تفاصیل، سفر اشتون گام مثبتی برای حل پرونده هسته‌ای است و نشان از این دارد که اروپا می‌خواهد در حل پرونده هسته‌ای حسن نیت نشان بدهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین